• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Apis Skincare

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Skincare
  • Facial Skincare
  • Sun Protection & Self Tan
  • Body Care
  • Hand Care
  • Lip Care
  • Gift Boxes & Sets
  • Foot Care
Product Properties
Sustainability Information

100+ products

Show as table
Apis Skincare Apis Rosacea-Stop Soothing Night Cream 50ml 50ml
Apis Rosacea-Stop Soothing Night Cream 50ml 50ml
Night Cream, Moisturiser, 1pcs, Calming, Moisturising, Hyaluronic Acid
£8.90
£178.00/L
3 stores
Apis Skincare Apis My Pure Skin Normalizing Toner 150 ml 150ml
Trending
Apis My Pure Skin Normalizing Toner 150 ml 150ml
Toner, Deep Cleansing
£6.60
£44.00/L
3 stores
Apis Skincare Apis ageless beauty anti-ageing hydrogel face cream
Apis ageless beauty anti-ageing hydrogel face cream
Facial Cream, Moisturising, Smoothing, Firming, Softening, Anti-Age, Nourishing
£8.40
3 stores
Apis Skincare Apis Apis Rosacea Soothing Face Wash Gel 300 ml
Trending
Apis Apis Rosacea Soothing Face Wash Gel 300 ml
Face Cleanser, Calming
£8.80
3 stores
Apis Skincare Apis strawberry face cleansing foam refreshing moisturizing revilalizing 150ml
Trending
Apis strawberry face cleansing foam refreshing moisturizing revilalizing 150ml
Face Cleanser
£6
£40.00/L
3 stores
Apis Skincare Apis Apis ceramide power nourishing face wash gel 300ml
Apis Apis ceramide power nourishing face wash gel 300ml
Face Cleanser, Calming, Moisturising, Hyaluronic Acid
£7.30
£24.33/L
3 stores
Apis Skincare Apis Professional Ceramide Repair Regenerating Cream 100ml
Apis Professional Ceramide Repair Regenerating Cream 100ml
Facial Cream, Softening, Nourishing, Repairing, Moisturising, Ceramides
£9.20
£9.26
3 stores
Apis Skincare Apis Cranberry Vitality gentle enzymatic scrub 100ml
Trending
Apis Cranberry Vitality gentle enzymatic scrub 100ml
Exfoliating
£4.90
£49.00/L
2 stores
Apis professional acne stop algae mask green tea & bamboo for acne skin 20g
Trending
Apis professional acne stop algae mask green tea & bamboo for acne skin 20g
Facial Mask, Anti-Blemish
£2.40
3 stores
Apis Natural Cosmetics Oxy O2 TerApis Oxygenating Mask for Tired Skin 20 g 20ml
Apis Natural Cosmetics Oxy O2 TerApis Oxygenating Mask for Tired Skin 20 g 20ml
Facial Mask, Anti-Age, Firming, Calming, Moisturising, Hyaluronic Acid
£2.69
£134.50/L
3 stores
Apis re-vit c illuminating cleansing foam grey dull 151ml
Apis re-vit c illuminating cleansing foam grey dull 151ml
Face Cleanser, Softening
£6.10
£40.40/L
3 stores
Apis My Pure Skin Light Cream 50 ml 50ml
Apis My Pure Skin Light Cream 50 ml 50ml
Facial Cream, Anti-Age, Calming, Moisturising, Hyaluronic Acid
£7.20
£144.00/L
3 stores
Apis Professional Adeno-C Flash Glow 30ml 30ml
Apis Professional Adeno-C Flash Glow 30ml 30ml
Day Serum, Moisturising, Glow, Vitamin C
£9
£300.00/L
3 stores
Apis Rosacea-Stop Redness Reducing Serum 100 ml 100ml
Apis Rosacea-Stop Redness Reducing Serum 100 ml 100ml
Serum & Face Oil
£9.30
£93.00/L
3 stores
Apis ageless beauty anti-ageing face cream, night cream, eye cream 200ml
Apis ageless beauty anti-ageing face cream, night cream, eye cream 200ml
Night Cream, Smoothing, Firming, Softening, Nourishing, Moisturising, Anti-Age, Mineral Oil Free, Paraben Free, Hyaluronic Acid
£9.50
£47.50/L
3 stores
Apis Natural Cosmetics Synbiotic Home Care Night Nourishing Cream with Prebiotics 50ml
Trending
Apis Natural Cosmetics Synbiotic Home Care Night Nourishing Cream with Prebiotics 50ml
Night Cream, Moisturising
£9.80
£196.00/L
3 stores
Apis ceramide power nourishing face cream for day 50ml
Apis ceramide power nourishing face cream for day 50ml
Moisturiser, Day Cream, Anti-Age, Moisturising, Hyaluronic Acid, Vitamins, Ceramides
£10
£200.00/L
3 stores
Apis ceramide power night rebuilding mask peach oil 50ml
Apis ceramide power night rebuilding mask peach oil 50ml
Night Mask, Anti-Age, Regenerating, Moisturising
£10.40
£208.00/L
3 stores
Apis Professional Adeno-C Flash Glow Energising Face Cream 100ml 100ml
Apis Professional Adeno-C Flash Glow Energising Face Cream 100ml 100ml
Moisturiser, Moisturising, Whitening, Vitamin C
£12.30
£123.00/L
3 stores
Apis Couperose Stop Vitamin Face Cream 100ml
Apis Couperose Stop Vitamin Face Cream 100ml
Day Cream, Moisturising, Calming, Paraben Free, Vitamin C, Hyaluronic Acid
£13.20
£132.00/L
3 stores
Apis Peachy Skin Moisturising Body 200ml 200ml
Apis Peachy Skin Moisturising Body 200ml 200ml
Body Lotion, Moisturising
£5
£25.00/L
2 stores
Apis optima nourishing face mask with dead sea minerals 100ml
Apis optima nourishing face mask with dead sea minerals 100ml
Facial Mask, Moisturising
£7.10
£71.00/L
2 stores
Apis Hydro Balance Professional intensely moisturising face mask with dead sea minerals 200ml
