• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

The Face Shop Skincare

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Skincare
  • Facial Skincare
  • Sun Protection & Self Tan
  • Body Care
  • Hand Care
  • Lip Care
  • Gift Boxes & Sets
  • Foot Care
Product Properties
Sustainability Information

100+ products

Show as table
The Face Shop Skincare The Face Shop Water Bright Foaming Cleanser 150ml
The Face Shop Water Bright Foaming Cleanser 150ml
Face Cleanser
£9.99
£66.60/L
3 stores
The Face Shop Skincare The Face Shop Rice Water Bright Light Cleansing Oil 150ml
The Face Shop Rice Water Bright Light Cleansing Oil 150ml
Face Cleanser, Moisturising, Smoothing, Softening, Deep Cleansing, Paraben Free, Mineral Oil Free, Jojoba Oil, Vitamins
£5.30
£35.33/L
4 stores
The Face Shop Skincare The Face Shop Fmgt Lip Scrub Shea Butter 10g
The Face Shop Fmgt Lip Scrub Shea Butter 10g
Lip scrub, Smoothing, Moisturising, Exfoliating, Softening, Dermatologically Tested, Shea Butter
£3.25
2 stores
The Face Shop Skincare The Face Shop Jeju Aloe 95% Soothing Gel 300ml
The Face Shop Jeju Aloe 95% Soothing Gel 300ml
Moisturiser, Calming, Moisturising
£2.35
£7.83/L
4 stores
The Face Shop Skincare The Face Shop Rice Water Bright Cleansing Foam 150ml
The Face Shop Rice Water Bright Cleansing Foam 150ml
Face Cleanser, Moisturising, Glow, Softening, Whitening, Deep Cleansing, Scented, Vitamin A, Vitamin B, Vitamin E
£3.90
£26.00/L
3 stores
The Face Shop Skincare The Face Shop Rice & Ceramide Moisturizing Cream 50ml
The Face Shop Rice & Ceramide Moisturizing Cream 50ml
Moisturiser, Moisturising, Anti-Age, Glow, Softening, Nourishing, Paraben Free, Mineral Oil Free, Dermatologically Tested, Ceramides
£7.79
£155.80/L
3 stores
The Face Shop Skincare The Face Shop Vita Sunquid SPF 50+ PA++++
The Face Shop Vita Sunquid SPF 50+ PA++++
Sun Protection Face, SPF
£7.99
2 stores
The Face Shop Skincare The Face Shop Water Bright Massage Cream
The Face Shop Water Bright Massage Cream
Facial Cream, Moisturising
£5.29
3 stores
The Face Shop 2016 New : & Ceramide Moisturizing Toner 150ml
The Face Shop 2016 New : & Ceramide Moisturizing Toner 150ml
Toner
£7.85
£52.33/L
3 stores
The Face Shop Dr Belmeur Amino Clear Foaming Cleanser 150ml 1 pcs 150ml
The Face Shop Dr Belmeur Amino Clear Foaming Cleanser 150ml 1 pcs 150ml
Face Cleanser, Deep Cleansing, Salicylic Acid
£8.58
£57.20/L
3 stores
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser 5 Fl Oz 150ml
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser 5 Fl Oz 150ml
Face Cleanser, 1pcs, Moisturising, Vitamin A
£9.98
£66.53/L
3 stores
The Face Shop Yehwadam Hwansaenggo Ultimate Rejuvenating Cream Set of 3 50ml
The Face Shop Yehwadam Hwansaenggo Ultimate Rejuvenating Cream Set of 3 50ml
Facial Cream, 3pcs, Anti-Age, Moisturising
£47
3 stores
The Face Shop Rich Hand V Special Hand Mask 16g
The Face Shop Rich Hand V Special Hand Mask 16g
Hand Mask, 1pcs, Moisturising, Anti-Age
£1.64
2 stores
The Face Shop At Home Aesthetics Mask Sheet Bundle Set
-13%
The Face Shop At Home Aesthetics Mask Sheet Bundle Set
Facial Mask, 3pcs, Anti-Age, Moisturising, Collagen
£3.81
£4.36
2 stores
The Face Shop Dr. Belmeur Advanced Cica Recovery Hand Cream 60ml
The Face Shop Dr. Belmeur Advanced Cica Recovery Hand Cream 60ml
Hand Cream, Moisturising, Anti-Age, Softening
£6.78
£113.00/L
2 stores
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser 150ml
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser 150ml
Face Cleanser, Moisturising, Deep Cleansing, Softening, Glycolic Acid
£7.69
£51.27/L
2 stores
The Face Shop Alltimate Multi Vita 10% Serum 30 ml
The Face Shop Alltimate Multi Vita 10% Serum 30 ml
Serum & Face Oil, Glow
£9.26
£9.91
2 stores
The Face Shop Dr. Belmeur Cica Peptite Ampoule 50ml
-13%
The Face Shop Dr. Belmeur Cica Peptite Ampoule 50ml
Serum & Face Oil, Anti-Age, Calming, Smoothing, Firming, Repairing, Dermatologically Tested, Peptides, Niacinamide
£15.13
£302.60/L
2 stores
The Face Shop Dr Belmeur Clarifying Spot Calming Ampoule 22ml 22ml
The Face Shop Dr Belmeur Clarifying Spot Calming Ampoule 22ml 22ml
Serum & Face Oil, Calming, Moisturising
£16.95
£770.45/L
2 stores
The Face Shop Dr Belmeur Clarifying Balancing Water Cream 80ml
The Face Shop Dr Belmeur Clarifying Balancing Water Cream 80ml
Facial Cream, Moisturising
£16.95
2 stores
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser 300 ml
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser 300 ml
Face Cleanser, Moisturising
£17.32
2 stores
The Face Shop Yehwadam Plum Flower Revitalizing Cream 50ml
-30%
The Face Shop Yehwadam Plum Flower Revitalizing Cream 50ml
