• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Fragrances

Discover the enchanting world of fragrances with PriceRunner. Whether you're searching for a signature scent or a thoughtful gift, we guide you to find the right fragrance for every occasion. Our extensive listing includes millions of products from thousands of brands and retailers. Use our category filters to refine your options by brand, price, or fragrance type—making it easier for you to find what suits your style and budget. Compare prices on a wide range of perfumes and colognes to ensure you get the best deal possible. Rely on user reviews to make a well-thought-out decision and find a fragrance that resonates with you. Ready to explore a variety of scents and find your next favourite fragrance? Begin here and let PriceRunner help you uncover the perfect match for your preferences and needs.

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Parfum
  • Gift Boxes
  • Body Mists
  • Eau de Cologne
Product Properties

1000+ products

Show as table
Fragrances Simone Andreoli Fig black of sardinia eau de parfum 100ml
Simone Andreoli Fig black of sardinia eau de parfum 100ml
Eau de Parfum, Unisex, Male, Female, 100ml
£129
£1,290.00/L
3 stores
Fragrances Obvious Eau de Parfum 100ml
Obvious Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£111.80
£1,118.00/L
1 store
Fragrances Tom Ford Private Blend Fucking Fabulous Gift Set EdP 50ml + EdP 10ml
Trending
Tom Ford Private Blend Fucking Fabulous Gift Set EdP 50ml + EdP 10ml
Gift Box, Woman, Man, Unisex
£265.10
2 stores
Fragrances Empire Parfum d'Empire Acqua di Scandola Eau de Parfum 50ml
Empire Parfum d'Empire Acqua di Scandola Eau de Parfum 50ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, Man, 50ml
£103.20
£2,064.00/L
1 store
Fragrances MiN New York Dune Road 75ml Eau De Parfum Spray 75ml
MiN New York Dune Road 75ml Eau De Parfum Spray 75ml
Eau de Parfum, Unisex, 75ml
£332.31
£4,430.80/L
1 store
Fragrances Victoria's Secret Snowdrift Body Mist 250ml
Victoria's Secret Snowdrift Body Mist 250ml
Body Mist, Female, 250ml
£26.02
£104.08/L
1 store
Fragrances Maison Francis Kurkdjian Grand Soir Gift Set EdP 3x11ml Refill 33ml
Trending
Maison Francis Kurkdjian Grand Soir Gift Set EdP 3x11ml Refill 33ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, 33ml
£135
£4,090.91/L
2 stores
Fragrances The Nue Co Water Therapy EdP 50ml
The Nue Co Water Therapy EdP 50ml
Eau de Parfum, Unisex, 50ml
£125
£2,500.00/L
3 stores
Depot No 904 Classic Cologne Eau De Toilette 100ml 100ml
Depot No 904 Classic Cologne Eau De Toilette 100ml 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£39.29
£392.90/L
1 store
Gucci Guilty Pour Homme Parfum Mini EDP 90ml
Trending
Gucci Guilty Pour Homme Parfum Mini EDP 90ml
Gift Box, Man, 90ml
£99.12
£1,101.33/L
2 stores
Marina De Bourbon My Dynastie Princess EdP 100ml
-13%
Marina De Bourbon My Dynastie Princess EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£46.36
£463.60/L
2 stores
The Woods Collection Eclipse EdP 100ml
The Woods Collection Eclipse EdP 100ml
Eau de Parfum, Unisex, Man, 100ml
£57.94
£579.40/L
1 store
