• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Landlords Paint Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

500+ products

Show as table
Landlords Paint Paint Landlords Paint Masonry Baby Pink Wall Paint 2.5L
Landlords Paint Masonry Baby Pink Wall Paint 2.5L
Water-borne, Wood, Concrete, Matte
£39.95
£15.98/L
3 stores
Landlords Paint Paint Landlords Paint Masonry Best Weatherproof Exterior Wall Protection Sage Green 5L
Landlords Paint Masonry Best Weatherproof Exterior Wall Protection Sage Green 5L
Water-borne, Concrete
£45.95
£2.43/L
3 stores
Landlords Paint Paint Landlords Paint Shed Fence 10L Pack of 2 x 5L
Landlords Paint Shed Fence 10L Pack of 2 x 5L
£98.95
£2.61/L
3 stores
Landlords Paint Paint Landlords Paint Equinox Smooth Masonry 30+ Colours Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Landlords Paint Equinox Smooth Masonry 30+ Colours Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Water-borne, Drywall, Wood, Matte
£39.90
£15.96/L
5 stores
Landlords Paint Paint Landlords Paint Landlords Weather Shield Sage Smooth Masonry Scrub
Landlords Paint Landlords Weather Shield Sage Smooth Masonry Scrub
£22.90
4 stores
Landlords Paint Paint Landlords Paint Matt Emulsion Matt Ocean Blue Wall Paint 1L
Landlords Paint Matt Emulsion Matt Ocean Blue Wall Paint 1L
Water-borne, Drywall, Matte
£22.90
£22.90/L
4 stores
Landlords Paint Paint Landlords Paint Anti-Damp 1L Matchstick
Landlords Paint Anti-Damp 1L Matchstick
Water-borne, Matte
£22.90
£6.05/L
4 stores
Landlords Paint Paint Landlords Paint Landlords Anti Damp London's Magnolia Smooth Wall Paint 1L
Trending
Landlords Paint Landlords Anti Damp London's Magnolia Smooth Wall Paint 1L
Matte
£22.90
£22.90/L
4 stores
Landlords Paint Landlord's Shed Fence Paint 1L Terracotta Wood Paint
Landlords Paint Landlord's Shed Fence Paint 1L Terracotta Wood Paint
Water-borne, Wood
£22.95
£6.06/L
4 stores
Landlords Paint Landlords Weather Shield Smooth Masonry Paint 1L in 30+ Colours Wall Paint
Landlords Paint Landlords Weather Shield Smooth Masonry Paint 1L in 30+ Colours Wall Paint
Matte
£22.95
4 stores
Landlords Paint Fence Garden Shed Light Blue 2.5L Wood Paint
Trending
Landlords Paint Fence Garden Shed Light Blue 2.5L Wood Paint
Water-borne, Oil-based, Wood, Semi-glossy
£39.95
£4.22/L
4 stores
Landlords Paint Landlords Anti Damp Paint 5L Creamy White Wall Paint 5L
Landlords Paint Landlords Anti Damp Paint 5L Creamy White Wall Paint 5L
Water-borne
£45.90
£9.18/L
4 stores
Landlords Paint Anti-Damp 5L Ultra White
Landlords Paint Anti-Damp 5L Ultra White
£45.90
£2.42/L
4 stores
Landlords Paint Shed Fence Equinox Classic Grey Wood Paint 5L
Landlords Paint Shed Fence Equinox Classic Grey Wood Paint 5L
Water-borne, Wood
£45.90
£9.18/L
4 stores
Landlords Paint Shed Fence Sage Green Wood Paint 5L
Landlords Paint Shed Fence Sage Green Wood Paint 5L
Water-borne, Wood, Matte
£45.90
£9.18/L
4 stores
Landlords Paint Fence Light Grey Wood Paint 5L