Apis Hydro Balance Professional intensely moisturising face mask with dead sea minerals 200ml
Sheet Mask, Moisturising, Hyaluronic Acid
£11.70
£58.50/L
2 stores
Apis Hyaluron 4D Face Concentrate Revolution in Hydration 30ml
Trending
Apis Hyaluron 4D Face Concentrate Revolution in Hydration 30ml
Day Serum, Anti-Age, Moisturising, Hyaluronic Acid
£13.40
£446.67/L
2 stores
Apis professional hydro evolution dry dehydrated skin cream serum mask scrub
Apis professional hydro evolution dry dehydrated skin cream serum mask scrub
Facial Cream, Moisturising
£13.80
2 stores
Apis Professional Acne Stop Face Cleansing Antibacterial Toner
Apis Professional Acne Stop Face Cleansing Antibacterial Toner
Face Cleanser, Calming
£7
1 store
Apis my happiness moisturising body and hand lotion 299ml
Apis my happiness moisturising body and hand lotion 299ml
Body Lotion, Moisturising
£7.60
£25.42/L
1 store
Apis ceramide power nourishing glow booster sensitive skin 30ml
Trending
Apis ceramide power nourishing glow booster sensitive skin 30ml
Serum & Face Oil, Glow, Moisturising
£8
£266.67/L
1 store
Apis OXY O2 Terapis Oxygenating Face Algae Mask Active Oxygen
Trending
Apis OXY O2 Terapis Oxygenating Face Algae Mask Active Oxygen
Facial Mask
£8.60
1 store
Apis Professional Acne Stop Face Cleansing Antibacterial Toner
Trending
Apis Professional Acne Stop Face Cleansing Antibacterial Toner
Face Cleanser, Calming
£9.20
1 store
Apis API-PODO Intense Exfoliating Foot Peeling 700g
Apis API-PODO Intense Exfoliating Foot Peeling 700g
Foot Scrub, Exfoliating, Softening, Regenerating, Smoothing, Firming, AHA Acid
£12
1 store
Apis Exotic Body Vitalising Balm 200ml
Apis Exotic Body Vitalising Balm 200ml
Body Lotion, Nourishing, Moisturising, Calming, Softening, Regenerating, Anti-Age, Scented, Shea Butter, Antioxidants, Vitamins
£8.70
£43.50/L
1 store
Apis Lifting & Dark Circles Reducing Eye Serum 10ml
Apis Lifting & Dark Circles Reducing Eye Serum 10ml
Eye Serum, Anti-Age, Firming, Antioxidants
£12.30
£1,230.00/L
1 store
Apis Mandelic Terapis 40% Mandelic Acid 30ml
Apis Mandelic Terapis 40% Mandelic Acid 30ml
Serum & Face Oil, Exfoliating, AHA Acid
£15.70
£523.33/L
1 store
Apis Natural Cosmetics Professional Ultrasound Gel 500ml
Apis Natural Cosmetics Professional Ultrasound Gel 500ml
Facial Cream, Moisturising, Glow, Softening
£20.87
£41.74/L
1 store
Apis Exotic Home Care Vitalizing Body Oil 300ml
Apis Exotic Home Care Vitalizing Body Oil 300ml
Body Oil, Softening, Nourishing, Scented
£8.70
£29.00/L
3 stores
Apis Biostimulating Toner With Plant 500 ml 500ml
Apis Biostimulating Toner With Plant 500 ml 500ml
Toner, Glow, Moisturising, Anti-Age, Smoothing
£10.10
£20.20/L
3 stores
Apis Peachy Skin Moisturising Day Cream Spf 20 50 Ml 50ml
Trending
Apis Peachy Skin Moisturising Day Cream Spf 20 50 Ml 50ml
Facial Cream, Moisturising
£5
£100.00/L
2 stores
Apis Peachy Skin Nourishing Night Cream 50ml
Apis Peachy Skin Nourishing Night Cream 50ml
Facial Cream
£5.20
£104.00/L
2 stores
Apis Peachy Skin Illuminating Serum 15ml
Trending
Apis Peachy Skin Illuminating Serum 15ml
Day Serum
£5.60
2 stores
Apis Crystal Skin Brightening Toner 150ml
Apis Crystal Skin Brightening Toner 150ml
Toner, Glow, Moisturising, Hyaluronic Acid, Vitamin E
£5.70
£38.00/L
2 stores
Apis Crystal Skin Face Serum Night Cream Mask Toner 30ml
Trending
Apis Crystal Skin Face Serum Night Cream Mask Toner 30ml
Serum & Face Oil, Moisturising, Hyaluronic Acid
£5.80
£193.33/L
2 stores
Apis My Pure Skin Cleansing Wash 300 ml 300ml
Apis My Pure Skin Cleansing Wash 300 ml 300ml
Face Cleanser, Moisturising, Deep Cleansing, Exfoliating, Dermatologically Tested, Niacinamide, Hyaluronic Acid, Vitamin C
£6.70
£22.33/L
2 stores
Apis watermelon refreshing body scrub with volcanic lava 201ml
Apis watermelon refreshing body scrub with volcanic lava 201ml
Body Scrub, Calming, Softening, Moisturising, Smoothing, Exfoliating, Vitamins
£7.80
£38.81/L
2 stores
Apis Professional Api-Podo Intense Regenerating Ointment 100ml
Apis Professional Api-Podo Intense Regenerating Ointment 100ml
Foot Cream, Softening, Moisturising, Shea Butter
£8.30
2 stores
Apis Ageless Beauty Night Cream Mask 50 ml 50ml
Apis Ageless Beauty Night Cream Mask 50 ml 50ml
Night Cream, Moisturising, Anti-Age, Smoothing, Firming
£8.40
£168.00/L
2 stores
Apis Hydro Evolution Extremely Moisturizing Algae Face Mask 200ml
Apis Hydro Evolution Extremely Moisturizing Algae Face Mask 200ml
Facial Mask, Moisturising, SPF, Hyaluronic Acid
£13.20
£66.00/L
2 stores
Apis Hydro Balance Oxygenating & Moisturizing Face Cream 100ml
Apis Hydro Balance Oxygenating & Moisturizing Face Cream 100ml
Moisturiser, Anti-Age, Calming, Moisturising, Firming, Hyaluronic Acid
£14.30
£143.00/L
2 stores