The Body Shop Full Rose Eau De Perfume Vegan 75 ml 75ml
Trending
The Body Shop Full Rose Eau De Perfume Vegan 75 ml 75ml
Eau de Parfum, Female, 75ml
£21
£280.00/L
1 store
Empire Immortelle Corse EdP 50ml
Empire Immortelle Corse EdP 50ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, Man, 50ml
£163.40
£3,268.00/L
2 stores
Al Haramain Détour rouge Eau de Parfum 100ml
Al Haramain Détour rouge Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£11.50
£115.00/L
2 stores
Empire Corsica Furiosa Eau de Parfum 100ml
Empire Corsica Furiosa Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, Man, 100ml
£163.40
£1,634.00/L
1 store
Empire Parfum d'Empire Salute! Eau de Parfum 50ml
Empire Parfum d'Empire Salute! Eau de Parfum 50ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, Man, 50ml
£111.80
£2,236.00/L
1 store
Moudon Charmant Extrait De Parfum 100ml
Trending
Moudon Charmant Extrait De Parfum 100ml
Parfum, Unisex, Male, Female, 100ml
£98.23
£982.30/L
1 store
Creed Tubereuse Indiana EdP 75ml
Trending
Creed Tubereuse Indiana EdP 75ml
Eau de Parfum, Female, 75ml
£236.50
£3,153.33/L
1 store
Masque Milano Terralba Eau de Parfum 10ml
Masque Milano Terralba Eau de Parfum 10ml
Eau de Parfum, Unisex, Female, 10ml
£34.40
£3,440.00/L
1 store
Jo Malone Green Almond & Redcurrant Cologne 50ml
Jo Malone Green Almond & Redcurrant Cologne 50ml
Eau de Cologne, Female, Unisex, 50ml
£86.46
£1,729.20/L
1 store
Giorgio Armani My Way Nacre Edition EdP 50ml
Trending
Giorgio Armani My Way Nacre Edition EdP 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£65
£1,300.00/L
3 stores
19-69 Yes Please! Eau De Parfum Spray 30ml
19-69 Yes Please! Eau De Parfum Spray 30ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 30ml
£64.50
£2,150.00/L
1 store
Ariana Grande MOD Blush EdP 30ml
Ariana Grande MOD Blush EdP 30ml
Gift Box, Woman, 30ml
£23.89
2 stores
Kayali Oudgasm Rose Oud |16 EdP 50ml
Trending
Kayali Oudgasm Rose Oud |16 EdP 50ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, 50ml
£119
£2,380.00/L
3 stores
The Body Shop Wild Jasmine Mist 100ml
Trending
The Body Shop Wild Jasmine Mist 100ml
Body Mist, Female, 100ml
£9.10
£91.00/L
2 stores
Pantheon Roma Donna Margherita Extrait De Parfum 100ml
Pantheon Roma Donna Margherita Extrait De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Female, 100ml
£220
£2,200.00/L
1 store
Guerlain Shalimar Eau de Parfum Set 50ml
Guerlain Shalimar Eau de Parfum Set 50ml
Gift Box, Unisex, Woman
£65.95
2 stores
Disney Princess Aurora Eau de Toilette Spray 100ml
Disney Princess Aurora Eau de Toilette Spray 100ml
Eau De Toilette, Woman, 100ml
£9.70
£97.00/L
2 stores
Lindex Solinotes Matcha Tea Perfume Eau De Parfum 15ml
Lindex Solinotes Matcha Tea Perfume Eau De Parfum 15ml
Eau de Parfum, Female, 15ml
£16.94
£1,129.33/L
1 store
Creed Erolfa EdP 250ml
Creed Erolfa EdP 250ml
Eau de Parfum, Male, 250ml
£425.70
£1,702.80/L
2 stores
Clean Reserve Blonde Rose EdP 100ml
Clean Reserve Blonde Rose EdP 100ml
Eau de Parfum, Woman, Unisex, 100ml
£39
£390.00/L
2 stores
Le Labo Santal 33 Eau De Parfum Travel Tube Refills 3 x 10 ml 10ml
Le Labo Santal 33 Eau De Parfum Travel Tube Refills 3 x 10 ml 10ml
Eau de Parfum, 10ml