Landlords Paint Fence Light Grey Wood Paint 5L
Water-borne, Wood
£45.90
£9.18/L
4 stores
Landlords Paint Fence and Garden Shed Dove Grey Wood Paint 5L
Landlords Paint Fence and Garden Shed Dove Grey Wood Paint 5L
Water-borne, Wood, Matte
£45.90
£9.18/L
4 stores
Landlords Paint Matt Emulsion 30+ Colours Wood Paint, Wall Paint 5L
Landlords Paint Matt Emulsion 30+ Colours Wood Paint, Wall Paint 5L
Water-borne, Drywall, Wood, Matte
£45.90
£9.18/L
4 stores
Landlords Paint Kitchen Bathroom Sage Green Wall Paint 5L
Landlords Paint Kitchen Bathroom Sage Green Wall Paint 5L
Water-borne, Satin
£45.95
£9.19/L
4 stores
Landlords Paint Garden 1L Winter Green Wood Protection, Wood Paint
Landlords Paint Garden 1L Winter Green Wood Protection, Wood Paint
Water-borne, Wood
£22.95
3 stores
Landlords Paint Shed Fence Brown Wood Paint, Wood Protection 1L
Landlords Paint Shed Fence Brown Wood Paint, Wood Protection 1L
Water-borne, Wood
£22.95
£22.95/L
3 stores
Landlords Paint Shed Fence Baby Pink Wood Paint, Wood Protection 1L
Landlords Paint Shed Fence Baby Pink Wood Paint, Wood Protection 1L
Water-borne, Wood
£22.95
£22.95/L
3 stores
Landlords Paint Landlord Kitchen Bathroom 1L Leaf Brown Wall Paint 1L
Landlords Paint Landlord Kitchen Bathroom 1L Leaf Brown Wall Paint 1L
Water-borne, Satin
£22.95
£22.95/L
3 stores
Landlords Paint Shed Fence Beige Wood Paint, Wood Protection 1L
Landlords Paint Shed Fence Beige Wood Paint, Wood Protection 1L
Water-borne, Wood
£22.95
£22.95/L
3 stores
Landlords Paint Landlord's One Coat Paint 1L Terracotta Wall Paint
Landlords Paint Landlord's One Coat Paint 1L Terracotta Wall Paint
Water-borne, Matte
£22.95
£6.06/L
3 stores
Landlords Paint One Coat Quick Coverage Interior Walls Ceilings Creamy White 2.5L Wall Paint
Landlords Paint One Coat Quick Coverage Interior Walls Ceilings Creamy White 2.5L Wall Paint
Drywall
£39.95
3 stores
Landlords Paint Baby Pink 2.5L Wood Paint
Landlords Paint Baby Pink 2.5L Wood Paint
Water-borne, Wood
£39.95
£4.22/L
3 stores
Landlords Paint Eggshell Low Sheen Interior Finish Light Yellow Wood Paint 2.5L
Landlords Paint Eggshell Low Sheen Interior Finish Light Yellow Wood Paint 2.5L
Water-borne, Satin
£39.95
£15.98/L
3 stores
Landlords Paint Matt Creamy White Wall Paint 2.5L
Landlords Paint Matt Creamy White Wall Paint 2.5L
Plaster, Matte
£39.95
£15.98/L
3 stores
Landlords Paint Anti-Mould Ultra White Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Landlords Paint Anti-Mould Ultra White Wood Paint, Wall Paint 2.5L
Water-borne, Drywall, Ultramatt
£39.95
£15.98/L
3 stores
Landlords Paint Masonry Best Weatherproof 2.5l Sage Green Wall Paint
Landlords Paint Masonry Best Weatherproof 2.5l Sage Green Wall Paint
Water-borne, Plaster, Concrete, Satin
£39.95
3 stores
Landlords Paint One Coat 2.5L Manhattan Grey Wall Paint
Landlords Paint One Coat 2.5L Manhattan Grey Wall Paint
Water-borne, Drywall, Satin, Matte
£39.95
£4.22/L
3 stores
