• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Skincare

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Skincare
  • Facial Skincare
  • Sun Protection & Self Tan
  • Body Care
  • Hand Care
  • Lip Care
  • Gift Boxes & Sets
  • Foot Care
Product Properties
Sustainability Information

13 products

Show as table
Skincare Meraki Northern Dawn Hand Lotion 275ml
Meraki Northern Dawn Hand Lotion 275ml
Hand Cream, Smoothing, Nourishing, Calming, Softening, Moisturising, Paraben Free, Scented, Aloe Vera, Antioxidants, Vitamins
£9.45
£34.36/L
6 stores
Skincare Meraki Northern Dawn Gift Box
Meraki Northern Dawn Gift Box
Gift Box / Set, 2pcs, Scented
£20.45
5 stores
Skincare Meraki Body Milk Deep Valley 490 ml 490ml
Meraki Body Milk Deep Valley 490 ml 490ml
Body Lotion, Moisturising
£18.99
£38.76/L
4 stores
Skincare Meraki Cotton Haze Body Lotion 275 ml 275ml
Meraki Cotton Haze Body Lotion 275 ml 275ml
Body Lotion, Nourishing, Softening, Moisturising, Scented, Aloe Vera
£10.25
£37.27/L
4 stores
Skincare Meraki Meadow Bliss Simply Hand Care Set
Meraki Meadow Bliss Simply Hand Care Set
Gift Box / Set, 2pcs, Calming, Nourishing, Moisturising, Scented
£16.75
4 stores
Skincare Meraki Body Scrub 200 ml 200ml
Meraki Body Scrub 200 ml 200ml
Body Scrub, Softening, Nourishing, Exfoliating, Scented
£10.99
£54.95/L
3 stores
Skincare Meraki Cotton Haze Simple Hand Care Gift Set
Meraki Cotton Haze Simple Hand Care Gift Set
Gift Box / Set, 2pcs, Calming, Moisturising, Scented, Aloe Vera
£14.45
3 stores
Skincare Meraki Deep Valley Hand Care Set 275 ml
Meraki Deep Valley Hand Care Set 275 ml
Gift Box / Set
£19.99
3 stores
Meraki Glass Foot File
Meraki Glass Foot File
Foot File, Softening
£9.10
2 stores
Meraki Anti-Odour Hand Lotion Cotton Haze 275 ml 275ml
Meraki Anti-Odour Hand Lotion Cotton Haze 275 ml 275ml
Hand Cream, Nourishing, Softening, Moisturising, Scented, Aloe Vera, Shea Butter
£10.99
£39.96/L
2 stores
&Tradition Mnemonic MNC2 hand lotion 375 the moor
&Tradition Mnemonic MNC2 hand lotion 375 the moor
Hand Cream, Softening, Paraben Free
£31
2 stores
Tangent GC Yuzu Body Lotion 350ml
Tangent GC Yuzu Body Lotion 350ml
Body Lotion, Moisturising, Calming, Softening, Nourishing, Scented, Shea Butter
£30.30
£86.57/L
2 stores
Tangent GC Fir Organic Body Lotion 350ml
Tangent GC Fir Organic Body Lotion 350ml
Body Lotion, Moisturising, Nourishing, Softening, Scented
£21.30
£60.86/L
1 store

Skincare: 3 things to consider before buying

Understanding your skin type is crucial when selecting skincare products. Whether you have oily, dry, combination, or sensitive skin, each type requires specific ingredients to address unique needs. For instance, if you have oily skin, look for products with salicylic acid to help control excess oil. On the other hand, if your skin is dry, opt for moisturizers containing hyaluronic acid to boost hydration. By identifying your skin type first, you ensure that your skincare routine will be both effective and tailored to your individual needs.

Always examine the ingredient list before purchasing skincare products. Look for active ingredients that target your specific concerns. For example, retinol is excellent for anti-aging, while niacinamide can help with redness and irritation. Be wary of potential allergens or irritants like artificial fragrances and parabens. If you're unsure about an ingredient, consider doing a patch test first or consulting with a dermatologist. This proactive approach helps prevent adverse reactions and ensures you choose products that benefit your skin.

Many consumers are now prioritizing ethical and sustainable skincare options. Check if the brand is cruelty-free or uses environmentally friendly packaging. Some brands also focus on sourcing organic or fair-trade ingredients. By supporting these companies, you not only take care of your skin but also contribute positively to the environment and society. Look for certifications such as Leaping Bunny or Fair Trade to guide your purchase decisions towards more ethical choices.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Mother's Day gifts your mother really wants

Mother's Day gifts your mother really wants

By Klarna
Best makeup products with SPF

Best makeup products with SPF

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Quiz: Which Self-Care Type are you?

Quiz: Which Self-Care Type are you?

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.