• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Craig & Rose Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

500+ products

Show as table
Craig & Rose Paint Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Victoria Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Victoria Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose Paint Craig & Rose Craig & Rose 1829 Eggshell Braze Wood Paint 0.75L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Eggshell Braze Wood Paint 0.75L
Wood
£20
£26.67/L
7 stores
Craig & Rose Paint Craig & Rose Craig & Rose 1829 Eggshell Wilkie Wood Paint 0.75L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Eggshell Wilkie Wood Paint 0.75L
Wood
£20
£26.67/L
7 stores
Craig & Rose Paint Craig & Rose Craig & Rose 1829 Eggshell Monogram Wood Paint 0.75L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Eggshell Monogram Wood Paint 0.75L
Wood
£20
£26.67/L
7 stores
Craig & Rose Paint Craig & Rose Artisan 0.5L
Trending
Craig & Rose Artisan 0.5L
£18.99
£37.98/L
2 stores
Craig & Rose Paint Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint
Matte
£76.99
3 stores
Craig & Rose Paint Craig & Rose Craig & Rose 1829 Eggshell Rose
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Eggshell Rose
£50.41
3 stores
Craig & Rose Paint Craig & Rose Craig & 1829 Chalky Emulsion Monogram Wall Paint 5L
Craig & Rose Craig & 1829 Chalky Emulsion Monogram Wall Paint 5L
Water-borne, Matte
£76.99
£15.40/L
3 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Water-borne, Drywall, Matte, Satin
£40.55
£16.22/L
5 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Monogram Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Monogram Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£40.55
£16.22/L
5 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Wall Paint 2.5L
Water-borne, Drywall, Satin, Matte
£40.55
£16.22/L
5 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£40.55
£16.22/L
5 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Plaster, Matte
£40.55
£16.22/L
5 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Drywall, Matte
£40.55
£16.22/L
5 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£40.55
£16.22/L
5 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Exposition Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Exposition Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£40.55
£16.22/L
5 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Paint Iona
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Paint Iona
£40.55
5 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Wall Paint 2.5L
Matte
£40.55
£16.22/L
5 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion
£40.55
5 stores
Craig & Rose Craig & 1829 Chalky Emulsion Paint Monogram
Craig & Rose Craig & 1829 Chalky Emulsion Paint Monogram
£3.99
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Braze
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Braze
Matte
£3.99
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Paint Violet Wall Paint
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Paint Violet Wall Paint
Matte
£3.99
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Arabian Chalky 50Ml
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Arabian Chalky 50Ml
Matte
£3.99
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Exposition Wall Paint
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Exposition Wall Paint
Matte
£3.99
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Beauvais Cream
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Beauvais Cream
Matte
£3.99
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Paint Chatelaine
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Paint Chatelaine
£3.99
4 stores
Craig & Rose Chalky Emulsion Barn 50 ml
Craig & Rose Chalky Emulsion Barn 50 ml
Matte
£3.99
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Eggshell Paint Barony 0.75L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Eggshell Paint Barony 0.75L
Wood
£20
£26.67/L
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Mackintosh Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Mackintosh Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Hermitage 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Hermitage 2.5L
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose 1829 Barn Chalky
Trending
Craig & Rose 1829 Barn Chalky
£40.55
4 stores
Craig & Rose Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Drywall, Matte
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Water-borne, Plaster, Matte
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose 1829 Chalky
Craig & Rose 1829 Chalky
£40.55
4 stores
Craig & Rose & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Craig & Rose & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Turner Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Turner Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Harris Isle Chalky Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Harris Isle Chalky Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte, Satin
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Matt Emulsion Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Matt Emulsion Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Arabian Chalky 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Arabian Chalky 2.5L
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Violet Slate Chalky Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Violet Slate Chalky Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte, Satin
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Fresco Chalky Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Fresco Chalky Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint
Matte
£40.55
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose & Rose 1829 Chalky Emulsion Paint Jet Wall Paint 2.5L
Craig & Rose & Rose 1829 Chalky Emulsion Paint Jet Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Wall Paint 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£40.55
£16.22/L
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Jarosite Chalky Emulsion
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Jarosite Chalky Emulsion
£40.55
4 stores
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Gloriana 2.5L
Craig & Rose Craig & Rose 1829 Chalky Emulsion Gloriana 2.5L
£40.55
£16.22/L
4 stores

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 964 products

1

3

...

12

...

21
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.