• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Estée Lauder Cosmetics

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Cosmetics
  • Eye Makeup
  • Base Makeup
  • Lip Products
  • Eyebrow Products
  • Cosmetic Tools
  • Gift Boxes & Sets

1000+ products

Show as table
Estée Lauder Cosmetics Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 2N1 Desert Beige
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 2N1 Desert Beige
Foundation, 1pcs, Fragrance Free, Waterproof, Non-Comedogenic, Matte, Dermatologically Tested, Moisturizing, SPF, Long-Lasting, Alcohol Free
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Cosmetics Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 4N1 Shell Beige
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 4N1 Shell Beige
Foundation, SPF, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Non-Comedogenic, Long-Lasting, Alcohol Free
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Cosmetics Estée Lauder Double Wear Longwear Matte Foundation SPF 10 - Ivory Beige
-25%
Estée Lauder Double Wear Longwear Matte Foundation SPF 10 - Ivory Beige
Foundation, 1pcs, Long-Lasting, Paraben Free, Dermatologically Tested, Matte, Sulfate Free, Fragrance Free, Gluten Free, SPF, Mineral Oil Free
£15
£1,000.00/L
5 stores
Estée Lauder Cosmetics Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 3N1 Ivory Beige
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 3N1 Ivory Beige
Foundation, Dermatologically Tested, Moisturizing, Luster, SPF, Nourishing
£31.50
£900.00/L
9+ stores
Estée Lauder Cosmetics Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 4N1 Shell Beige
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 4N1 Shell Beige
Foundation, Dermatologically Tested, Moisturizing, Luster, SPF, Nourishing
£31.50
£900.00/L
9+ stores
Estée Lauder Cosmetics Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 2N1 Desert Beige
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 2N1 Desert Beige
Foundation, SPF, Nourishing, Luster, Dermatologically Tested, Moisturizing
£31.50
£900.00/L
9+ stores
Estée Lauder Cosmetics Estée Lauder Double Wear Longwear Matte Foundation SPF 10 - 1W2 Sand
Estée Lauder Double Wear Longwear Matte Foundation SPF 10 - 1W2 Sand
Foundation, 1pcs, Long-Lasting
£16
£541.09/L
4 stores
Estée Lauder Cosmetics Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1N0 Porcelain
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1N0 Porcelain
Foundation, 1pcs, Alcohol Free, Matte, Moisturizing, Long-Lasting, Waterproof, Fragrance Free, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, SPF
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 5C2 Sepia
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 5C2 Sepia
Foundation, SPF, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Non-Comedogenic, Long-Lasting, Alcohol Free
£29.62
£987.33/L
8 stores
Estée Lauder Revitalizing Supreme CC Creme SPF10 30ml
Estée Lauder Revitalizing Supreme CC Creme SPF10 30ml
CC Cream, SPF, Luster, Non-Comedogenic, Anti-Age, Dermatologically Tested, Nourishing
£41.25
£1,375.00/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay In Place 24hr Concealer 12ml Light
Estée Lauder Double Wear Stay In Place 24hr Concealer 12ml Light
Concealer, 1pcs, Matte, Moisturizing, Waterproof, Oil Free, Dermatologically Tested, Long-Lasting
£19.88
£1,656.67/L
9+ stores
Estée Lauder Take It Away Makeup Remover Lotion 200ml
Estée Lauder Take It Away Makeup Remover Lotion 200ml
Makeup Remover, Scented, Waterproof, Dermatologically Tested, Long-Lasting
£21.50
£107.50/L
9+ stores
Estée Lauder Set + Refresh Perfecting Makeup Mist 116ml
Estée Lauder Set + Refresh Perfecting Makeup Mist 116ml
Setting Spray, Luster, Moisturizing
£23.25
£200.43/L
9+ stores
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 7N2 Rich Amber
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 7N2 Rich Amber
Foundation, Paraben Free, Dermatologically Tested, Non-Comedogenic, Moisturizing, Scented, Luster, Nourishing, SPF, Alcohol Free, Mineral Oil Free
£10
£285.71/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1W0 Warm Porcelain
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1W0 Warm Porcelain
Foundation, SPF, Long-Lasting, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Dermatologically Tested, Alcohol Free, Non-Comedogenic
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 3W1 Tawny
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 3W1 Tawny
Foundation, SPF, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Non-Comedogenic, Long-Lasting, Alcohol Free
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 5N2 Amber Honey
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 5N2 Amber Honey
Foundation, Mineral Oil Free, Fragrance Free, Gluten Free, Oil Free, Alcohol Free, Waterproof, SPF, Long-Lasting, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, Matte, Moisturizing
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1W1 Bone
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1W1 Bone
Foundation, SPF, Long-Lasting, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Dermatologically Tested, Alcohol Free, Non-Comedogenic
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 5W2 Rich Caramel
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 5W2 Rich Caramel
Foundation, Long-Lasting, Dermatologically Tested, Non-Comedogenic, Moisturizing, Waterproof, Matte, Fragrance Free, SPF, Alcohol Free
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Longwear Matte Foundation SPF 10 - Honey Bronze
-20%
Estée Lauder Double Wear Longwear Matte Foundation SPF 10 - Honey Bronze
Foundation, 1pcs, Long-Lasting
£16
£20
4 stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 2C2 Pale Almond
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 2C2 Pale Almond
Foundation, SPF, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Non-Comedogenic, Long-Lasting, Alcohol Free
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Bronze Goddess Powder Bronzer Medium Deep
Estée Lauder Bronze Goddess Powder Bronzer Medium Deep
Bronzer, Matte, Oil Free, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested
£28.72
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1C2 Petal
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1C2 Petal
