• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

VILLCASE Fragrances

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Gift Boxes
  • Parfum
  • Eau de Cologne
  • Body Mists
Product Properties

56 products

Show as table
VILLCASE Fragrances VILLCASE Portable Clear Travel Refillable Glass Perfume Spray Bottle
VILLCASE Portable Clear Travel Refillable Glass Perfume Spray Bottle
Atomizer
£8.75
1 store
VILLCASE Fragrances VILLCASE 4pcs Refillable Plastic Perfume Spray Bottles
VILLCASE 4pcs Refillable Plastic Perfume Spray Bottles
Atomizer
£6.72
1 store
VILLCASE Fragrances VILLCASE 12Pcs Rosy Small Plastic Spray Bottles
VILLCASE 12Pcs Rosy Small Plastic Spray Bottles
Atomizer
£7.07
1 store
VILLCASE Fragrances VILLCASE Perfume Spray Head Replacement 20mm 20Pcs
VILLCASE Perfume Spray Head Replacement 20mm 20Pcs
Atomizer
£7.73
1 store
VILLCASE Fragrances VILLCASE DIY Essential Oil Perfume Packing Kit
VILLCASE DIY Essential Oil Perfume Packing Kit
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£8.85
1 store
VILLCASE Fragrances VILLCASE Refillable Glass Perfume Sprayer With Tassel
VILLCASE Refillable Glass Perfume Sprayer With Tassel
Atomizer
£8.92
1 store
VILLCASE Fragrances VILLCASE 3pcs Aluminum Perfume Spray Bottle 120ml 150ml 250ml
VILLCASE 3pcs Aluminum Perfume Spray Bottle 120ml 150ml 250ml
Atomizer
£9.07
1 store
VILLCASE Fragrances VILLCASE Glass Perfume Bottle with Heart Shaped Topper
VILLCASE Glass Perfume Bottle with Heart Shaped Topper
£9.22
1 store
VILLCASE Glass Square Perfume Bottle 100ml
VILLCASE Glass Square Perfume Bottle 100ml
Atomizer
£10.45
1 store
VILLCASE Portable Mini Perfume Atomizer Bottle Spray
VILLCASE Portable Mini Perfume Atomizer Bottle Spray
Atomizer
£10.96
1 store
VILLCASE 8Pcs White Roller Balls 16Mm Essential Oil Bottles
VILLCASE 8Pcs White Roller Balls 16Mm Essential Oil Bottles
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£11.27
1 store
VILLCASE Masteelf 2 Pcs Refillable Spray Bottles
VILLCASE Masteelf 2 Pcs Refillable Spray Bottles
Atomizer
£11.98
1 store
VILLCASE 14Pcs Gold Perfume Atomizer Pump Top Fine Mist Spray Cap
VILLCASE 14Pcs Gold Perfume Atomizer Pump Top Fine Mist Spray Cap
Atomizer
£13.24
1 store
VILLCASE 48Pcs Transparent Plastic Perfume Refill Dispenser Pump
VILLCASE 48Pcs Transparent Plastic Perfume Refill Dispenser Pump
Atomizer
£13.70
1 store
VILLCASE Glass Empty Perfume Sample Bottles 2pcs with Dropper
VILLCASE Glass Empty Perfume Sample Bottles 2pcs with Dropper
Atomizer
£13.91
1 store
VILLCASE Refillable Essential Oil Bottles Liquid Dispenser
VILLCASE Refillable Essential Oil Bottles Liquid Dispenser
Atomizer
£13.95
1 store
VILLCASE 10Pcs Semi-Precious Stones Roller Ball Oil Bottle
VILLCASE 10Pcs Semi-Precious Stones Roller Ball Oil Bottle
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£14.25
1 store
VILLCASE Empty Perfume Bottle 11x8x3 cm
VILLCASE Empty Perfume Bottle 11x8x3 cm
Atomizer
£14.54
1 store
VILLCASE Perfume Bottle Spray Atomizer 80ml
VILLCASE Perfume Bottle Spray Atomizer 80ml
Atomizer, 80ml
£14.84
£185.50/L
1 store
VILLCASE 4Pcs Portable Perfume Safe Sweet Scent
VILLCASE 4Pcs Portable Perfume Safe Sweet Scent
£15
1 store
VILLCASE 4Pcs Portable Transparent Glass Atomizer Bottles
VILLCASE 4Pcs Portable Transparent Glass Atomizer Bottles
Atomizer
£15.18
1 store
VILLCASE Glass Essential Oil Bottle Perfume Dispenser
VILLCASE Glass Essential Oil Bottle Perfume Dispenser
Atomizer
£15.99
1 store
VILLCASE 2pcs Storage Shelf Bathroom Accessory
VILLCASE 2pcs Storage Shelf Bathroom Accessory
Atomizer
£16.46
1 store
VILLCASE 25pcs Clear Glass Mini Roll On Bottles
VILLCASE 25pcs Clear Glass Mini Roll On Bottles
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£16.77
1 store
VILLCASE 2Pcs Simple Frosted Glass Perfume Spray Bottles
VILLCASE 2Pcs Simple Frosted Glass Perfume Spray Bottles
Atomizer
£17.54
1 store
VILLCASE 3Pcs Golden Essential Oil Bottles
VILLCASE 3Pcs Golden Essential Oil Bottles
Atomizer
£18.08
1 store
VILLCASE Perfume Rolling Ball 5-pack
VILLCASE Perfume Rolling Ball 5-pack
Atomizer
£18.15
1 store
VILLCASE 8Pcs Compact Blue Plastic Perfume Bottle Lid
