• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Houbigant Fragrances

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Parfum
  • Gift Boxes
  • Body Mists
  • Eau de Cologne
Product Properties

71 products

Show as table
Houbigant Fragrances Houbigant Quelques Fleurs L'Original EdP 100ml
-32%
Houbigant Quelques Fleurs L'Original EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£88.18
£881.80/L
7 stores
Houbigant Fragrances Houbigant Quelques Fleurs Royale EdP 100ml
Houbigant Quelques Fleurs Royale EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£130
£1,300.00/L
8 stores
Houbigant Fragrances Houbigant Fougère Royale EdP 100ml
Houbigant Fougère Royale EdP 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£130
£1,300.00/L
4 stores
Houbigant Fragrances Houbigant Quelques Fleurs Jardin Secret EdP 100ml
Houbigant Quelques Fleurs Jardin Secret EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£130
£1,300.00/L
7 stores
Houbigant Fragrances Houbigant Ambre Des Abysses Eau De Parfum Spray 100ml
Houbigant Ambre Des Abysses Eau De Parfum Spray 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£172
£1,720.00/L
3 stores
Houbigant Fragrances Houbigant Quelques Fleurs Royale Eau de Parfum Extreme 100ml
Houbigant Quelques Fleurs Royale Eau de Parfum Extreme 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, Man, 100ml
£76.41
£764.10/L
5 stores
Houbigant Fragrances Houbigant Iris Des Champs EdP 100ml
-39%
Houbigant Iris Des Champs EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£79.80
£798.00/L
5 stores
Houbigant Fragrances Houbigant Rose Du Désert Eau De Parfum Spray 100 ml 100ml
Houbigant Rose Du Désert Eau De Parfum Spray 100 ml 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£80.35
£803.50/L
5 stores
Houbigant Collection Privée Quelques Fleurs l'Original EdP 100ml
-49%
Houbigant Collection Privée Quelques Fleurs l'Original EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£81.85
£818.50/L
5 stores
Houbigant Quelques Fleurs Royale EdP 50ml
Houbigant Quelques Fleurs Royale EdP 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£90
£1,800.00/L
4 stores
Houbigant Orangers En Fleurs EdP 100ml
Houbigant Orangers En Fleurs EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£118.99
£1,189.90/L
4 stores
Houbigant La Belle Saison Eau Parfum Extreme 100ml
Houbigant La Belle Saison Eau Parfum Extreme 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, 100ml
£160
£1,600.00/L
4 stores
Houbigant Mon Boudoir Eau de Parfum Extreme 100ml
Houbigant Mon Boudoir Eau de Parfum Extreme 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£160
£1,600.00/L
4 stores
Houbigant Quelques Fleurs Jardin Secret Eau de Parfum Extreme 100ml
Houbigant Quelques Fleurs Jardin Secret Eau de Parfum Extreme 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£160
£1,600.00/L
3 stores
Houbigant Patchouli Sauvage Eau de Parfum 100ml
Houbigant Patchouli Sauvage Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£172
£1,720.00/L
2 stores
Houbigant Quelques Fleurs L'Original EdP 30ml
Houbigant Quelques Fleurs L'Original EdP 30ml
Eau de Parfum, Woman, 30ml
£47
£1,566.67/L
3 stores
Houbigant Pivoine Souveraine Eau De Parfum Spray 100ml
Houbigant Pivoine Souveraine Eau De Parfum Spray 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£76.08
£760.80/L
3 stores
Houbigant Bois Mystique Eau de Parfum 100ml
Houbigant Bois Mystique Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, Man, 100ml
£130
£1,300.00/L
3 stores
Houbigant Collection Privée Essence Rare EdP 100ml
Houbigant Collection Privée Essence Rare EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£160
£1,600.00/L
3 stores
Houbigant Duc De Vervins EdT 120ml
Houbigant Duc De Vervins EdT 120ml
Eau De Toilette, Man, 120ml
£90
£750.00/L
3 stores
Houbigant Quelques Fleurs L'Original EdP 50ml
Houbigant Quelques Fleurs L'Original EdP 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£90
£1,800.00/L
2 stores
Houbigant fragrances Figuier Noir Eau de Parfum Spray 100ml
Trending
Houbigant fragrances Figuier Noir Eau de Parfum Spray 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, Man, 100ml
£160.35
£1,603.50/L
2 stores
Houbigant Petales De Magnolia Eau De Parfum 100ml
Houbigant Petales De Magnolia Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£172
£1,720.00/L
2 stores
Houbigant Paris Tonka Sublime Eau De Parfum 100ml
Houbigant Paris Tonka Sublime Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, 100ml
£172
£1,720.00/L
2 stores
Houbigant Tabac Nomade Eau De Parfum Spray 100ml
Trending
Houbigant Tabac Nomade Eau De Parfum Spray 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£172
£1,720.00/L
2 stores
Houbigant Ambre Rubis Eau de Parfum 100ml
Trending