Foundation, 1pcs, SPF, Long-Lasting, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Dermatologically Tested, Alcohol Free, Non-Comedogenic
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 1W2 Sand
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 1W2 Sand
Foundation, Dermatologically Tested, Moisturizing, Luster, SPF, Nourishing
£29.25
£835.71/L
9+ stores
Estée Lauder Bronze Goddess Powder Bronzer #02 Medium
Estée Lauder Bronze Goddess Powder Bronzer #02 Medium
Bronzer, Luster, Non-Comedogenic
£28.72
£30.60
9+ stores
Estée Lauder Bronze Goddess Powder Bronzer Light
Trending
Estée Lauder Bronze Goddess Powder Bronzer Light
Bronzer, Dermatologically Tested
£28.72
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 3N1 Ivory Beige
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 3N1 Ivory Beige
Foundation, SPF, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Non-Comedogenic, Long-Lasting, Alcohol Free
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 1N2 Ecru
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 1N2 Ecru
Foundation, Dermatologically Tested, Moisturizing, Luster, SPF, Nourishing
£31.50
£900.00/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 4W1 Honey Bronze
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 4W1 Honey Bronze
Foundation, SPF, Long-Lasting, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Dermatologically Tested, Alcohol Free, Non-Comedogenic
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 5W1 Bronze
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 5W1 Bronze
Foundation, SPF, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Non-Comedogenic, Long-Lasting, Alcohol Free
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 6W1 Sandalwood
-12%
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 6W1 Sandalwood
Foundation, Nourishing, SPF, Moisturizing, Luster, Non-Comedogenic, Paraben Free, Dermatologically Tested
£15
£428.57/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 3N2 Wheat
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 3N2 Wheat
Foundation, SPF, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Non-Comedogenic, Long-Lasting, Alcohol Free
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1C1 Cool Bone
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1C1 Cool Bone
Foundation, SPF, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Non-Comedogenic, Long-Lasting, Alcohol Free
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 5C1 Rich Chestnut
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 5C1 Rich Chestnut
Foundation, SPF, Long-Lasting, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Dermatologically Tested, Alcohol Free, Non-Comedogenic
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-in-Place 24hr Concealer 12ml - Medium
Estée Lauder Double Wear Stay-in-Place 24hr Concealer 12ml - Medium
Concealer, 1pcs, Long-Lasting, Dermatologically Tested, Oil Free, Matte, Moisturizing, Non-Comedogenic
£19.88
£1,656.67/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 2C3 Fresco
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 2C3 Fresco
Foundation, 1pcs, Alcohol Free, Matte, Moisturizing, Long-Lasting, Waterproof, Fragrance Free, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, SPF
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Sumptuous Extreme Lash Multiplying Volume Mascara Extreme Black
Estée Lauder Sumptuous Extreme Lash Multiplying Volume Mascara Extreme Black
Defining, Volumizing, Curling, Lengthening, Vitamins, Fragrance Free
£19.40
£2,425.00/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 4N2 Spiced Sand
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 4N2 Spiced Sand
Foundation, Alcohol Free, Matte, Moisturizing, Long-Lasting, Waterproof, Fragrance Free, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, SPF
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 3W1 Tawny
Estée Lauder Futurist Hydra Rescue Moisturizing Makeup SPF45 3W1 Tawny
Foundation, Dermatologically Tested, Moisturizing, Luster, SPF, Nourishing
£31.50
£900.00/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1W2 Sand
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1W2 Sand
Foundation, 1pcs, Non-Comedogenic, Long-Lasting, Matte, Moisturizing, Waterproof, Alcohol Free, Dermatologically Tested, Fragrance Free, SPF
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay In Place Concealer 4N
Estée Lauder Double Wear Stay In Place Concealer 4N
Concealer, 1pcs, Long-Lasting, Moisturizing, Waterproof, Oil Free
£19.88
£19.92
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 2C1 Pure Beige
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 2C1 Pure Beige
Foundation, SPF, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Non-Comedogenic, Long-Lasting, Alcohol Free
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 2W2 Rattan
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 2W2 Rattan
Foundation, SPF, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Non-Comedogenic, Long-Lasting, Alcohol Free
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1N1 Ivory Nude
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Makeup SPF10 - 1N1 Ivory Nude
Foundation, SPF, Long-Lasting, Fragrance Free, Matte, Moisturizing, Waterproof, Dermatologically Tested, Alcohol Free, Non-Comedogenic
£29.50
£983.33/L
9+ stores
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Matte Powder Foundation 2W1 Dawn
Estée Lauder Double Wear Stay-In-Place Matte Powder Foundation 2W1 Dawn
Powder, Waterproof, Matte
£32.25
9+ stores
Estée Lauder Double wear Sheer Long-Wear Makeup SPF20 5W2 Rich Caramel
Estée Lauder Double wear Sheer Long-Wear Makeup SPF20 5W2 Rich Caramel
Foundation, Long-Lasting, Paraben Free, Dermatologically Tested, Non-Comedogenic, Matte, Fragrance Free, Sulfate Free, SPF, Mineral Oil Free
£31.50
£1,050.00/L
4 stores
Estée Lauder Double Wear Maximum Cover Camouflage Makeup for Face & Body SPF15 1N1 Ivory Nude
Estée Lauder Double Wear Maximum Cover Camouflage Makeup for Face & Body SPF15 1N1 Ivory Nude
Foundation, SPF, Dermatologically Tested, Fragrance Free, Matte, Waterproof, Long-Lasting
£28.75
£958.33/L
9 stores
Estée Lauder Double Wear Longwear Matte Foundation SPF 10 - Desert Beige
-21%
Estée Lauder Double Wear Longwear Matte Foundation SPF 10 - Desert Beige
Foundation, SPF, Matte
£15
£18.95
4 stores