VILLCASE 8Pcs Compact Blue Plastic Perfume Bottle Lid
Atomizer
£18.19
1 store
VILLCASE 10 Pcs 100ml Glass Bottle Perfume Dispenser
VILLCASE 10 Pcs 100ml Glass Bottle Perfume Dispenser
Atomizer
£18.58
1 store
VILLCASE Glass Perfume Bottles 2Pcs 15ml
VILLCASE Glass Perfume Bottles 2Pcs 15ml
Atomizer, 15ml
£19.28
£1,285.33/L
1 store
VILLCASE 10Pcs Refillable Pink Essential Oil Glass Roller Bottles
VILLCASE 10Pcs Refillable Pink Essential Oil Glass Roller Bottles
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£19.34
1 store
VILLCASE 6 Stk Bamboo Roller Bottles Für Duftöl 5ml
VILLCASE 6 Stk Bamboo Roller Bottles Für Duftöl 5ml
Parfümöl & Roll-on-Parfum, 5ml
£20.91
£4,182.00/L
1 store
VILLCASE 24 Pcs Multipurpose Roll-On Bottles
VILLCASE 24 Pcs Multipurpose Roll-On Bottles
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£21.25
1 store
VILLCASE 60 Pcs Bottled Perfume Travel Spray
VILLCASE 60 Pcs Bottled Perfume Travel Spray
Atomizer
£21.51
1 store
VILLCASE 6 Pcs Glass Essential Oil Roller Bottles
VILLCASE 6 Pcs Glass Essential Oil Roller Bottles
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£23.43
1 store
VILLCASE 5Pcs 50Ml Portable Glass Essential Oil Perfume Dispenser
VILLCASE 5Pcs 50Ml Portable Glass Essential Oil Perfume Dispenser
Atomizer
£23.99
1 store
VILLCASE 5Pcs Portable Glass Essential Oil Perfume Dispenser 50ml
VILLCASE 5Pcs Portable Glass Essential Oil Perfume Dispenser 50ml
Atomizer, 50ml
£23.99
£479.80/L
1 store
VILLCASE 2 Sets Square Perfume Gift Box Black
VILLCASE 2 Sets Square Perfume Gift Box Black
Gift Box
£24.58
1 store
VILLCASE 4Pcs Refillable Mini Perfume Spray Bottles Glass Walnut Wood Cap
VILLCASE 4Pcs Refillable Mini Perfume Spray Bottles Glass Walnut Wood Cap
Atomizer
£26.05
1 store
VILLCASE 2Pcs 12 Ml Antique Glass Flower Vine Perfume Bottle 12ml
VILLCASE 2Pcs 12 Ml Antique Glass Flower Vine Perfume Bottle 12ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 12ml
£27.06
£2,255.00/L
1 store
VILLCASE 2 Pcs Fragrance Spray Travel Pump Bottles
VILLCASE 2 Pcs Fragrance Spray Travel Pump Bottles
Atomizer
£27.88
1 store
VILLCASE 5Pcs Glass Alloy Perfume Sample Bottle
VILLCASE 5Pcs Glass Alloy Perfume Sample Bottle
Atomizer
£28.13
1 store
VILLCASE 24 Pcs Roller Bottles Perfume Vials
VILLCASE 24 Pcs Roller Bottles Perfume Vials
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£28.28
1 store
VILLCASE 10pcs Empty Car Hanging Perfume Bottles
VILLCASE 10pcs Empty Car Hanging Perfume Bottles
Atomizer
£28.81
1 store
VILLCASE 18 Pcs Refillable Glass Perfume Spray Bottles 444ml
VILLCASE 18 Pcs Refillable Glass Perfume Spray Bottles 444ml
Atomizer, 444ml
£29.16
£65.68/L
1 store
VILLCASE 4Pcs Empty Aroma Bottle For Essential Oil And Perfume
VILLCASE 4Pcs Empty Aroma Bottle For Essential Oil And Perfume
Atomizer
£31.23
1 store
VILLCASE 2 Pack Mini Perfume Refillable Bottle
VILLCASE 2 Pack Mini Perfume Refillable Bottle
Atomizer
£32.46
1 store
VILLCASE 8Pcs Golden Glass Perfume Refill Bottles
VILLCASE 8Pcs Golden Glass Perfume Refill Bottles
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£34.96
1 store

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

FRAGRANCES

FAQ

Fragrances are scented products used to give a pleasant smell to the body. They include perfumes, colognes, and body sprays. Choosing the right fragrance depends on personal preference, occasion, and season. Consider the scent family—floral, woody, fresh, or oriental—to find one that suits you.

Fragrances are personal choices that reflect your style and mood. Test different scents on your skin to see how they develop over time. Consider factors like longevity, concentration (e.g., Eau de Parfum vs. Eau de Toilette), and the occasion for which you need it.

Fragrances are classified by concentration levels. Eau de Parfum contains a higher concentration of fragrance oils than Eau de Toilette, making it last longer. Typically, Eau de Parfum is more intense and suitable for evening wear, while Eau de Toilette is lighter and ideal for daytime.

You’ve viewed 48 out of 56 products
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.