• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Rust-Oleum Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

1000+ products

Show as table
Rust-Oleum Paint Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Hessian Wood Paint Hessian 0.75L
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Hessian Wood Paint Hessian 0.75L
Wood, Matte
£25
£33.33/L
6 stores
Rust-Oleum Paint Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Mocha 750Ml
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Mocha 750Ml
£25
4 stores
Rust-Oleum Paint Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint In Sage Wood Paint 0.75L
Trending
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint In Sage Wood Paint 0.75L
Top Coating
£25
£33.33/L
7 stores
Rust-Oleum Paint Rust-Oleum Chalky Finish Wood Paint Clotted Cream 0.75L
Rust-Oleum Chalky Finish Wood Paint Clotted Cream 0.75L
Water-borne, Wood, Matte
£15
£20.00/L
9 stores
Rust-Oleum Paint Rust-Oleum Furniture Wood Paint Chalky White 0.75L
Rust-Oleum Furniture Wood Paint Chalky White 0.75L
Top Coating, Water-borne, Wood, Matte
£12.26
£16.35/L
9+ stores
Rust-Oleum Paint Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Serenity 750Ml Wood Paint 0.75L
Trending
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Serenity 750Ml Wood Paint 0.75L
Wood, Glossy, Matte
£22.99
£30.65/L
9+ stores
Rust-Oleum Paint Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint
£25
3 stores
Rust-Oleum Paint Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Satin
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Satin
£26
7 stores
Rust-Oleum Scrubbable Kitchen Cupboard Paint
Rust-Oleum Scrubbable Kitchen Cupboard Paint
Metal
£27
5 stores
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Wood Paint Evening Blue 0.75L
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Wood Paint Evening Blue 0.75L
Wood, Metal, Matte
£22.99
£30.65/L
9+ stores
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint 0.75L
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint 0.75L
£22.99
£30.65/L
9+ stores
Rust-Oleum Hessian Matt Cupboard Wood Paint Hessian 0.75L
Rust-Oleum Hessian Matt Cupboard Wood Paint Hessian 0.75L
Wood, Matte
£22.99
£30.65/L
6 stores
Rust-Oleum Furniture Finishing Wax Wood Protection Clear 0.4L
Rust-Oleum Furniture Finishing Wax Wood Protection Clear 0.4L
Wood, Matte
£7.99
£19.98/L
9+ stores
Rust-Oleum Combicolor Metal Paint Black 0.75L
Rust-Oleum Combicolor Metal Paint Black 0.75L
Primer, Top Coating, Metal, Glossy
£20.99
£27.99/L
5 stores
Rust-Oleum Black Stove BBQ Spray Paint
Trending
Rust-Oleum Black Stove BBQ Spray Paint
£7.99
4 stores
Rust-Oleum Metallic Metal Paint Elegant Gold 0.4L
Rust-Oleum Metallic Metal Paint Elegant Gold 0.4L
Wood, Metal, Plaster
£9.99
£24.98/L
4 stores
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint, finish Grounded 0.75L
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint, finish Grounded 0.75L
Wood, Matte
£25
£33.33/L
4 stores
Rust-Oleum Universal All-Surface Gloss Wood Paint Slate Grey 0.75L
Rust-Oleum Universal All-Surface Gloss Wood Paint Slate Grey 0.75L
Primer, Wood, Metal, Radiators, Glossy
£16.80
£22.40/L
7 stores
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Antique 0.75L
Trending
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Antique 0.75L
£23
£30.67/L
7 stores
Rust-Oleum Painters Touch Multi-Purpose Metal Paint Black 0.4L
Trending
Rust-Oleum Painters Touch Multi-Purpose Metal Paint Black 0.4L
Spray Paint, Metal, Matte
£8.99
£22.48/L
6 stores
Rust-Oleum Matt Lacquer Clear
Trending
Rust-Oleum Matt Lacquer Clear
£5.50
4 stores
Rust-Oleum Chalky Finish Wood Paint Anthracite 0.75L
Trending
Rust-Oleum Chalky Finish Wood Paint Anthracite 0.75L
Wood, Matte
£15.50
£20.67/L
8 stores
Rust-Oleum Universal All-Surface Grey 0.75L
-48%
Rust-Oleum Universal All-Surface Grey 0.75L
Primer, Wood, Metal, Satin
£11
£14.67/L
6 stores
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Satin Clotted Cream
Trending