Moisturiser, Glow, Anti-Pollution, Firming, Softening, Moisturising, Anti-Age, Calming, Dermatologically Tested
£19.68
£393.60/L
2 stores
The Face Shop Foaming Facial Cleanser for Daily Washing 150ml
The Face Shop Foaming Facial Cleanser for Daily Washing 150ml
Face Cleanser, 2pcs, Moisturising
£30.60
£30.84
2 stores
The Face Shop Yehwadam Silky Skin Sun Blur 50ml 50ml
-30%
The Face Shop Yehwadam Silky Skin Sun Blur 50ml 50ml
Sun Protection Face, Moisturising, SPF
£7.12
£142.40/L
1 store
The Face Shop Dr Belmeur Daily Repair Foaming Cleanser 150ml 150ml
The Face Shop Dr Belmeur Daily Repair Foaming Cleanser 150ml 150ml
Face Cleanser
£8.69
£57.93/L
Out of stock
The Face Shop Dr Belmeur Clarifying Toner 200ml 200ml
-30%
The Face Shop Dr Belmeur Clarifying Toner 200ml 200ml
Toner, Moisturising
£11.83
£59.15/L
1 store
The Face Shop Dr Belmeur Clarifying Moisturizer 120ml 120ml
The Face Shop Dr Belmeur Clarifying Moisturizer 120ml 120ml
Moisturiser, Moisturising
£15.99
1 store
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser 150ml
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser 150ml
Face Cleanser, Vitamin A
£22.99
£153.27/L
1 store
The Face Shop Power Long-Lasting Sun Patch 2 Colors
The Face Shop Power Long-Lasting Sun Patch 2 Colors
Sun Protection, Moisturising, Hyaluronic Acid
£7.79
2 stores
The Face Shop Rich Hand V Soft Touch Hand Lotion 200ml
The Face Shop Rich Hand V Soft Touch Hand Lotion 200ml
Hand Cream, Moisturising, Firming, Scented, Vitamin E, Vitamins, Shea Butter
£14.83
£74.15/L
2 stores
The Face Shop Hera Signia Deluxe Kit 6 Items
The Face Shop Hera Signia Deluxe Kit 6 Items
Gift Box / Set, 4pcs, Firming, Moisturising, Collagen
£31
2 stores
The Face Shop Yehwadam Hwansaenggo Ultimate Rejuvenating Serum Concentrate 45ml 45ml
The Face Shop Yehwadam Hwansaenggo Ultimate Rejuvenating Serum Concentrate 45ml 45ml
Serum & Face Oil, Anti-Age, Nourishing
£44
£977.78/L
2 stores
The Face Shop Alltimate Panthenol 2.5% Cream 50ml 50ml
-30%
The Face Shop Alltimate Panthenol 2.5% Cream 50ml 50ml
Facial Cream, Anti-Blemish, Moisturising, Ceramides
£9.42
£188.40/L
1 store
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser Mini 100ml
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser Mini 100ml
Face Cleanser, Moisturising, Softening, Vitamin A
£6.33
£63.30/L
2 stores
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser Jumbo 2024 300 ml 300ml
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser Jumbo 2024 300 ml 300ml
Face Cleanser, Deep Cleansing, Moisturising
£12.01
£40.03/L
2 stores
The Face Shop Vegan Blending Toner 180ml
The Face Shop Vegan Blending Toner 180ml
Toner, Moisturising
£17.44
£96.89/L
2 stores
The Face Shop White Seed Brightening Lotion
The Face Shop White Seed Brightening Lotion
Facial Cream
£18.90
2 stores
The Face Shop Yehwadam Hwansaenggo Rejuvenating Radiance Toner 160ml 160ml
-26%
The Face Shop Yehwadam Hwansaenggo Rejuvenating Radiance Toner 160ml 160ml
Toner, Anti-Age, Moisturising
£20.57
£128.56/L
2 stores
The Face Shop Belmeur Advanced Cica Hydro Cream
The Face Shop Belmeur Advanced Cica Hydro Cream
Facial Cream, Moisturising
£26
2 stores
The Face Shop Dr Belmeur Intense Mask Spot Care 30 ml 30ml
The Face Shop Dr Belmeur Intense Mask Spot Care 30 ml 30ml
Facial Mask, 1pcs
£2.79
£93.00/L
1 store
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser 100ml
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser 100ml
Detergente Viso, Nutriente, Vitamina B
£3
£30.00/L
1 store
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser 150ml 150ml
The Face Shop Rice Water Bright Foaming Cleanser 150ml 150ml
Face Cleanser
£3.82
£25.47/L
1 store
The Face Shop AHA BHA Sebum Control Gel Cleanser 100ml
The Face Shop AHA BHA Sebum Control Gel Cleanser 100ml
Face Cleanser, Deep Cleansing, Exfoliating, Dermatologically Tested, AHA Acid
£3.90
£39.00/L
1 store
The Face Shop Yehwadam Hwansaenggo Ultimate Rejuvenating Mask 30ml
The Face Shop Yehwadam Hwansaenggo Ultimate Rejuvenating Mask 30ml
Sheet Mask, 1pcs, Anti-Age, Nourishing
£4.07
£135.67/L
1 store
The Face Shop fmgt Lip Scrub EX
The Face Shop fmgt Lip Scrub EX
Lip scrub, Exfoliating, Shea Butter
£4.19
1 store
The Face Shop Vitamin A Lip Mask Blueberry 14g
The Face Shop Vitamin A Lip Mask Blueberry 14g
Lip Mask, Moisturising, Shea Butter
£4.29
1 store
The Face Shop Fmgt Tint Glow 04 Rose Gemma 4.3g
The Face Shop Fmgt Tint Glow 04 Rose Gemma 4.3g
Lip balm, Moisturising, Nourishing, Shea Butter
£4.49
1 store
The Face Shop & Ceramide Moisture for All Skin Types 150ml
The Face Shop & Ceramide Moisture for All Skin Types 150ml
Toner, Moisturising, Paraben Free, Ceramides
£4.95
£33.00/L
1 store