Skincare: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting skincare products. Whether you have oily, dry, combination, or sensitive skin, each type requires specific ingredients to address unique needs. For instance, if you have oily skin, look for products with salicylic acid to help control excess oil. On the other hand, if your skin is dry, opt for moisturizers containing hyaluronic acid to boost hydration. By identifying your skin type first, you ensure that your skincare routine will be both effective and tailored to your individual needs.

Always examine the ingredient list before purchasing skincare products. Look for active ingredients that target your specific concerns. For example, retinol is excellent for anti-aging, while niacinamide can help with redness and irritation. Be wary of potential allergens or irritants like artificial fragrances and parabens. If you're unsure about an ingredient, consider doing a patch test first or consulting with a dermatologist. This proactive approach helps prevent adverse reactions and ensures you choose products that benefit your skin.

Many consumers are now prioritizing ethical and sustainable skincare options. Check if the brand is cruelty-free or uses environmentally friendly packaging. Some brands also focus on sourcing organic or fair-trade ingredients. By supporting these companies, you not only take care of your skin but also contribute positively to the environment and society. Look for certifications such as Leaping Bunny or Fair Trade to guide your purchase decisions towards more ethical choices.

SKINCARE

FAQ

Skincare for oily skin involves cleansing, toning, and moisturizing with oil-free products. Use a gentle cleanser to remove excess oil without stripping your skin. A toner can help balance your skin's pH, while a lightweight, non-comedogenic moisturizer will keep your skin hydrated without clogging pores.

Skincare exfoliation should be done 1-2 times a week. Over-exfoliating can irritate your skin, so it's crucial to find a balance. Choose an exfoliator that suits your skin type: physical scrubs for tougher skin or chemical exfoliants like AHAs/BHAs for sensitive or acne-prone skin.

Skincare ingredients for anti-aging include retinol, hyaluronic acid, and vitamin C. Retinol boosts collagen production and cell turnover, reducing wrinkles. Hyaluronic acid hydrates and plumps the skin. Vitamin C brightens and protects against environmental damage.

You’ve viewed 48 out of 142 products

1

3
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Mother's Day gifts your mother really wants

Mother's Day gifts your mother really wants

By Klarna
Best makeup products with SPF

Best makeup products with SPF

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Quiz: Which Self-Care Type are you?

Quiz: Which Self-Care Type are you?

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.