• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Fragrances

Discover the enchanting world of fragrances with PriceRunner. Whether you're searching for a signature scent or a thoughtful gift, we guide you to find the right fragrance for every occasion. Our extensive listing includes millions of products from thousands of brands and retailers. Use our category filters to refine your options by brand, price, or fragrance type—making it easier for you to find what suits your style and budget. Compare prices on a wide range of perfumes and colognes to ensure you get the best deal possible. Rely on user reviews to make a well-thought-out decision and find a fragrance that resonates with you. Ready to explore a variety of scents and find your next favourite fragrance? Begin here and let PriceRunner help you uncover the perfect match for your preferences and needs.

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Gift Boxes
  • Parfum
  • Eau de Cologne
  • Body Mists
Product Properties

1000+ products

Show as table
Fragrances Mini Refillable Perfume Bottle 10ml
Mini Refillable Perfume Bottle 10ml
Atomizer
£5.38
£538.00/L
1 store
Fragrances Fatface Multi Pink Peony Neroli Eau De Toilette 100ml
Fatface Multi Pink Peony Neroli Eau De Toilette 100ml
Eau De Toilette, 100ml
£27.50
£275.00/L
1 store
Fragrances Maison Alhambra Sugar Me Carrot Cake Eau de Parfum 100ml
Maison Alhambra Sugar Me Carrot Cake Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, 100ml
£16.10
£161.00/L
1 store
Fragrances Profumo di Firenze scovery Set 10 x 2 ml
Profumo di Firenze scovery Set 10 x 2 ml
Gift Box, Unisex
£38.70
1 store
Fragrances Otto Kern Soft Contrast Eau de Parfum Spray 30 ml 30ml
Otto Kern Soft Contrast Eau de Parfum Spray 30 ml 30ml
Eau de Parfum, Woman, 30ml
£23.04
£768.00/L
1 store
Fragrances Beaufort Sirenide Eau de Parfum Unisex Floral 50ml
Beaufort Sirenide Eau de Parfum Unisex Floral 50ml
Eau de Parfum, Unisex, 50ml
£129
£2,580.00/L
1 store
Fragrances Dukhni Oud al Khaleeji Attar Oil 30ml
Dukhni Oud al Khaleeji Attar Oil 30ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Unisex, 30ml
£24.86
£828.67/L
1 store
Fragrances Cristiano Ronaldo CR7 Energy Eau De Toilette 50 ml 50ml
Cristiano Ronaldo CR7 Energy Eau De Toilette 50 ml 50ml
Eau De Toilette, Man, 50ml
£27.05
£541.00/L
1 store
Boadicea The Victorious Womens Lannosea Eau De Parfum 100ml
Trending
Boadicea The Victorious Womens Lannosea Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£500
£5,000.00/L
1 store
iplusmile Square Flat Spray Bottle 100Ml Transparent Glass 2 Pcs
iplusmile Square Flat Spray Bottle 100Ml Transparent Glass 2 Pcs
Atomizer
£14.22
1 store
50ml Refillable Atomizer Spray Glass
50ml Refillable Atomizer Spray Glass
Atomizer
£8.89
1 store
Loui Martin Black Matter Eau de Parfum 100 ml 100ml
Loui Martin Black Matter Eau de Parfum 100 ml 100ml
Eau de Parfum, Male, 100ml
£53.21
£532.10/L
1 store
Pleasing Happy Accident Eau De Parfum
Pleasing Happy Accident Eau De Parfum
Eau de Parfum, Unisex
£135
1 store
Jo Loves A Bath Cologne 30ml
Jo Loves A Bath Cologne 30ml
Eau de Cologne, 30ml
£22
£733.33/L
1 store
VILLCASE Glass Square Perfume Bottle 100ml
VILLCASE Glass Square Perfume Bottle 100ml
Atomizer
£10.45
1 store
Kenzo Flower Eau De Parfum 30ml
Kenzo Flower Eau De Parfum 30ml
Eau de Parfum, 30ml
£39.79
£1,326.33/L
1 store
Santa Marta 50ml
Santa Marta 50ml
50ml
£94.95
£1,899.00/L
1 store
Naseem Bushra EDT U 15 ml
Naseem Bushra EDT U 15 ml
Eau De Toilette, Unisex
£6
Solustre 3Pcs Empty Roll On Perfume Bottle
Solustre 3Pcs Empty Roll On Perfume Bottle
Atomizer
£17.66
1 store
50 x 2ml Travel Bottle Transparent Perfume Atomizer
50 x 2ml Travel Bottle Transparent Perfume Atomizer
Atomizer