Skincare: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting skincare products. Whether you have oily, dry, combination, or sensitive skin, each type requires specific ingredients to address unique needs. For instance, if you have oily skin, look for products with salicylic acid to help control excess oil. On the other hand, if your skin is dry, opt for moisturizers containing hyaluronic acid to boost hydration. By identifying your skin type first, you ensure that your skincare routine will be both effective and tailored to your individual needs.

Always examine the ingredient list before purchasing skincare products. Look for active ingredients that target your specific concerns. For example, retinol is excellent for anti-aging, while niacinamide can help with redness and irritation. Be wary of potential allergens or irritants like artificial fragrances and parabens. If you're unsure about an ingredient, consider doing a patch test first or consulting with a dermatologist. This proactive approach helps prevent adverse reactions and ensures you choose products that benefit your skin.

Many consumers are now prioritizing ethical and sustainable skincare options. Check if the brand is cruelty-free or uses environmentally friendly packaging. Some brands also focus on sourcing organic or fair-trade ingredients. By supporting these companies, you not only take care of your skin but also contribute positively to the environment and society. Look for certifications such as Leaping Bunny or Fair Trade to guide your purchase decisions towards more ethical choices.

SKINCARE

FAQ

Skincare for oily skin involves cleansing, toning, and moisturizing with oil-free products. Use a gentle cleanser to remove excess oil without stripping your skin. A toner can help balance your skin's pH, while a lightweight, non-comedogenic moisturizer will keep your skin hydrated without clogging pores.

Skincare exfoliation should be done 1-2 times a week. Over-exfoliating can irritate your skin, so it's crucial to find a balance. Choose an exfoliator that suits your skin type: physical scrubs for tougher skin or chemical exfoliants like AHAs/BHAs for sensitive or acne-prone skin.

Skincare ingredients for anti-aging include retinol, hyaluronic acid, and vitamin C. Retinol boosts collagen production and cell turnover, reducing wrinkles. Hyaluronic acid hydrates and plumps the skin. Vitamin C brightens and protects against environmental damage.

You’ve viewed 48 out of 175 products

1

34
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Mother's Day gifts your mother really wants

Mother's Day gifts your mother really wants

By Klarna
Best makeup products with SPF

Best makeup products with SPF

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Quiz: Which Self-Care Type are you?

Quiz: Which Self-Care Type are you?

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.