• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

The One Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

62 products

Show as table
The One Paint The One paint dark matt
Trending
The One paint dark matt
£14.95
2 stores
The One Paint The One Rainbow Chalk The One Paint 1 Litre
The One Rainbow Chalk The One Paint 1 Litre
£27.95
2 stores
The One Paint The One Rainbow Chalk The One
Trending
The One Rainbow Chalk The One
Matte
£14.95
2 stores
The One Paint The One Rainbow Chalk The One Gloss
Trending
The One Rainbow Chalk The One Gloss
£27.95
2 stores
The One Paint The One Rainbow Chalk Satin 2.5L
The One Rainbow Chalk Satin 2.5L
Satin
£36.76
£14.70/L
2 stores
The One Paint The One All-In-One Paint Primer White Matte 1 L 0.98L
Trending
The One All-In-One Paint Primer White Matte 1 L 0.98L
Matte
£27.95
£28.52/L
2 stores
The One Paint The One All-In-One Black Matte Paint 1 L
Trending
The One All-In-One Black Matte Paint 1 L
£27.95
2 stores
The One Paint The One All-In-One Paint Primer Red Gloss 250 ml
The One All-In-One Paint Primer Red Gloss 250 ml
Metal
£11.96
2 stores
The One Paint Matte Cream 250ml
Trending
The One Paint Matte Cream 250ml
£11.96
2 stores
The One Paint Gloss - 250 ml
Trending
The One Paint Gloss - 250 ml
Metal
£14.95
2 stores
The One All-In-One Paint And Primer White Satin 250 ml
Trending
The One All-In-One Paint And Primer White Satin 250 ml
Metal, Satin
£14.95
2 stores
The One Multi Surface Paint Matte Finish 250 ml
The One Multi Surface Paint Matte Finish 250 ml
Concrete, Metal, Cement, Matte
£14.95
2 stores
The One Rainbow Chalk The One
The One Rainbow Chalk The One
Matte
£14.95
2 stores
The One Paint Gloss 250ml Off White
The One Paint Gloss 250ml Off White
£14.95
2 stores
The One Rainbow Chalk The One Satin
The One Rainbow Chalk The One Satin
Satin
£14.95
2 stores
The One All-In-One Green Matte Paint 250 ml
The One All-In-One Green Matte Paint 250 ml
Metal, Satin
£14.95
2 stores
The One All-In-One Black Gloss Paint 250 ml Wood Paint
Trending
The One All-In-One Black Gloss Paint 250 ml Wood Paint
Wood
£14.95
2 stores
The One Paint & Primer - Gloss White, 0.25L
The One Paint & Primer - Gloss White, 0.25L
£14.95
£59.80/L
2 stores
The One Rainbow Chalk The One Gloss
The One Rainbow Chalk The One Gloss
£14.95
2 stores
The One Paint Gloss 250ml Multi Surface Light Grey
Trending
The One Paint Gloss 250ml Multi Surface Light Grey
£14.95
2 stores
The One Rainbow Chalk The One Satin
The One Rainbow Chalk The One Satin
Satin
£14.95
2 stores
The One Rainbow Chalk Paint Satin Grey 250 Ml
Trending
The One Rainbow Chalk Paint Satin Grey 250 Ml
£14.95
2 stores
The One Satin Finish Multi Surface
The One Satin Finish Multi Surface
Top Coating, Satin
£14.95
2 stores
The One Paint & Primer Quick Drying Durable Paint for Furniture, Cabinets, Front Doors
The One Paint & Primer Quick Drying Durable Paint for Furniture, Cabinets, Front Doors
Wood, Matte
£14.95
2 stores
The One All-In-One Primer Cream Matt 1 L Wall Paint
The One All-In-One Primer Cream Matt 1 L Wall Paint