£20.37
1 store
Grace Cole Set Regalo Rose Peony 5 Pezzi
Grace Cole Set Regalo Rose Peony 5 Pezzi
Gift Box
£25
50 x 2ml Travel Bottle Transparent Perfume Atomizer
50 x 2ml Travel Bottle Transparent Perfume Atomizer
Atomizer
£42.95
1 store
50 x 2ml Travel Bottle Transparent Perfume Atomizer
50 x 2ml Travel Bottle Transparent Perfume Atomizer
Atomizer
£22.76
1 store
Bibbi Parfum Ghost Of Tom Eau De Parfum 10 ML
Bibbi Parfum Ghost Of Tom Eau De Parfum 10 ML
Eau de Parfum
£45
1 store
Cremo Mens Cologne Gift Set Italian Bergamot
Cremo Mens Cologne Gift Set Italian Bergamot
Gift Box, Male
£56.79
1 store
Totority 2Pcs Empty Portable Perfume Bottle Spray
Totority 2Pcs Empty Portable Perfume Bottle Spray
Atomizer
£9.63
1 store
Inoomp 30Pcs 2Ml Refillable Plastic Spray Bottles
Inoomp 30Pcs 2Ml Refillable Plastic Spray Bottles
Atomizer
£10.27
1 store
Ohphcall Empty Glass Perfume Separating Spray Bottle 2 Pcs
Ohphcall Empty Glass Perfume Separating Spray Bottle 2 Pcs
Atomizer
£17.58
1 store
Naseem Epic Rise EDT M 50 ml 50ml
Naseem Epic Rise EDT M 50 ml 50ml
Eau De Toilette, Man, 50ml
£23
£460.00/L
Naseem Azura EDT M 90 ml
Naseem Azura EDT M 90 ml
Eau De Toilette, Man
£26
Thameen The Hope EDP U 50 ml 50ml
Thameen The Hope EDP U 50 ml 50ml
Eau de Parfum, Unisex, 50ml
£132
£2,640.00/L
1 store
Mystic Moments Damascone Alpha 10ml
Mystic Moments Damascone Alpha 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£4.13
1 store
Emanuel Ungaro Masculin Eau De Toilette 90ml
Trending
Emanuel Ungaro Masculin Eau De Toilette 90ml
Eau De Toilette, Male, 90ml
£28.24
£313.78/L
1 store
Mystic Moments Ethylene Brassylate 10ml
Mystic Moments Ethylene Brassylate 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£3.29
1 store
Narciso Rodriguez Musc Noir Edp 3.3 Oz
Narciso Rodriguez Musc Noir Edp 3.3 Oz
Eau de Parfum
£117.85
1 store
Police London Femme 50ml
Police London Femme 50ml
Eau De Toilette, Woman, 50ml
£20.99
£419.80/L
1 store
Diptyque Set of 5 Eaux de Parfum Les Essences
Diptyque Set of 5 Eaux de Parfum Les Essences
Gift Box
£170
1 store
Laurelle Royal Ring Gold EDP 80ml 80ml
Laurelle Royal Ring Gold EDP 80ml 80ml
Eau de Parfum, 80ml
£11.91
£148.88/L
1 store
Mystic Moments Yuletide Spice Fragrance Oil 10ml 10ml
Mystic Moments Yuletide Spice Fragrance Oil 10ml 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 10ml
£3.29
£329.00/L
1 store
Mystic Moments Vanilla Strawberry Fragrance Oil 10ml
Mystic Moments Vanilla Strawberry Fragrance Oil 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£3.29
1 store
Mystic Moments Phenyl Ethyl Alcohol Pea 10ml 60ml
Mystic Moments Phenyl Ethyl Alcohol Pea 10ml 60ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 60ml
£3.29
£54.83/L
1 store
Mystic Moments Cherry Cola Fragrance Oil 10ml
Mystic Moments Cherry Cola Fragrance Oil 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£3.29
1 store
Mystic Moments Fuchsia Fragrance Oil 10ml
Mystic Moments Fuchsia Fragrance Oil 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£3.29
1 store
Mystic Moments Nerolidol 10ml
Mystic Moments Nerolidol 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£4.13
1 store
Aldehyde C11 Enic Undecenal 10ml
-60%
Aldehyde C11 Enic Undecenal 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume
£3.29
£8.29
1 store
Perfume Atomizer for Travel Stylish Design
Perfume Atomizer for Travel Stylish Design
Atomizer
£12.71
1 store
Orientica Xlnc Imperium Eau De Parfum 200ml
Orientica Xlnc Imperium Eau De Parfum 200ml
Eau de Parfum, Male, 200ml
£69.99
£349.95/L
1 store
Arabiyat Sugar Berries Cream Macaron Eau De Parfum 100ml
Arabiyat Sugar Berries Cream Macaron Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Female, 100ml
£23.14
£231.40/L
1 store

