• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Johnstone's Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

500+ products

Show as table
Johnstone's Paint Johnstone's Johnstone's Interior Quick Dry Gloss Wood Paint Brilliant White 0.75L
Johnstone's Johnstone's Interior Quick Dry Gloss Wood Paint Brilliant White 0.75L
Top Coating, Metal, Wood, Radiators, Glossy
£11.98
£15.97/L
6 stores
Johnstone's Paint Johnstone's Trade Aqua Guard Durable Water Satin 5L
Johnstone's Trade Aqua Guard Durable Water Satin 5L
Top Coating, Metal
£72.45
£14.49/L
4 stores
Johnstone's Paint Johnstone's Trade Aqua Guard Water 2.5L
Johnstone's Trade Aqua Guard Water 2.5L
Metal, Wood
£41.99
£16.80/L
6 stores
Johnstone's Paint Johnstone's Quick Dry Eggshell 750ml Wood Paint
Johnstone's Quick Dry Eggshell 750ml Wood Paint
Metal, Wood
£12.98
6 stores
Johnstone's Paint Johnstone's Johnstone's, Exterior Smooth Masonry Paint, Brick Wall Paint Brick Red 5L
Johnstone's Johnstone's, Exterior Smooth Masonry Paint, Brick Wall Paint Brick Red 5L
Top Coating, Concrete, Matte
£21.59
£4.32/L
6 stores
Johnstone's Paint Johnstone's Trade Covaplus Vinyl Emulsion Wall Paint Brilliant White 10L
Johnstone's Trade Covaplus Vinyl Emulsion Wall Paint Brilliant White 10L
Plaster, Metal, Wood, Concrete, Matte
£41.99
£4.20/L
3 stores
Johnstone's Paint Johnstone's Johnstone's Trade Aqua Satin Wood Paint 2.5L
Johnstone's Johnstone's Trade Aqua Satin Wood Paint 2.5L
Top Coating, Wood, Satin
£28.99
£11.60/L
8 stores
Johnstone's Paint Johnstone's Johnstone's Smooth Masonry Moher Slate Wall Paint Smooth Masonry 5L
Johnstone's Johnstone's Smooth Masonry Moher Slate Wall Paint Smooth Masonry 5L
Concrete
£21.59
£4.32/L
7 stores
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Singing Sand Wall Paint 2.5L
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Singing Sand Wall Paint 2.5L
Top Coating, Matte
£27.99
£11.20/L
8 stores
Johnstone's Interior Paint Matt Frosted Wall Paint Frosted Silver 2.5L
Johnstone's Interior Paint Matt Frosted Wall Paint Frosted Silver 2.5L
Matte
£16.44
£6.58/L
9+ stores
Johnstone's Johnstone's Washable Matt Tough Paint Antique Cream 2.5L
Trending
Johnstone's Johnstone's Washable Matt Tough Paint Antique Cream 2.5L
£20.99
£8.40/L
8 stores
Johnstone's Johnstones Washable Matt Paint 2.5l Pure Wall Paint Pure Brilliant White 2.5L
Johnstone's Johnstones Washable Matt Paint 2.5l Pure Wall Paint Pure Brilliant White 2.5L
Metal, Wood, Matte
£17.99
£7.20/L
8 stores
Johnstone's Interior Wood Metal Quick Dry Eggshell Paint 2.5 L
Johnstone's Interior Wood Metal Quick Dry Eggshell Paint 2.5 L
Wood
£23.73
£23.75
7 stores
Johnstone's Silk Emulsion Wall Paint Pink Cadillac 2.5L
Johnstone's Silk Emulsion Wall Paint Pink Cadillac 2.5L
Silk Matte
£16.83
£6.73/L
8 stores
Johnstone's Exterior Smooth Masonry Brilliant White Concrete Paint 5L
Johnstone's Exterior Smooth Masonry Brilliant White Concrete Paint 5L
Top Coating, Cement, Concrete
£21.59
£4.32/L
7 stores
Johnstone's Interior Paint Silk Frosted Silver Wall Paint Frosted Silver 2.5L
Johnstone's Interior Paint Silk Frosted Silver Wall Paint Frosted Silver 2.5L
Silk Matte
£16.99
£6.80/L
6 stores
Johnstone's Trade StainAway 5L
Johnstone's Trade StainAway 5L
Top Coating
£63.99
£12.80/L
3 stores
Johnstone's Johnstone's Walls Smooth Concrete Paint 2.5L
Johnstone's Johnstone's Walls Smooth Concrete Paint 2.5L
Top Coating, Concrete
£24
£9.60/L
5 stores
Johnstone's Johnstones Emulsion Ceiling Paint, Wall Paint 2.5L
Johnstone's Johnstones Emulsion Ceiling Paint, Wall Paint 2.5L
Water-borne, Drywall, Matte
£16.99
£6.80/L
9 stores
Johnstone's Johnstones Bathroom Mid Sheen Emulsion 2.5L
Johnstone's Johnstones Bathroom Mid Sheen Emulsion 2.5L
Top Coating
£20.99
£8.40/L
8 stores
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Paint Whitby Jet Wall Paint 2.5L
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Paint Whitby Jet Wall Paint 2.5L
Top Coating, Wood, Matte
£27.99
£11.20/L
9+ stores
Johnstone's Johnstones & Silk Emulsion Wall Paint Yellow Diamond 2.5L
Johnstone's Johnstones & Silk Emulsion Wall Paint Yellow Diamond 2.5L
Top Coating, Satin
£16.99
£6.80/L
7 stores
Johnstone's Aqua Guard Water Based Gloss Paint 2.5 Litre - Brilliant White
Johnstone's Aqua Guard Water Based Gloss Paint 2.5 Litre - Brilliant White
£41.99
3 stores
Johnstone's Exterior & Quick Dry Satin Sage Wood Paint, Radiator Paint Natural Sage 0.75L
Johnstone's Exterior & Quick Dry Satin Sage Wood Paint, Radiator Paint Natural Sage 0.75L
Radiators, Metal, Wood, Satin