Cosmetics: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting cosmetics. Oily skin benefits from oil-free products, while dry skin needs hydrating formulas. If you have sensitive skin, look for hypoallergenic or fragrance-free options. By matching cosmetics to your skin type, you can enhance your complexion and avoid irritation.

Always examine the ingredients list before purchasing cosmetics. Look for natural ingredients if you prefer eco-friendly options or have sensitive skin. Avoid products with potentially harmful chemicals like parabens and sulfates. Being informed about what goes into your cosmetics helps you make healthier choices and ensures they align with your personal values.

Your lifestyle and personal preferences play a significant role in choosing the right cosmetics. If you're always on-the-go, consider multi-purpose products that save time, such as a BB cream with SPF. For those who enjoy experimenting with makeup, opt for brands that offer a wide range of colors and textures. Tailoring your cosmetics to suit your daily routine ensures they work efficiently for you.

COSMETICS

FAQ

Cosmetics are products used to enhance or alter the appearance of the face, fragrance, or texture of the body. They include items like lipstick, mascara, and foundation. Choosing the right cosmetics involves considering your skin type, desired look, and any allergies you may have.

Cosmetics are available in various shades to match different skin tones. To choose the right foundation shade, test it on your jawline in natural light. Consider your undertone: warm, cool, or neutral. Many brands offer guides to help you find your perfect match.

Cosmetics like lipstick and lip gloss enhance lips but differ in texture and finish. Lipstick is typically more pigmented and long-lasting, while lip gloss offers a shiny finish with less color intensity. Choose based on your desired look: bold or subtle.

You’ve viewed 48 out of 1577 products

1

3

...

18

...

33
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

A beginners guide to Korean beauty and skincare

A beginners guide to Korean beauty and skincare

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Gift Ideas for a Beauty Lover

Gift Ideas for a Beauty Lover

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.