• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

B&Q Fragrances

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Gift Boxes
  • Parfum
  • Eau de Cologne
  • Body Mists
Product Properties

60 products

Show as table
B&Q Fragrances B&Q Rock Quartz Gemstone Roller Tip 5 Ml
B&Q Rock Quartz Gemstone Roller Tip 5 Ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£8.49
2 stores
B&Q Fragrances B&Q Hh Tarot Roll-On Knight Of Swords Prosperity Protection
B&Q Hh Tarot Roll-On Knight Of Swords Prosperity Protection
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£16.49
2 stores
B&Q Fragrances B&Q Hh Tarot Roll-On The Sun Gemstone Infused Confidence Boost
B&Q Hh Tarot Roll-On The Sun Gemstone Infused Confidence Boost
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£16.49
2 stores
B&Q Fragrances B&Q Hh Tarot Roll-On The Magician Elixir 50ml
-13%
B&Q Hh Tarot Roll-On The Magician Elixir 50ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 50ml
£16.49
£329.80/L
2 stores
B&Q Fragrances B&Q Gemstone Essential Oil Roller Bottle With Wooden Cap
B&Q Gemstone Essential Oil Roller Bottle With Wooden Cap
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£11.39
1 store
B&Q Fragrances B&Q Portable Mini Refillable Perfume Bottle Spray 5ml
B&Q Portable Mini Refillable Perfume Bottle Spray 5ml
Atomizer, 5ml
£4.59
£918.00/L
1 store
B&Q Fragrances B&Q Portable Refillable Perfume Spray Bottle 5ml
B&Q Portable Refillable Perfume Spray Bottle 5ml
Atomizer, 5ml
£4.59
£918.00/L
1 store
B&Q Fragrances B&Q Mini Portable Refillable Perfume Atomizer Spray Bottle 6ml
B&Q Mini Portable Refillable Perfume Atomizer Spray Bottle 6ml
Atomizer, 6ml
£4.69
£781.67/L
1 store
B&Q Mini Portable Travel Refillable Metal Perfume Bottle 6Ml 6ml
B&Q Mini Portable Travel Refillable Metal Perfume Bottle 6Ml 6ml
Atomizer, 6ml
£4.69
£781.67/L
1 store
B&Q Portable Refillable Perfume Spray Bottle Atomizer Green 5ml
B&Q Portable Refillable Perfume Spray Bottle Atomizer Green 5ml
Atomizer, 5ml
£5.99
£1,198.00/L
1 store
B&Q 5Ml Portable Mini Refillable Perfume Bottle Spray Tube
B&Q 5Ml Portable Mini Refillable Perfume Bottle Spray Tube
Atomizer
£5.99
1 store
B&Q 4Pcs Mini Perfume Travel Refillable Bottles 5ml
B&Q 4Pcs Mini Perfume Travel Refillable Bottles 5ml
Atomizer, 5ml
£6.18
£1,236.00/L
1 store
B&Q Bubblegum Fragrance Oil Long-Lasting Sweet Aroma 10ml
B&Q Bubblegum Fragrance Oil Long-Lasting Sweet Aroma 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£8.69
£869.00/L
1 store
B&Q Arabian Musk Fragrance Oil 10Ml Luxurious Deep Lasting Scent 10ml
B&Q Arabian Musk Fragrance Oil 10Ml Luxurious Deep Lasting Scent 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£8.69
£869.00/L
1 store
B&Q Lilac Fragrance Oil Long-Lasting Floral Scent 10ml
B&Q Lilac Fragrance Oil Long-Lasting Floral Scent 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£8.69
£869.00/L
1 store
B&Q Mandarin Fragrance Oil Long-Lasting Citrus Scent 10ml
B&Q Mandarin Fragrance Oil Long-Lasting Citrus Scent 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£8.69
£869.00/L
1 store
B&Q Dewberry Fragrance Oil Long-Lasting Sweet Berry Scent 10 Ml
B&Q Dewberry Fragrance Oil Long-Lasting Sweet Berry Scent 10 Ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£8.69
1 store
B&Q Rose Musk Fragrance Oil Long-Lasting Floral 10ml
B&Q Rose Musk Fragrance Oil Long-Lasting Floral 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£8.69
£869.00/L
1 store
B&Q Night Magic Fragrance Oil Long-Lasting Scent 10ml
B&Q Night Magic Fragrance Oil Long-Lasting Scent 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£8.69
£869.00/L
1 store
B&Q Freesia Fragrance Oil Long-Lasting Floral Scent 10ml
B&Q Freesia Fragrance Oil Long-Lasting Floral Scent 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£8.69
£869.00/L
1 store
B&Q Peach Fragrance Oil Long-Lasting Soft Fruity Scent 10ml
B&Q Peach Fragrance Oil Long-Lasting Soft Fruity Scent 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£8.69
£869.00/L
1 store
B&Q Zodiac Fragrance Oil 10 Ml Capricorn 10ml
B&Q Zodiac Fragrance Oil 10 Ml Capricorn 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£9.79
£979.00/L
1 store
B&Q Rose Quartz Gemstone Essential Oil Roller Bottle
B&Q Rose Quartz Gemstone Essential Oil Roller Bottle
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£9.89
1 store
B&Q Amethyst Gemstone Essential Oil Roller Bottle Silver Cap
B&Q Amethyst Gemstone Essential Oil Roller Bottle Silver Cap
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£9.89
1 store
B&Q Black Tourmaline Gemstone Essential Oil Roller Bottle
B&Q Black Tourmaline Gemstone Essential Oil Roller Bottle
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£9.89
1 store
B&Q Reflected Fragrances Chase V Eau De Toilette 100ml
Trending
