• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Fragrances

Discover the enchanting world of fragrances with PriceRunner. Whether you're searching for a signature scent or a thoughtful gift, we guide you to find the right fragrance for every occasion. Our extensive listing includes millions of products from thousands of brands and retailers. Use our category filters to refine your options by brand, price, or fragrance type—making it easier for you to find what suits your style and budget. Compare prices on a wide range of perfumes and colognes to ensure you get the best deal possible. Rely on user reviews to make a well-thought-out decision and find a fragrance that resonates with you. Ready to explore a variety of scents and find your next favourite fragrance? Begin here and let PriceRunner help you uncover the perfect match for your preferences and needs.

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Parfum
  • Gift Boxes
  • Body Mists
  • Eau de Cologne
Product Properties

1000+ products

Show as table
Fragrances adidas UEFA Champions League Pro Player Gift Set M
adidas
adidas UEFA Champions League Pro Player Gift Set M
Gift Box, Man
£8.56
1 store
Fragrances Miraculum Noir Majesty Iconic Eau de Parfum 50ml
Miraculum Noir Majesty Iconic Eau de Parfum 50ml
Eau de Parfum, Male, 50ml
£18
£360.00/L
1 store
Fragrances Fragrance World Homme Scandant Eau de Parfum 50ml
Fragrance World Homme Scandant Eau de Parfum 50ml
Eau de Parfum, Man, 50ml
£10.56
£211.20/L
1 store
Fragrances Les Eaux Primordiales Crocus Supercritique EDP 100ml
Les Eaux Primordiales Crocus Supercritique EDP 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£134
£1,340.00/L
1 store
Fragrances 3Pcs Travel Perfume Bottle Refillable 8ml
3Pcs Travel Perfume Bottle Refillable 8ml
Atomizer
£10.58
1 store
Fragrances Giorgio Armani Stronger With You Spices 1.2ml
Giorgio Armani Stronger With You Spices 1.2ml
Eau de Parfum, Man
£6.29
1 store
Fragrances Miraculum Noir Majesty Figure Eau de Parfum 50ml
Miraculum Noir Majesty Figure Eau de Parfum 50ml
Eau de Parfum, Male, 50ml
£25.50
£510.00/L
1 store
Fragrances Benetton Colors Man Blue Eau de Toilette 100ml
Benetton Colors Man Blue Eau de Toilette 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£24.40
£244.00/L
1 store
Benetton Colors Man Blue Eau de Toilette 60 ml
Benetton Colors Man Blue Eau de Toilette 60 ml
Eau De Toilette, Man
£17.40
1 store
s.Oliver Eau de Parfum Spray Ladies Female 30 ml 30ml
s.Oliver Eau de Parfum Spray Ladies Female 30 ml 30ml
Eau de Parfum, Female, 30ml
£21.76
£725.33/L
1 store
Flower Scent Roller Body Mist 5ml
Flower Scent Roller Body Mist 5ml
Body Mist, Woman
£9.52
£1,904.00/L
1 store
Mini 2 ML Plastic Bottle Perfume
Mini 2 ML Plastic Bottle Perfume
Gift Box
£34.59
1 store
Hamidi Majida Parfümiertes Öl Unisex 20 ml
Hamidi Majida Parfümiertes Öl Unisex 20 ml
Parfümöl & Roll-on-Parfum
£12
Angel Schlesser Les Eaux D'Un Instant Matcha Infusion Eau De Toilette 100ml 100ml
Angel Schlesser Les Eaux D'Un Instant Matcha Infusion Eau De Toilette 100ml 100ml
Eau De Toilette, 100ml
£48
£480.00/L
Mollensiuer 8pcs 10ml High-Grade Colorful Frosted Roll On Bottles
Mollensiuer 8pcs 10ml High-Grade Colorful Frosted Roll On Bottles
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£16.57
1 store
Noya Nylaa Amber Al Zahab Eau De Parfum 2 ml
Noya Nylaa Amber Al Zahab Eau De Parfum 2 ml
Eau de Parfum, Unisex
£2
Michael Kors Sexy Amber EDP W 50 ml 50ml
Michael Kors Sexy Amber EDP W 50 ml 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£37.50
£750.00/L
1 store
Mini Brands Eau De Parfum Unisex 25 Ml 30ml
Mini Brands Eau De Parfum Unisex 25 Ml 30ml
Eau de Parfum, Unisex, 30ml
£5
£166.67/L
Temu Eternity Eau de Parfum 50ml
Temu Eternity Eau de Parfum 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£25.11
£502.20/L
1 store
Raised Spirits Perfume Extract U 100 ml 100ml
Raised Spirits Perfume Extract U 100 ml 100ml
Parfum, Unisex, 100ml
£144.10
£1,441.00/L
1 store
Rabanne Million Gold For Her Eau de Parfum 50 ml Gift Set - Gold
Rabanne Million Gold For Her Eau de Parfum 50 ml Gift Set - Gold
Gift Box, Woman