£21.91
£29.21/L
3 stores
Johnstone's quick dry satin
Johnstone's quick dry satin
Top Coating, Metal, Wood, Satin
£12.83
2 stores
Johnstone's Exterior Wood Metal Quick Dry Satin Paint 750ml
Johnstone's Exterior Wood Metal Quick Dry Satin Paint 750ml
£11.99
4 stores
Johnstone's Johnstone's Trade Johnstones Trade Covaplus Vinyl
Johnstone's Johnstone's Trade Johnstones Trade Covaplus Vinyl
Matte
£18.99
5 stores
Johnstone's Gloss Metal Paint White 0.75L
Johnstone's Gloss Metal Paint White 0.75L
Primer, Glossy
£10.79
£14.39/L
7 stores
Johnstone's Johnstones Washable Matt Emulsion Summer Storm Wall Paint Summer Storm 2.5L
Johnstone's Johnstones Washable Matt Emulsion Summer Storm Wall Paint Summer Storm 2.5L
Top Coating, Metal, Wood, Matte
£20.99
£8.40/L
7 stores
Johnstone's Johnstone's Washable Chapel Stone Wall Paint Chapel Stone 2.5L
Johnstone's Johnstone's Washable Chapel Stone Wall Paint Chapel Stone 2.5L
Metal, Wood, Matte
£20.99
£8.40/L
7 stores
Johnstone's Exterior Smooth Masonry Sage Up to 15 Dirt Wall Paint Natural Sage 5L
Johnstone's Exterior Smooth Masonry Sage Up to 15 Dirt Wall Paint Natural Sage 5L
Top Coating, Concrete, Matte
£21.99
£4.40/L
7 stores
Johnstone's MY colour Luxurious Durable Paint 2.5L
Johnstone's MY colour Luxurious Durable Paint 2.5L
Top Coating
£27.99
£11.20/L
7 stores
Johnstone's Johnstone's Walls & Ceilings Moonlit Sky Soft Sheen Wall Paint 2.5L
Trending
Johnstone's Johnstone's Walls & Ceilings Moonlit Sky Soft Sheen Wall Paint 2.5L
£15.85
£6.34/L
6 stores
Johnstone's Johnstones & Silk Emulsion Iridescence Wall Paint Iridescence 2.5L
Trending
Johnstone's Johnstones & Silk Emulsion Iridescence Wall Paint Iridescence 2.5L
Top Coating, Water-borne, Drywall, Satin
£16.68
£6.67/L
8 stores
Johnstone's Interior Paint Matt Rosebud 2.5ltr Wall Paint 2.5L
Johnstone's Interior Paint Matt Rosebud 2.5ltr Wall Paint 2.5L
Drywall, Matte
£16.99
£6.80/L
8 stores
Johnstone's Soft Sheen Emulsion 2.5L Wall Paint
Johnstone's Soft Sheen Emulsion 2.5L Wall Paint
£16.53
6 stores
Johnstone's Johnstone's & Feather Soft Sheen Wall Paint Silver Feather 2.5L
Johnstone's Johnstone's & Feather Soft Sheen Wall Paint Silver Feather 2.5L
£16.99
£6.80/L
5 stores
Johnstone's Johnstone's Interior Paint Venice Wall Paint
Johnstone's Johnstone's Interior Paint Venice Wall Paint
Matte
£16.44
9+ stores
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Aquamarine Dream 2.5L
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Aquamarine Dream 2.5L
Top Coating, Matte
£22.99
£9.20/L
9 stores
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Ash Grove Wall Paint 2.5L
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Ash Grove Wall Paint 2.5L
Top Coating, Matte
£27.99
£11.20/L
9 stores
Johnstone's Washable Matt Emulsion Magic Wall Paint 2.5L
Trending
Johnstone's Washable Matt Emulsion Magic Wall Paint 2.5L
Top Coating, Matte
£20.99
£8.40/L
8 stores
Johnstone's Johnstones Washable Matt Emulsion Tropical Jungle Wall Paint 2.5L
Johnstone's Johnstones Washable Matt Emulsion Tropical Jungle Wall Paint 2.5L
Top Coating, Matte
£20.99
£8.40/L
8 stores
Johnstone's My Colour Durable Matt Paint New Chalk 2.5L
Johnstone's My Colour Durable Matt Paint New Chalk 2.5L
Matte
£27.99
£11.20/L
8 stores
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Swansong Wall Paint 2.5L
Trending
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Swansong Wall Paint 2.5L
Top Coating, Matte
£27.99
£11.20/L
8 stores
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Paint Sombrero Tan Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Trending
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Paint Sombrero Tan Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Top Coating, Water-borne, Wood, Matte
£27.99
£11.20/L
8 stores
Johnstone's My Colour Durable Matt Paint Peach Pudding 2.5L
Trending
Johnstone's My Colour Durable Matt Paint Peach Pudding 2.5L
Top Coating, Wood, Matte
£27.99
£11.20/L
8 stores
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Paint Wing Commander 2.5L
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Paint Wing Commander 2.5L
Top Coating, Matte
£27.99
£11.20/L
8 stores
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Summer Shadow Wall Paint, Ceiling Paint 2.5L
Johnstone's Johnstone's My Colour Durable Matt Summer Shadow Wall Paint, Ceiling Paint 2.5L
Top Coating, Matte
£27.99
£11.20/L
8 stores

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 719 products

1

3

...

9

...

15
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.