B&Q Reflected Fragrances Chase V Eau De Toilette 100ml
Eau De Toilette, Woman, 100ml
£9.99
£99.90/L
1 store
B&Q Gemstone Essential Oil Roller Bottle Silver Cap
B&Q Gemstone Essential Oil Roller Bottle Silver Cap
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£10.19
1 store
B&Q Long-Lasting Sandalwood Fragrance Oil 10ml
B&Q Long-Lasting Sandalwood Fragrance Oil 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£10.99
£1,099.00/L
1 store
B&Q Vanilla Musk Fragrance Oil Long Lasting 10ml
B&Q Vanilla Musk Fragrance Oil Long Lasting 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£10.99
£1,099.00/L
1 store
B&Q Rock Quartz Essential Oil Roller Bottle Wooden Cap
B&Q Rock Quartz Essential Oil Roller Bottle Wooden Cap
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£11.09
1 store
B&Q Gemstone Essential Oil Roller Bottle With Wooden Cap
B&Q Gemstone Essential Oil Roller Bottle With Wooden Cap
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£11.09
1 store
B&Q Black Tourmaline Gemstone Essential Oil Roller Bottle
B&Q Black Tourmaline Gemstone Essential Oil Roller Bottle
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£11.09
1 store
B&Q Gemstone Essential Oil Roller Bottle With Wooden Cap
B&Q Gemstone Essential Oil Roller Bottle With Wooden Cap
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£11.09
1 store
B&Q Rose Quartz Gemstone Essential Oil Roller Bottle
B&Q Rose Quartz Gemstone Essential Oil Roller Bottle
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£11.09
1 store
B&Q Mima Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml
B&Q Mima Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£11.19
1 store
B&Q Eiffel Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
B&Q Eiffel Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£11.19
£1,119.00/L
1 store
B&Q Bold Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
B&Q Bold Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£11.19
£1,119.00/L
1 store
B&Q Halo Fine Fragrance Perfume Oil Roll-On 10 Ml 10ml
B&Q Halo Fine Fragrance Perfume Oil Roll-On 10 Ml 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£11.19
£1,119.00/L
1 store
B&Q Sinful Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
B&Q Sinful Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£11.19
£1,119.00/L
1 store
B&Q Rafe Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
B&Q Rafe Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£11.19
£1,119.00/L
1 store
B&Q Radical Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
B&Q Radical Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£11.19
£1,119.00/L
1 store
B&Q Somnus Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
B&Q Somnus Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£11.19
£1,119.00/L
1 store
B&Q Daisy Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
B&Q Daisy Fine Fragrance Perfume Oil 10 Ml 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£11.19
£1,119.00/L
1 store
B&Q Gemstone Essential Oil Roller Bottle With Wooden Cap
B&Q Gemstone Essential Oil Roller Bottle With Wooden Cap
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£11.39
1 store
B&Q Miss Opulent EdT 100ml
B&Q Miss Opulent EdT 100ml
Eau De Toilette, Woman, 100ml
£11.99
£119.90/L
1 store
B&Q Agnes Cat Focus Essential Oil Roll-On Clarity Concentration 10ml
B&Q Agnes Cat Focus Essential Oil Roll-On Clarity Concentration 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£12.19
£1,219.00/L
1 store
B&Q Ancient Witch Perfume Oil Layered Floral Woody
B&Q Ancient Witch Perfume Oil Layered Floral Woody
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£15.09
1 store
B&Q Noir Ancient Witch Perfume Oil One Size
B&Q Noir Ancient Witch Perfume Oil One Size
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£15.09
1 store

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

FRAGRANCES

FAQ

Fragrances are scented products used to give a pleasant smell to the body. They include perfumes, colognes, and body sprays. Choosing the right fragrance depends on personal preference, occasion, and season. Consider the scent family—floral, woody, fresh, or oriental—to find one that suits you.

Fragrances are personal choices that reflect your style and mood. Test different scents on your skin to see how they develop over time. Consider factors like longevity, concentration (e.g., Eau de Parfum vs. Eau de Toilette), and the occasion for which you need it.

Fragrances are classified by concentration levels. Eau de Parfum contains a higher concentration of fragrance oils than Eau de Toilette, making it last longer. Typically, Eau de Parfum is more intense and suitable for evening wear, while Eau de Toilette is lighter and ideal for daytime.

You’ve viewed 48 out of 60 products
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.