£99
1 store
Joocyee Spring Flow Fragrance Elixir Spray 50ml
Joocyee Spring Flow Fragrance Elixir Spray 50ml
50ml
£24.75
£495.00/L
1 store
Versace Dylan Blush Pink Femme For Women
Versace Dylan Blush Pink Femme For Women
Eau de Parfum, Woman
£18.90
1 store
Essential Oil Roller Bottle Compact
Essential Oil Roller Bottle Compact
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£7.34
1 store
Byredo Rose of No Man's Land Eau De Parfum 3.4 fl oz 100ml
Byredo Rose of No Man's Land Eau De Parfum 3.4 fl oz 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£21.99
£219.90/L
1 store
Laura Biagiotti Roma Donna EDT Oriental Spicy 100ml
-11%
Laura Biagiotti Roma Donna EDT Oriental Spicy 100ml
Eau De Toilette, 100ml
£32.21
£322.10/L
1 store
Tous Ep 90 Vap Neceser Cof26 Eau de Parfum 90 ml
Tous Ep 90 Vap Neceser Cof26 Eau de Parfum 90 ml
Eau de Parfum, Damen
£109
Jojomino 25Pcs Mini Glass Refillable Travel Perfume Bottles
Jojomino 25Pcs Mini Glass Refillable Travel Perfume Bottles
Atomizer
£19.64
1 store
Paris Corner Set Taskin Caramel Cascade 100 ml 200 ml
Paris Corner Set Taskin Caramel Cascade 100 ml 200 ml
Gift Box, Unisex
£28
Pure Royal Perfume Unisex 50ml
Pure Royal Perfume Unisex 50ml
Parfum, Unisex, 50ml
£25.60
£512.00/L
1 store
Sister's Aroma Sugar Porn EDP 50 ml 50ml
Sister's Aroma Sugar Porn EDP 50 ml 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£38.90
£778.00/L
1 store
Joocyee Spring Flow Solid Perfume After Spring Rain 4.5g
Joocyee Spring Flow Solid Perfume After Spring Rain 4.5g
Solid Perfume
£19.34
1 store
Adolfo Dominguez Agua Fresca Mango Palmarosa EDT 100ml 100ml
Adolfo Dominguez Agua Fresca Mango Palmarosa EDT 100ml 100ml
Eau de Toilette, Damen, 100ml
£58
£580.00/L
Flava Spritz Fragrance For Women - Opiate 100ml
Flava Spritz Fragrance For Women - Opiate 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£19.99
£199.90/L
1 store
Histoires de Parfums Irrévérent EDP 15 ml
Histoires de Parfums Irrévérent EDP 15 ml
Eau de Parfum, Unisex
£20.50
1 store
Paris Corner Qissa Pink Perfume Set Eau de Parfum 100ml Deodorant Spray 200ml
Paris Corner Qissa Pink Perfume Set Eau de Parfum 100ml Deodorant Spray 200ml
Gift Box, Woman
£25
Versace Crystal Emerald Pour Femme
Versace Crystal Emerald Pour Femme
Eau de Parfum
£5.24
1 store
4711 Acqua Colonia Blood Orange Basil Eau de Cologne Spray 100 ml 100ml
4711 Acqua Colonia Blood Orange Basil Eau de Cologne Spray 100 ml 100ml
Eau de Cologne, Man, Unisex, 100ml
£34.82
£348.20/L
1 store
D'Orsay Rose Blaze Extrait de Parfum 50ml
Trending
D'Orsay Rose Blaze Extrait de Parfum 50ml
Parfum, Unisex, 50ml
£163.40
£3,268.00/L
1 store
Paris Corner Set Qissa Delicious Eau de Parfum 100 ml 200 ml
Paris Corner Set Qissa Delicious Eau de Parfum 100 ml 200 ml
Gift Box, Woman
£23.14
1 store
Ard Al Zaafaran Forever Silver Eau de Parfum 100 ml 100ml
Ard Al Zaafaran Forever Silver Eau de Parfum 100 ml 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£27.05
£270.50/L
1 store
Ard Al Zaafaran Forever Gold Eau de Parfum 100ml
Ard Al Zaafaran Forever Gold Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£27.05
£270.50/L
1 store
Mobetter Fragrance Oils Good Old Carolina Women's Perfume Body Oil 0.33 oz
Mobetter Fragrance Oils Good Old Carolina Women's Perfume Body Oil 0.33 oz
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Woman
£26.86
1 store
GoldField & Banks Desert Rosewood Eau de Parfum 100ml
GoldField & Banks Desert Rosewood Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£155
£1,550.00/L
2 stores
Victoria's Secret Body Fragrance Vanilla Lace Mist 8.5 fl oz
Victoria's Secret Body Fragrance Vanilla Lace Mist 8.5 fl oz
Body Mist, Female, 8.5fl oz
£13.95
£55.80/L
2 stores
Maison Margiela Womens Tender Eau De Parfum 75ml
Maison Margiela Womens Tender Eau De Parfum 75ml
Parfum, Unisex
£275
1 store
Vanilla Floral Water Natural Women's Body Fragrance
Vanilla Floral Water Natural Women's Body Fragrance
Body Mist, Woman
£11.34
1 store
Maison Margiela Fit Of Folly Eau De Parfum 75ml 75ml
Maison Margiela Fit Of Folly Eau De Parfum 75ml 75ml
Parfum, Woman, Unisex, 75ml
£275
£3,666.67/L
1 store

