• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

HQC Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

1000+ products

Show as table
HQC Paint HQC Terracotta Smooth Masonry 30+ Colours Wall Paint 1L
HQC Terracotta Smooth Masonry 30+ Colours Wall Paint 1L
Water-borne, Wood
£24.90
£24.90/L
4 stores
HQC Paint HQC Smooth Masonry Paint Racing Green Wall Paint 1L
HQC Smooth Masonry Paint Racing Green Wall Paint 1L
Water-borne, Concrete
£24.95
£24.95/L
3 stores
HQC Paint HQC Masonry Touch Up White Anti-corrosion Paint 2.5L
HQC Masonry Touch Up White Anti-corrosion Paint 2.5L
£49.95
£19.98/L
3 stores
HQC Paint HQC Vinyl Matt Emulsion Sage Green Wall Paint 5L
HQC Vinyl Matt Emulsion Sage Green Wall Paint 5L
Water-borne, Matte
£59.95
£11.99/L
3 stores
HQC Paint HQC HQC Barn Paint 5L Sage Green Wood Paint 5L
HQC HQC Barn Paint 5L Sage Green Wood Paint 5L
Water-borne, Wood
£54.95
£10.99/L
5 stores
HQC Paint HQC Fence and Garden Shed Paint Sage Green Wood Paint 5L
HQC Fence and Garden Shed Paint Sage Green Wood Paint 5L
Water-borne, Wood
£54.95
£10.99/L
5 stores
HQC Paint HQC HQC Weather Shield Smooth Masonry Paint 5L in 30+ Colours Concrete Paint, Wall Paint 5L
HQC HQC Weather Shield Smooth Masonry Paint 5L in 30+ Colours Concrete Paint, Wall Paint 5L
Water-borne, Concrete, Plaster, Satin
£54.95
£10.99/L
5 stores
HQC Paint HQC Weather Shield Light Grey Smooth Masonry Paint 1L in 30 Colours
HQC Weather Shield Light Grey Smooth Masonry Paint 1L in 30 Colours
£24.90
4 stores
HQC Weather Shield Dove Grey Masonry Paint Storm Proof 1L
HQC Weather Shield Dove Grey Masonry Paint Storm Proof 1L
Water-borne
£24.90
£24.90/L
4 stores
HQC Weather Shield Sandstone Masonry 30 Plus Colours Wall Paint 1L
HQC Weather Shield Sandstone Masonry 30 Plus Colours Wall Paint 1L
Water-borne, Glossy
£24.90
£24.90/L
4 stores
HQC Blackboard Chalkboard Sandstone 1L Wall Paint
HQC Blackboard Chalkboard Sandstone 1L Wall Paint
Water-borne
£24.95
4 stores
HQC Masonry Touch Up Paint Leaf Brown 1L
HQC Masonry Touch Up Paint Leaf Brown 1L
£24.95
£24.95/L
4 stores
HQC Vinyl Matt Emulsion Light Yellow Wall Paint 1L
HQC Vinyl Matt Emulsion Light Yellow Wall Paint 1L
Water-borne, Wood, Matte
£24.95
£24.95/L
4 stores
HQC Vinyl Matt Emulsion White Wall Paint, Ceiling Paint 1L
HQC Vinyl Matt Emulsion White Wall Paint, Ceiling Paint 1L
Water-borne, Wood, Matte
£24.95
£24.95/L
4 stores
HQC Weather Shield Marina Blue Masonry Paint 1L Wall Paint 1L
HQC Weather Shield Marina Blue Masonry Paint 1L Wall Paint 1L
Water-borne, Plaster, Glossy
£24.95
£24.95/L
4 stores
HQC Kitchen Bathroom Paint 1L Magnolia Wall Paint 1L
HQC Kitchen Bathroom Paint 1L Magnolia Wall Paint 1L
Water-borne, Drywall
£24.95
£24.95/L
4 stores
HQC Hqc Fence Paint Frosted Silver Matt Smooth Emulsion Garden Paint 1 L - One Size
Trending
HQC Hqc Fence Paint Frosted Silver Matt Smooth Emulsion Garden Paint 1 L - One Size
£24.95
4 stores
HQC Vinyl Matt Emulsion Sage Green Wall Paint 2.5L
HQC Vinyl Matt Emulsion Sage Green Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Matte
£49.95
£19.98/L
4 stores
HQC Durable Kitchen Matt Dove Grey Wall Paint 2.5L
HQC Durable Kitchen Matt Dove Grey Wall Paint 2.5L
Water-borne, Drywall, Matte
£49.95
£19.98/L
4 stores
HQC Kitchen Bathroom Mould Resistant Wall Paint 2.5L
HQC Kitchen Bathroom Mould Resistant Wall Paint 2.5L
Water-borne, Drywall, Satin
£49.95
£19.98/L
4 stores
HQC Weatherproof Smooth Masonry Paint White 2.5L
HQC Weatherproof Smooth Masonry Paint White 2.5L
Oil-based, Water-borne, Wood
£49.95
£19.98/L
4 stores
HQC Anti Mould Mint Green 2.5L Wall Paint
HQC Anti Mould Mint Green 2.5L Wall Paint