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Satin Clotted Cream
£26
6 stores
Rust-Oleum uPVC Bramwell Matt Paint 750ml
-50%
Rust-Oleum uPVC Bramwell Matt Paint 750ml
£15
£29.99
5 stores
Rust-Oleum Universal All-Surface Wood Paint Gloss White 0.75L
Rust-Oleum Universal All-Surface Wood Paint Gloss White 0.75L
Primer, Wood, Metal, Glossy
£21
£28.00/L
5 stores
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Natural Wood Paint Natural Charcoal 0.75L
Trending
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Natural Wood Paint Natural Charcoal 0.75L
Wood, Matte
£23
£30.67/L
5 stores
Rust-Oleum Bramwell Matt Cupboard Wood Paint Bramwell 0.75L
Trending
Rust-Oleum Bramwell Matt Cupboard Wood Paint Bramwell 0.75L
Matte
£22.99
£30.65/L
5 stores
Rust-Oleum Chalky Finish Furniture Paint 750ml – Ink Metal Paint 0.75L
Trending
Rust-Oleum Chalky Finish Furniture Paint 750ml – Ink Metal Paint 0.75L
£15
£20.00/L
7 stores
Rust-Oleum AE0070001E8 Textured Stone Effect Mineral Metal Paint
Trending
Rust-Oleum AE0070001E8 Textured Stone Effect Mineral Metal Paint
Wood, Metal
£9.99
3 stores
Rust-Oleum Satin Paint Cotton Wood Paint
Rust-Oleum Satin Paint Cotton Wood Paint
Wood
£5.50
4 stores
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint, Satin Finish Odyssey 0.75L
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint, Satin Finish Odyssey 0.75L
Wood
£27
£36.00/L
6 stores
Rust-Oleum Universal All Surface Brush on Paint - Satin Wood Paint 0.75L
Trending
Rust-Oleum Universal All Surface Brush on Paint - Satin Wood Paint 0.75L
Wood
£21
£28.00/L
4 stores
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Wood Paint Beige 0.75L
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Wood Paint Beige 0.75L
Water-borne, Wood, Matte
£25
£33.33/L
7 stores
Rust-Oleum Laurel Satin 0.75L
Trending
Rust-Oleum Laurel Satin 0.75L
Wood, Satin
£27
£36.00/L
7 stores
Rust-Oleum Furniture Wood Paint Slate 0.75L
Rust-Oleum Furniture Wood Paint Slate 0.75L
Wood, Metal, Plaster, Satin
£20
£26.67/L
6 stores
Rust-Oleum Chalky Kitchen Cupboard Paint Clotted Cream Wood Paint
Trending
Rust-Oleum Chalky Kitchen Cupboard Paint Clotted Cream Wood Paint
Top Coating, Wood
£25
6 stores
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Dove
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Dove
£25
6 stores
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Featherstone 0.75L
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint Featherstone 0.75L
£25
£33.33/L
4 stores
Rust-Oleum Quick Dry Satin Black Metal Paint, Wood Paint Black 0.5L
Rust-Oleum Quick Dry Satin Black Metal Paint, Wood Paint Black 0.5L
Top Coating, Water-borne, Wood, Metal, Plaster, Cement, Satin
£9
£18.00/L
8 stores
Rust-Oleum Serenity Satin Kitchen 0.75L
Rust-Oleum Serenity Satin Kitchen 0.75L
Wood, Satin
£26
£34.67/L
8 stores
Rust-Oleum Universal All-Surface Wood Paint Thyme 0.75L
-48%
Rust-Oleum Universal All-Surface Wood Paint Thyme 0.75L
Primer, Wood, Metal, Radiators, Satin
£11
£14.67/L
7 stores
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint
Rust-Oleum Kitchen Cupboard Paint
£22.99
7 stores
Rust-Oleum Hessian Satin Kitchen 750Ml 0.75L
Rust-Oleum Hessian Satin Kitchen 750Ml 0.75L
Wood, Satin
£26
£34.67/L
7 stores
Rust-Oleum Scrubbable Kitchen Cupboard Paint
Trending
Rust-Oleum Scrubbable Kitchen Cupboard Paint
Metal
£27
7 stores
Rust-Oleum Winter Grey Paint 750Ml Metal Paint 0.75L
Trending
Rust-Oleum Winter Grey Paint 750Ml Metal Paint 0.75L
Top Coating
£16
£21.33/L
6 stores
Rust-Oleum Clear Furniture Lacquer Wood Paint 0.75L
Trending
Rust-Oleum Clear Furniture Lacquer Wood Paint 0.75L
Wood, Matte
£16
£21.33/L
6 stores
Rust-Oleum Universal Paint Matt 750Ml Radiator Paint, Wood Paint Matt Black 0.75L
Rust-Oleum Universal Paint Matt 750Ml Radiator Paint, Wood Paint Matt Black 0.75L
Primer, Wood, Metal, Radiators, Matte
£21
£28.00/L
6 stores

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 5094 products

1

3

...

55

...

107
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.