• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Fragrances

Discover the enchanting world of fragrances with PriceRunner. Whether you're searching for a signature scent or a thoughtful gift, we guide you to find the right fragrance for every occasion. Our extensive listing includes millions of products from thousands of brands and retailers. Use our category filters to refine your options by brand, price, or fragrance type—making it easier for you to find what suits your style and budget. Compare prices on a wide range of perfumes and colognes to ensure you get the best deal possible. Rely on user reviews to make a well-thought-out decision and find a fragrance that resonates with you. Ready to explore a variety of scents and find your next favourite fragrance? Begin here and let PriceRunner help you uncover the perfect match for your preferences and needs.

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Parfum
  • Gift Boxes
  • Eau de Cologne
  • Body Mists
Product Properties

1000+ products

Show as table
Fragrances Versace Eau Fraiche Men 0.3 oz
Versace Eau Fraiche Men 0.3 oz
Eau Fraiche, Man
£25.28
£2,972.42/kg
1 store
Fragrances Jasmin Immortelle Neroli Eau de Toilette
Jasmin Immortelle Neroli Eau de Toilette
Eau De Toilette, Woman
£65
Out of stock
Fragrances Viktor & Rolf Flowerbomb Nectar Intense EDP Spr 3 oz 90ml
Viktor & Rolf Flowerbomb Nectar Intense EDP Spr 3 oz 90ml
Eau de Parfum, 90ml
£129.74
£1,441.56/L
1 store
Fragrances French Avenue Solitaire Perfume EDP 100ml
French Avenue Solitaire Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£34.99
£349.90/L
Out of stock
Fragrances Carolina Herrera Chic For Men Eau De Toilette 3.4 Oz 100ml
Carolina Herrera Chic For Men Eau De Toilette 3.4 Oz 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£55.75
£557.50/L
1 store
Fragrances Dior Sauvage Eau de Toilette Spray 3.4 oz 100ml
Dior Sauvage Eau de Toilette Spray 3.4 oz 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£143.33
£1,433.30/L
1 store
Fragrances Dior Miss Blooming Bouquet
Dior Miss Blooming Bouquet
£114.67
1 store
Fragrances Comptoir Sud Pacifique Souffle Des Indes Eau De Parfum Multicolor 100ml
Comptoir Sud Pacifique Souffle Des Indes Eau De Parfum Multicolor 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£94
£940.00/L
1 store
Long-Lasting Light Cologne Dirty Words 100ml
Long-Lasting Light Cologne Dirty Words 100ml
Eau de Cologne, Man, 100ml
£14
£140.00/L
1 store
Chums Britney Fantasy 30ml
Chums Britney Fantasy 30ml
Eau de Parfum, 30ml
£25
£833.33/L
Out of stock
HUGO BOSS Men Eau De Toilette Spray 6.7 oz 200ml
HUGO BOSS Men Eau De Toilette Spray 6.7 oz 200ml
Eau De Toilette, Man, 200ml
£68.06
£340.30/L
1 store
Pink Collection Perfume Gift Set
Pink Collection Perfume Gift Set
Gift Box, Woman
£74.99
Out of stock
Prada Luna Rossa Men Eau De Toilette Spray 1.7 Fl Oz 50.3ml
Prada Luna Rossa Men Eau De Toilette Spray 1.7 Fl Oz 50.3ml
Eau De Toilette, Man, 50.3ml
£74.05
£1,472.17/L
1 store
FM 809 Pure Royal Perfume 50ml
FM 809 Pure Royal Perfume 50ml
Parfum, Woman, 50ml
£19.90
£398.00/L
Out of stock
Risala Elite EDP 100ml
Risala Elite EDP 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£26.99
£269.90/L
Out of stock
Damart Issey Myake Nectar Premiere Fleur Eau de Parfum 90ml
Damart Issey Myake Nectar Premiere Fleur Eau de Parfum 90ml
Eau de Parfum, Woman, 90ml
£55.30
£614.44/L
Out of stock
Elizabeth Arden Prestige Coffret
Elizabeth Arden Prestige Coffret
Gift Box
£25
Out of stock
Verset Frenesi Eau de Parfum 100ml
Verset Frenesi Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£22.50
£225.00/L
1 store
Comptoir Sud Pacifique Vanille Extrême Eau de Toilette Multicolor 100ml
Comptoir Sud Pacifique Vanille Extrême Eau de Toilette Multicolor 100ml
Eau De Toilette, 100ml
£79
£790.00/L
1 store
Comptoir Sud Pacifique Aqua Motu Eau de Toilette Multicolor 100ml
Comptoir Sud Pacifique Aqua Motu Eau de Toilette Multicolor 100ml
Eau De Toilette, 100ml
£79
£790.00/L
1 store