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

FRAGRANCES

FAQ

Fragrances are scented products used to give a pleasant smell to the body. They include perfumes, colognes, and body sprays. Choosing the right fragrance depends on personal preference, occasion, and season. Consider the scent family—floral, woody, fresh, or oriental—to find one that suits you.

Fragrances are personal choices that reflect your style and mood. Test different scents on your skin to see how they develop over time. Consider factors like longevity, concentration (e.g., Eau de Parfum vs. Eau de Toilette), and the occasion for which you need it.

Fragrances are classified by concentration levels. Eau de Parfum contains a higher concentration of fragrance oils than Eau de Toilette, making it last longer. Typically, Eau de Parfum is more intense and suitable for evening wear, while Eau de Toilette is lighter and ideal for daytime.

You’ve viewed 48 out of 79955 products
1

...

616

...

1232

1234

1236

...

1400

...

1563
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Find the right scent: Guide to fragrances

Choosing the right scent can transform your day. Fragrances have a unique ability to evoke memories and emotions. Whether you prefer a subtle hint or a bold statement, there's a scent for everyone. Let's explore the different types and how they can suit your style.

Understanding fragrance types

Fragrances come in various forms, each with a different concentration of oils. This affects how long the scent lasts and its intensity.

Eau de parfum

Eau de parfum is a popular choice for those seeking a long-lasting scent. It contains a high concentration of fragrance oils, typically between 15% and 20%. This makes it ideal for evening wear or special occasions. Its rich aroma can linger for up to eight hours, ensuring you smell great throughout the day.

Eau de toilette

For a lighter option, consider eau de toilette. With a lower concentration of oils, around 5% to 15%, it offers a refreshing scent perfect for daily use. Eau de toilette is often favoured for its subtlety and versatility, making it a great choice for work or casual outings.

Parfum

Parfum is the most concentrated form, with up to 40% fragrance oils. This results in a potent aroma that can last all day. It's a luxurious option for those who want a long-lasting and intense scent. Due to its concentration, a little goes a long way.

Choosing the right fragrance for you

When selecting a fragrance, consider your personal preferences and lifestyle. Different scents can complement various occasions and moods.

For men

Men often prefer scents with woody or spicy notes. These fragrances exude a sense of warmth and sophistication. Fresh and aquatic scents are also popular, offering a crisp and invigorating aroma. Consider your daily routine and choose a fragrance that aligns with your activities.

For women

Women have a wide range of options, from floral and fruity to oriental and gourmand. Floral scents are timeless and elegant, while fruity fragrances add a playful touch. Oriental scents offer a mysterious and exotic allure, perfect for evening wear.

Unisex fragrances

Unisex fragrances are becoming increasingly popular. They blend notes that appeal to all genders, offering versatility and inclusivity. These scents often feature citrus, green, or aromatic notes, providing a fresh and clean aroma suitable for any occasion.

Tips for applying fragrances

To make the most of your fragrance, apply it to pulse points such as the wrists, neck, and behind the ears. These areas generate heat, helping to diffuse the scent throughout the day. Avoid rubbing your wrists together, as this can break down the fragrance molecules and alter the scent.

Remember, finding the right scent is a personal journey. Use PriceRunner to compare prices and find the best deal on your favourite fragrance.

Shop smarter with PriceRunner

Find the best option with the help of our handy tools. Compare prices, apply smart filters, read user reviews, and explore price history—all in one place.

Filter and sort

Searching for something particular? Filter by everything from price and brand to material or colour to see only the products relevant to you. Since delivery options and shipping costs can vary between shops, you can easily find your perfect match by filtering based on these criteria as well.

Reviews: See what other users think

Reviews from other users can provide valuable insights into the product's features and durability. Product ratings help you quickly assess popularity and customer satisfaction.

Price history: Find real deals

To ensure that you've found a good deal, you can view the product's price history. Select a time period and whether you wish to include international prices. Price history for the past three months is shown by default, but you can also look into a longer time period. If you want to determine if a deal from a specific shop is as good as it seems you can click on "Choose store" above the price graph to show an individual shop's pricing history.

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.