Landlords Paint Masonry Weatherproof Exterior Protection 5L Equinox Wall Paint 5L
Landlords Paint Masonry Weatherproof Exterior Protection 5L Equinox Wall Paint 5L
Water-borne, Concrete, Satin
£45.95
£9.19/L
3 stores
Landlords Paint Garden 5L Ocean Blue Wood Paint, Wood Protection
Landlords Paint Garden 5L Ocean Blue Wood Paint, Wood Protection
Water-borne, Wood
£45.95
£2.43/L
3 stores
Landlords Paint One Coat 5L Sage Green Wall Paint
Landlords Paint One Coat 5L Sage Green Wall Paint
Water-borne, Drywall, Satin
£45.95
£2.43/L
3 stores
Landlords Paint Landlords Kitchen Bathroom Milky Blue Wall Paint 5L
Landlords Paint Landlords Kitchen Bathroom Milky Blue Wall Paint 5L
Water-borne, Satin
£45.95
£9.19/L
3 stores
Landlords Paint Interior 5L Creamy White Wall Paint
Landlords Paint Interior 5L Creamy White Wall Paint
Water-borne, Wood
£45.95
3 stores
Landlords Paint Shed Fence London's Magnolia Wood Protection, Wood Paint 5L
Landlords Paint Shed Fence London's Magnolia Wood Protection, Wood Paint 5L
Water-borne, Wood, Satin
£45.95
£9.19/L
3 stores
Landlords Paint Anti-Mould Prevents Mould On Interior Walls Wood Paint, Wall Paint 5L
Landlords Paint Anti-Mould Prevents Mould On Interior Walls Wood Paint, Wall Paint 5L
Drywall, Wood, Semi-matte
£45.95
£9.19/L
3 stores
Landlords Paint Anti-mould Sage Green Wood Paint, Wall Paint 5L
Landlords Paint Anti-mould Sage Green Wood Paint, Wall Paint 5L
Water-borne
£45.95
£9.19/L
3 stores
Landlords Paint Masonry Manhattan Grey Wall Paint 5L
Landlords Paint Masonry Manhattan Grey Wall Paint 5L
Water-borne, Concrete, Satin, Matte
£45.95
£9.19/L
3 stores
Landlords Paint Matt Baby Pink 5L Wall Paint 5L
Landlords Paint Matt Baby Pink 5L Wall Paint 5L
Drywall, Matte
£45.95
£9.19/L
3 stores
Landlords Paint Masonry Leaf Brown 10L Wall Paint 10L
Landlords Paint Masonry Leaf Brown 10L Wall Paint 10L
Water-borne, Plaster, Concrete, Matte
£98.95
£9.90/L
3 stores
Landlords Paint Interior 10L Beige 10L Wall Paint
Landlords Paint Interior 10L Beige 10L Wall Paint
Water-borne, Wood, Satin
£98.95
£2.61/L
3 stores
Landlords Paint Londlords Eggshell London's Magnolia 10L Wood Paint, Wall Paint 10L
Landlords Paint Londlords Eggshell London's Magnolia 10L Wood Paint, Wall Paint 10L
Water-borne, Drywall, Satin
£98.95
£9.90/L
3 stores
Landlords Paint Landlords Barn Paint Weatherproof Pack of 2 x 5l Wood Protection 10L
Landlords Paint Landlords Barn Paint Weatherproof Pack of 2 x 5l Wood Protection 10L
Water-borne, Wood
£98.95
£9.90/L
3 stores
Landlords Paint Shed Fence Terracotta 10L Pack of 2 x 5L Wood Protection 10L
Landlords Paint Shed Fence Terracotta 10L Pack of 2 x 5L Wood Protection 10L
Water-borne, Wood
£98.95
£9.90/L
3 stores
Landlords Paint One Coat 10L Ultra White 10L Wall Paint
Landlords Paint One Coat 10L Ultra White 10L Wall Paint
Water-borne, Drywall, Ultramatt
£98.95
£2.61/L
3 stores

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 823 products
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.