Water-borne, Wood, Satin, Matte
£22.36
2 stores
The One All-In-One Blue Matte Paint 1 L
Trending
The One All-In-One Blue Matte Paint 1 L
Matte
£27.95
2 stores
The One Paint & Primer 1 Litre Charcoal Satin
The One Paint & Primer 1 Litre Charcoal Satin
£27.95
2 stores
The One Rainbow Chalk The One Satin
The One Rainbow Chalk The One Satin
Satin
£27.95
2 stores
The One Paint Satin Dark Grey 1 Litre Wall Paint
The One Paint Satin Dark Grey 1 Litre Wall Paint
Water-borne, Wood, Satin
£27.95
2 stores
The One All-In-One Paint Primer Charcoal Gloss 1 L
Trending
The One All-In-One Paint Primer Charcoal Gloss 1 L
£27.95
2 stores
The One All-In-One Paint Primer Green Gloss 1 L Wall Paint
The One All-In-One Paint Primer Green Gloss 1 L Wall Paint
Water-borne, Wood
£27.95
2 stores
The One All-In-One Paint Primer Blue Gloss 1 L
The One All-In-One Paint Primer Blue Gloss 1 L
£27.95
2 stores
The One Paint & Primer - Matte
The One Paint & Primer - Matte
Matte
£27.95
2 stores
The One Rainbow Chalk Paint Matte Grey 1 Litre
The One Rainbow Chalk Paint Matte Grey 1 Litre
£27.95
2 stores
The One Rainbow Chalk Satin Wood Paint 2.5L
The One Rainbow Chalk Satin Wood Paint 2.5L
Primer
£27.95
£11.18/L
2 stores
The One All-In-One Paint Primer Grey Satin 2.5 L
The One All-In-One Paint Primer Grey Satin 2.5 L
Water-borne, Wood, Satin
£45.95
2 stores
The One The One Paint Matte Litre Multi Surface Paint No Undercoat 2.5L
The One The One Paint Matte Litre Multi Surface Paint No Undercoat 2.5L
Matte
£45.95
£18.38/L
2 stores
The One Rainbow Chalk Satin 2.5L
The One Rainbow Chalk Satin 2.5L
Satin
£45.95
£18.38/L
2 stores
The One Rainbow Chalk Gloss 2.5L
The One Rainbow Chalk Gloss 2.5L
£45.95
£18.38/L
2 stores
The One All-In-One Black Gloss Paint Primer 2.5 L
The One All-In-One Black Gloss Paint Primer 2.5 L
Metal
£45.95
2 stores
The One All-In-One Primer Light Grey Matt 2.5 L Wall Paint
The One All-In-One Primer Light Grey Matt 2.5 L Wall Paint
Water-borne, Wood, Matte
£45.95
£4.85/L
2 stores
The One Paint Satin Dark Grey 2.5 Litre
The One Paint Satin Dark Grey 2.5 Litre
£45.95
2 stores
The One Rainbow Chalk Satin Black 2.5L
Trending
The One Rainbow Chalk Satin Black 2.5L
Wood, Satin
£45.95
£18.38/L
2 stores
The One Rainbow Chalk Primer Light Grey Gloss 2.5 L Wall Paint
The One Rainbow Chalk Primer Light Grey Gloss 2.5 L Wall Paint
Water-borne, Wood, Satin
£45.95
£4.85/L
2 stores
The One Rainbow Chalk The One Paint 2.5 Litre Wall Paint 2.5L
The One Rainbow Chalk The One Paint 2.5 Litre Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Satin
£45.95
£18.38/L
2 stores
The One Rainbow Chalk The One 2.5L
The One Rainbow Chalk The One 2.5L
Matte
£45.95
£18.38/L
2 stores
The One Rainbow Chalk Gloss
The One Rainbow Chalk Gloss
Wood
£45.95
2 stores
The One Paint Gloss 1 Litre Multi Surface Paint
The One Paint Gloss 1 Litre Multi Surface Paint
£29.95
1 store

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 62 products
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.