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

FRAGRANCES

FAQ

Fragrances are scented products used to give a pleasant smell to the body. They include perfumes, colognes, and body sprays. Choosing the right fragrance depends on personal preference, occasion, and season. Consider the scent family—floral, woody, fresh, or oriental—to find one that suits you.

Fragrances are personal choices that reflect your style and mood. Test different scents on your skin to see how they develop over time. Consider factors like longevity, concentration (e.g., Eau de Parfum vs. Eau de Toilette), and the occasion for which you need it.

Fragrances are classified by concentration levels. Eau de Parfum contains a higher concentration of fragrance oils than Eau de Toilette, making it last longer. Typically, Eau de Parfum is more intense and suitable for evening wear, while Eau de Toilette is lighter and ideal for daytime.

You’ve viewed 48 out of 80809 products
1

...

596

...

1191

1193

1195

...

1379

...

1563
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Find the right scent: Guide to fragrances

Choosing the right scent can transform your day. Fragrances have a unique ability to evoke memories and emotions. Whether you prefer a subtle hint or a bold statement, there's a scent for everyone. Let's explore the different types and how they can suit your style.

Understanding fragrance types

Fragrances come in various forms, each with a different concentration of oils. This affects how long the scent lasts and its intensity.

Eau de parfum

Eau de parfum is a popular choice for those seeking a long-lasting scent. It contains a high concentration of fragrance oils, typically between 15% and 20%. This makes it ideal for evening wear or special occasions. Its rich aroma can linger for up to eight hours, ensuring you smell great throughout the day.

Eau de toilette

For a lighter option, consider eau de toilette. With a lower concentration of oils, around 5% to 15%, it offers a refreshing scent perfect for daily use. Eau de toilette is often favoured for its subtlety and versatility, making it a great choice for work or casual outings.

Parfum

Parfum is the most concentrated form, with up to 40% fragrance oils. This results in a potent aroma that can last all day. It's a luxurious option for those who want a long-lasting and intense scent. Due to its concentration, a little goes a long way.

Choosing the right fragrance for you

When selecting a fragrance, consider your personal preferences and lifestyle. Different scents can complement various occasions and moods.

For men

Men often prefer scents with woody or spicy notes. These fragrances exude a sense of warmth and sophistication. Fresh and aquatic scents are also popular, offering a crisp and invigorating aroma. Consider your daily routine and choose a fragrance that aligns with your activities.

For women

Women have a wide range of options, from floral and fruity to oriental and gourmand. Floral scents are timeless and elegant, while fruity fragrances add a playful touch. Oriental scents offer a mysterious and exotic allure, perfect for evening wear.

Unisex fragrances

Unisex fragrances are becoming increasingly popular. They blend notes that appeal to all genders, offering versatility and inclusivity. These scents often feature citrus, green, or aromatic notes, providing a fresh and clean aroma suitable for any occasion.

Tips for applying fragrances

To make the most of your fragrance, apply it to pulse points such as the wrists, neck, and behind the ears. These areas generate heat, helping to diffuse the scent throughout the day. Avoid rubbing your wrists together, as this can break down the fragrance molecules and alter the scent.

Remember, finding the right scent is a personal journey. Use PriceRunner to compare prices and find the best deal on your favourite fragrance.

Shop smarter with PriceRunner

Find the best option with the help of our handy tools. Compare prices, apply smart filters, read user reviews, and explore price history—all in one place.

Filter and sort

Searching for something particular? Filter by everything from price and brand to material or colour to see only the products relevant to you. Since delivery options and shipping costs can vary between shops, you can easily find your perfect match by filtering based on these criteria as well.

Reviews: See what other users think

Reviews from other users can provide valuable insights into the product's features and durability. Product ratings help you quickly assess popularity and customer satisfaction.

Price history: Find real deals

To ensure that you've found a good deal, you can view the product's price history. Select a time period and whether you wish to include international prices. Price history for the past three months is shown by default, but you can also look into a longer time period. If you want to determine if a deal from a specific shop is as good as it seems you can click on "Choose store" above the price graph to show an individual shop's pricing history.

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.