Lattafa Opulent Blue Oud Elixir Perfume 100ml
Lattafa Opulent Blue Oud Elixir Perfume 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£24.99
£249.90/L
Out of stock
Calvin Klein Sheer Beauty EDT 50ml
Calvin Klein Sheer Beauty EDT 50ml
Eau De Toilette, 50ml
£35
£700.00/L
Out of stock
Dominus Perfume EDP 100ml
Dominus Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£39.99
£399.90/L
Out of stock
Guerlain Aqua Allegoria Rosa Rossa Forte Eau de Parfum 2.5 oz
Guerlain Aqua Allegoria Rosa Rossa Forte Eau de Parfum 2.5 oz
Eau de Parfum
£107.80
1 store
Arab Cologne From The Middle East Brown 100ml
Arab Cologne From The Middle East Brown 100ml
Eau de Cologne, 100ml
£27
£270.00/L
1 store
Maison Alhambra Gray Ash Perfume EDP 100ml
Maison Alhambra Gray Ash Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£22.50
£225.00/L
Out of stock
Mishmish Al Oud EDP Spray 3.3 oz 98ml
Mishmish Al Oud EDP Spray 3.3 oz 98ml
Eau de Parfum, Unisex, 98ml
£27.84
£284.08/L
1 store
Burberry Brit Eau De Parfum Spray 3 Fl Oz 98ml
Burberry Brit Eau De Parfum Spray 3 Fl Oz 98ml
Eau de Parfum, Woman, 98ml
£51.35
£523.98/L
1 store
Ard Al Zaafaran Rihanna Perfume EDP 100ml
Ard Al Zaafaran Rihanna Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£13.99
£139.90/L
Out of stock
Versace Yellow Diamond EDT Spray 3 Pc Ladies
Versace Yellow Diamond EDT Spray 3 Pc Ladies
Eau De Toilette, Woman
£59.11
1 store
Risala Elite Kashmir Perfume EDP 100ml
Risala Elite Kashmir Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£16.99
£169.90/L
Out of stock
Arabiyat Blueberry Musk Perfume EDP 100ml
Arabiyat Blueberry Musk Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£24.99
£249.90/L
Out of stock
Hermès Un Jardin Sur Le Nil Eau De Toilette 30ml
Trending
Hermès Un Jardin Sur Le Nil Eau De Toilette 30ml
Eau De Toilette, Woman, 30ml
£39.99
£1,333.00/L
1 store
Versace Man Eau Fraiche Eau de Toilette 6.7 oz
Versace Man Eau Fraiche Eau de Toilette 6.7 oz
Eau De Toilette
£96.65
£508.84/kg
1 store
Houdini Extrait De Parfum 100ml
Houdini Extrait De Parfum 100ml
Parfum, 100ml
£39.99
£399.90/L
1 store
Lattafa Yara All Over Spray 150ml
Lattafa Yara All Over Spray 150ml
Body Mist, Woman, 150ml
£13.99
£93.27/L
Out of stock
Miss Arrogate EDP 200ml
Miss Arrogate EDP 200ml
Eau de Parfum, Woman, 200ml
£44.99
£224.95/L
Out of stock
Fragrance World Fresh As Citrus Perfume EDP 100ml
Fragrance World Fresh As Citrus Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£19.99
£199.90/L
Out of stock
Risala Elite Valley Of Gold Perfume EDP 100ml
Risala Elite Valley Of Gold Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£16.99
£169.90/L
Out of stock
Hollister Renew Cologne 17 Fl Oz
Hollister Renew Cologne 17 Fl Oz
Eau de Cologne
£25
£518.74/kg
Out of stock
Elizabeth Arden 5th Avenue Ladies Eau De Parfum Spray 4.2 oz 126.5ml
Elizabeth Arden 5th Avenue Ladies Eau De Parfum Spray 4.2 oz 126.5ml
Eau de Parfum, Woman, 126.5ml
£34.84
£275.42/L
1 store
Maison Alhambra Victorioso Fearless Perfume EDP 100ml
Maison Alhambra Victorioso Fearless Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£19.99
£199.90/L
Out of stock
Fragrance World Shalina Royal Essence Perfume EDP 100ml
Fragrance World Shalina Royal Essence Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£14.99
£149.90/L
Out of stock
Fragrance World Prive Saffron Perfume EDP 60ml
Fragrance World Prive Saffron Perfume EDP 60ml
Eau de Parfum, Unisex, 60ml
£24.99
£416.50/L
Out of stock
Maison Alhambra Jean Lowe Noir Perfume EDP 100ml
Maison Alhambra Jean Lowe Noir Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£24.99
£249.90/L
1 store
Al Haramain Sheikh Royal Perfume EDP 100ml
Al Haramain Sheikh Royal Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£49.99
£499.90/L
Out of stock
Risala Elite Candelicious Perfume EDP 100ml
Risala Elite Candelicious Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£19.99
£199.90/L
Out of stock
Travalo Lux Travel Atomizer Duo Gift Set
Travalo Lux Travel Atomizer Duo Gift Set
Atomizer
£43.12
1 store