Water-borne, Drywall
£49.95
£5.27/L
4 stores
HQC Durable Kitchen Matt Light Grey Wall Paint 2.5L
HQC Durable Kitchen Matt Light Grey Wall Paint 2.5L
Water-borne, Matte
£49.95
£19.98/L
4 stores
HQC Blackboard Chalkboard 2.5L Beige Wall Paint 2.5L
HQC Blackboard Chalkboard 2.5L Beige Wall Paint 2.5L
Water-borne
£49.95
£19.98/L
4 stores
HQC Sage Green 2.5L Wood Paint
HQC Sage Green 2.5L Wood Paint
Oil-based, Water-borne, Wood
£49.95
£5.27/L
4 stores
HQC Barn Sandstone Sandstone Wood Paint, Wood Protection 2.5L
HQC Barn Sandstone Sandstone Wood Paint, Wood Protection 2.5L
Wood
£49.95
£19.98/L
4 stores
HQC Exterior Wall Insulating Paint 2.5L Ivory
HQC Exterior Wall Insulating Paint 2.5L Ivory
£49.95
4 stores
HQC Exterior Wall Insulating Paint Light Yellow 2.5l
HQC Exterior Wall Insulating Paint Light Yellow 2.5l
£49.95
4 stores
HQC Weather Shield Smooth Masonry Paint 2.5L 2.5L
HQC Weather Shield Smooth Masonry Paint 2.5L 2.5L
Concrete, Plaster, Matte
£49.95
£19.98/L
4 stores
HQC Barn Long-Lasting Baby Pink Wood Paint 2.5L
HQC Barn Long-Lasting Baby Pink Wood Paint 2.5L
Water-borne, Wood
£49.95
£19.98/L
4 stores
HQC Brown New Brown Wood Paint 2.5L
HQC Brown New Brown Wood Paint 2.5L
Oil-based, Water-borne, Wood
£49.95
£19.98/L
4 stores
HQC Furniture 2.5L Racing Green Wood Paint
HQC Furniture 2.5L Racing Green Wood Paint
Water-borne, Wood, Matte
£49.95
£5.27/L
4 stores
HQC Barn Paint Dove Grey 5 Litre 5L
HQC Barn Paint Dove Grey 5 Litre 5L
£54.95
£10.99/L
4 stores
HQC Smooth Masonry Sage Green Set of 5 Wall Paint 5L
HQC Smooth Masonry Sage Green Set of 5 Wall Paint 5L
Water-borne
£54.95
£10.99/L
4 stores
HQC Barn Racing Green 5 Litre Fence Paint Wood Paint 5L
HQC Barn Racing Green 5 Litre Fence Paint Wood Paint 5L
Water-borne, Wood, Matte
£54.95
£10.99/L
4 stores
HQC Weather Shield Smooth Masonry Paint 5L
HQC Weather Shield Smooth Masonry Paint 5L
£54.95
4 stores
HQC Barn Paint Leaf Brown 5 Litre Fence Wood Paint 5L
HQC Barn Paint Leaf Brown 5 Litre Fence Wood Paint 5L
£54.95
£10.99/L
4 stores
HQC Weather Shield Smooth Masonry Paint 5L in 30+ Colours
HQC Weather Shield Smooth Masonry Paint 5L in 30+ Colours
Top Coating
£54.95
4 stores
HQC Roof Paint Classic Grey 5L
HQC Roof Paint Classic Grey 5L
£59.95
£11.99/L
4 stores
HQC Barn Paint Long-Lasting Shed Fence All Other Wood Protection White 5L
HQC Barn Paint Long-Lasting Shed Fence All Other Wood Protection White 5L
£59.95
£11.99/L
4 stores
HQC Terracota Terracota 5L Wood Paint 5L
HQC Terracota Terracota 5L Wood Paint 5L
Oil-based, Water-borne, Wood
£59.95
£11.99/L
4 stores
HQC Shed Fence Paint Leaf Brown 5L 5L
HQC Shed Fence Paint Leaf Brown 5L 5L
£59.95
£11.99/L
4 stores
HQC Racing Green 5L Racing Green Wood Paint 5L
HQC Racing Green 5L Racing Green Wood Paint 5L
Oil-based, Wood
£59.95
£11.99/L
4 stores
HQC Kitchen Bathroom Mould Resistant Ivory Wall Paint 5L
HQC Kitchen Bathroom Mould Resistant Ivory Wall Paint 5L
Water-borne, Drywall, Semi-glossy, Satin
£59.95
£11.99/L
4 stores
HQC Blackboard Chalkboard Dove Grey Wall Paint 5L
HQC Blackboard Chalkboard Dove Grey Wall Paint 5L
Water-borne, Drywall
£59.95
£11.99/L
4 stores
HQC Exterior Insulating 5L Mint Green Wall Paint
HQC Exterior Insulating 5L Mint Green Wall Paint
£59.95
£3.17/L
4 stores
HQC Kitchen Bathroom White 5L Wall Paint 5L
HQC Kitchen Bathroom White 5L Wall Paint 5L
Water-borne, Drywall, Satin
£59.95
£11.99/L
4 stores
HQC Exterior Insulating 5L Light Beige Wall Paint
HQC Exterior Insulating 5L Light Beige Wall Paint
Water-borne
£59.95
£3.17/L
4 stores

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 1156 products
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.