Houbigant Ambre Rubis Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, 100ml
£172
£1,720.00/L
2 stores
Houbigant Vanille Impériale Eau De Parfum Spray 100ml
Houbigant Vanille Impériale Eau De Parfum Spray 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, Man, 100ml
£172
£1,720.00/L
2 stores
Houbigant Orangers En Fleurs Eau De Parfum 100ml
Houbigant Orangers En Fleurs Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£130
£1,300.00/L
2 stores
Houbigant Privee Mini Set 6x3ml
Houbigant Privee Mini Set 6x3ml
Gift Box
£63
1 store
Houbigant Women's Quelques Fleurs Eau de Parfum 30ml
Trending
Houbigant Women's Quelques Fleurs Eau de Parfum 30ml
Eau de Parfum, 30ml
£67.50
£2,250.00/L
1 store
Houbigant Discovery Set 6x3ml
Houbigant Discovery Set 6x3ml
Gift Box
£69
1 store
Houbigant QuelQues Roses Houbigant for Women De Spray
Houbigant QuelQues Roses Houbigant for Women De Spray
Eau de Parfum, Woman
£87.35
1 store
Houbigant Quelques Rose For Women 50 ml EDP Spray 50ml
Houbigant Quelques Rose For Women 50 ml EDP Spray 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£98.69
£1,973.80/L
1 store
Houbigant Quelques Fleurs Royale Eau De Parfum 50ml
Trending
Houbigant Quelques Fleurs Royale Eau De Parfum 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£112.50
£2,250.00/L
1 store
Houbigant Quelques Fleurs For Women EDP Spray 100 ml 100ml
Houbigant Quelques Fleurs For Women EDP Spray 100 ml 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£118.21
£1,182.10/L
1 store
Houbigant Fleurs Jardin Secret Eau De Parfum 100ml
Houbigant Fleurs Jardin Secret Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£157.50
£1,575.00/L
1 store
Houbigant Quelques Fleurs Royale Eau De Parfum 100ml
Houbigant Quelques Fleurs Royale Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£157.50
£1,575.00/L
1 store
Houbigant Iris Des Champs Eau De Parfum 100ml
Houbigant Iris Des Champs Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£157.50
£1,575.00/L
1 store
Houbigant Women's Quelques Fleurs Eau de Parfum 100ml 100ml
Houbigant Women's Quelques Fleurs Eau de Parfum 100ml 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£157.50
£1,575.00/L
1 store
Houbigant Quelques Fleurs EDP Spray 1.7 oz 50.3ml
Houbigant Quelques Fleurs EDP Spray 1.7 oz 50.3ml
Eau de Parfum, Woman, 50.3ml
£158.05
£3,142.15/L
1 store
Houbigant Quelques Fleurs Royale Eau de Parfum Extreme 100ml
Houbigant Quelques Fleurs Royale Eau de Parfum Extreme 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£166.50
£1,665.00/L
1 store
Houbigant Women's Vanille Imperiale Eau de Parfum Extreme 100ml
Houbigant Women's Vanille Imperiale Eau de Parfum Extreme 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£166.50
£1,665.00/L
1 store
Houbigant Belle Saison Eau De Parfum Intense 100ml
Houbigant Belle Saison Eau De Parfum Intense 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£166.50
£1,665.00/L
1 store
Houbigant Mens Figuier Noir Eau de Parfum 100ml
Houbigant Mens Figuier Noir Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£166.50
£1,665.00/L
1 store
Houbigant Women's Tabac Nomade Eau de Parfum 100ml
Houbigant Women's Tabac Nomade Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£166.50
£1,665.00/L
1 store
Houbigant Quelques Fleurs L'Original Eau De Parfum Extreme 100ml
Trending
Houbigant Quelques Fleurs L'Original Eau De Parfum Extreme 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, 100ml
£166.50
£1,665.00/L
1 store
Houbigant Fougere Royale Eau De Parfum 100ml
Trending
Houbigant Fougere Royale Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£166.50
£1,665.00/L
1 store
Houbigant Women's Oud Or Eau de Parfum 100ml
Houbigant Women's Oud Or Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£166.50
£1,665.00/L
1 store

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

FRAGRANCES

FAQ

Fragrances are scented products used to give a pleasant smell to the body. They include perfumes, colognes, and body sprays. Choosing the right fragrance depends on personal preference, occasion, and season. Consider the scent family—floral, woody, fresh, or oriental—to find one that suits you.

Fragrances are personal choices that reflect your style and mood. Test different scents on your skin to see how they develop over time. Consider factors like longevity, concentration (e.g., Eau de Parfum vs. Eau de Toilette), and the occasion for which you need it.

Fragrances are classified by concentration levels. Eau de Parfum contains a higher concentration of fragrance oils than Eau de Toilette, making it last longer. Typically, Eau de Parfum is more intense and suitable for evening wear, while Eau de Toilette is lighter and ideal for daytime.

You’ve viewed 48 out of 71 products
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.