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

FRAGRANCES

FAQ

Fragrances are scented products used to give a pleasant smell to the body. They include perfumes, colognes, and body sprays. Choosing the right fragrance depends on personal preference, occasion, and season. Consider the scent family—floral, woody, fresh, or oriental—to find one that suits you.

Fragrances are personal choices that reflect your style and mood. Test different scents on your skin to see how they develop over time. Consider factors like longevity, concentration (e.g., Eau de Parfum vs. Eau de Toilette), and the occasion for which you need it.

Fragrances are classified by concentration levels. Eau de Parfum contains a higher concentration of fragrance oils than Eau de Toilette, making it last longer. Typically, Eau de Parfum is more intense and suitable for evening wear, while Eau de Toilette is lighter and ideal for daytime.

You’ve viewed 48 out of 78264 products
1

...

771

...

1541

1543

1545

...

1554

...

1563
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Find the right scent: Guide to fragrances

Choosing the right scent can transform your day. Fragrances have a unique ability to evoke memories and emotions. Whether you prefer a subtle hint or a bold statement, there's a scent for everyone. Let's explore the different types and how they can suit your style.

Understanding fragrance types

Fragrances come in various forms, each with a different concentration of oils. This affects how long the scent lasts and its intensity.

Eau de parfum

Eau de parfum is a popular choice for those seeking a long-lasting scent. It contains a high concentration of fragrance oils, typically between 15% and 20%. This makes it ideal for evening wear or special occasions. Its rich aroma can linger for up to eight hours, ensuring you smell great throughout the day.

Eau de toilette

For a lighter option, consider eau de toilette. With a lower concentration of oils, around 5% to 15%, it offers a refreshing scent perfect for daily use. Eau de toilette is often favoured for its subtlety and versatility, making it a great choice for work or casual outings.

Parfum

Parfum is the most concentrated form, with up to 40% fragrance oils. This results in a potent aroma that can last all day. It's a luxurious option for those who want a long-lasting and intense scent. Due to its concentration, a little goes a long way.

Choosing the right fragrance for you

When selecting a fragrance, consider your personal preferences and lifestyle. Different scents can complement various occasions and moods.

For men

Men often prefer scents with woody or spicy notes. These fragrances exude a sense of warmth and sophistication. Fresh and aquatic scents are also popular, offering a crisp and invigorating aroma. Consider your daily routine and choose a fragrance that aligns with your activities.

For women

Women have a wide range of options, from floral and fruity to oriental and gourmand. Floral scents are timeless and elegant, while fruity fragrances add a playful touch. Oriental scents offer a mysterious and exotic allure, perfect for evening wear.

Unisex fragrances

Unisex fragrances are becoming increasingly popular. They blend notes that appeal to all genders, offering versatility and inclusivity. These scents often feature citrus, green, or aromatic notes, providing a fresh and clean aroma suitable for any occasion.

Tips for applying fragrances

To make the most of your fragrance, apply it to pulse points such as the wrists, neck, and behind the ears. These areas generate heat, helping to diffuse the scent throughout the day. Avoid rubbing your wrists together, as this can break down the fragrance molecules and alter the scent.

Remember, finding the right scent is a personal journey. Use PriceRunner to compare prices and find the best deal on your favourite fragrance.

Shop smarter with PriceRunner

Find the best option with the help of our handy tools. Compare prices, apply smart filters, read user reviews, and explore price history—all in one place.

Filter and sort

Searching for something particular? Filter by everything from price and brand to material or colour to see only the products relevant to you. Since delivery options and shipping costs can vary between shops, you can easily find your perfect match by filtering based on these criteria as well.

Reviews: See what other users think

Reviews from other users can provide valuable insights into the product's features and durability. Product ratings help you quickly assess popularity and customer satisfaction.

Price history: Find real deals

To ensure that you've found a good deal, you can view the product's price history. Select a time period and whether you wish to include international prices. Price history for the past three months is shown by default, but you can also look into a longer time period. If you want to determine if a deal from a specific shop is as good as it seems you can click on "Choose store" above the price graph to show an individual shop's pricing history.

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.