£132
2 stores
Chanel LE Lion DE EdP 200ml
Chanel LE Lion DE EdP 200ml
Eau de Parfum, Woman, 200ml
£405
£2,025.00/L
2 stores
Betty Crocker Suddenly Chalou Eau de Parfum 75 ml 75ml
Betty Crocker Suddenly Chalou Eau de Parfum 75 ml 75ml
Eau de Parfum, Woman, 75ml
£12.90
£172.00/L
2 stores
Trussardi Ruby Red Lot 2
Trussardi Ruby Red Lot 2
Gift Box, Female
£30.18
2 stores
Pascal Morabito Coconut Island Body Spray
Trending
Pascal Morabito Coconut Island Body Spray
Body Mist
£4.99
1 store
Giorgio Armani My Way Holiday Gift Set EdP 30ml + EdP 7ml
Trending
Giorgio Armani My Way Holiday Gift Set EdP 30ml + EdP 7ml
Gift Box, Woman
£63.05
2 stores
Versace Yellow Diamond Gift Set EdT 50ml + Body Lotion 50ml + Body Wash 50ml
Trending
Versace Yellow Diamond Gift Set EdT 50ml + Body Lotion 50ml + Body Wash 50ml
Gift Box, Woman
£55
1 store
Lindex Matcha Tea Perfume Eau De Parfum 1.7 fl oz 50ml
Lindex Matcha Tea Perfume Eau De Parfum 1.7 fl oz 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£26.66
£533.20/L
1 store
Armani Beauty Code Homme Fragrance 75ml
Trending
Armani Beauty Code Homme Fragrance 75ml
Gift Box, Man, Unisex, 75ml
£80.05
£1,067.33/L
3 stores
HUGO BOSS For Him EdT 50ml + 150ml Deodorant Spray
HUGO BOSS For Him EdT 50ml + 150ml Deodorant Spray
Gift Box, Man
£53.75
1 store
Laurent Mazzone Arsenic Osman Extrait De Parfum 100ml
Laurent Mazzone Arsenic Osman Extrait De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Man, Woman, Unisex, 100ml
£459
£4,590.00/L
1 store
Sisley Paris I Love My Izia La Nuit Gift Set Eau de Parfum 30 ml + 6.5 ml
Sisley Paris I Love My Izia La Nuit Gift Set Eau de Parfum 30 ml + 6.5 ml
Gift Box, Woman
£70.10
2 stores
Mojo Mojo Pro Attract Women Pheromone Spray 3ml
Mojo Mojo Pro Attract Women Pheromone Spray 3ml
Eau de Parfum, Woman
£7.99
1 store
27 87 perfumes hamaca spray 35ml
27 87 perfumes hamaca spray 35ml
Eau de Parfum, Female, Unisex, Male, 35ml
£159.10
£4,545.71/L
3 stores
Disney Princess Jasmine Perfume EDT Spray for Women 100ml
Disney Princess Jasmine Perfume EDT Spray for Women 100ml
Eau De Toilette, Woman, 100ml
£8.10
£81.00/L
2 stores
Versace Dylan Purple Eau de Parfum 100ml 4 Piece Gift Set
Versace Dylan Purple Eau de Parfum 100ml 4 Piece Gift Set
Gift Box, Woman
£75.55
3 stores

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

FRAGRANCES

FAQ

Fragrances are scented products used to give a pleasant smell to the body. They include perfumes, colognes, and body sprays. Choosing the right fragrance depends on personal preference, occasion, and season. Consider the scent family—floral, woody, fresh, or oriental—to find one that suits you.

Fragrances are personal choices that reflect your style and mood. Test different scents on your skin to see how they develop over time. Consider factors like longevity, concentration (e.g., Eau de Parfum vs. Eau de Toilette), and the occasion for which you need it.

Fragrances are classified by concentration levels. Eau de Parfum contains a higher concentration of fragrance oils than Eau de Toilette, making it last longer. Typically, Eau de Parfum is more intense and suitable for evening wear, while Eau de Toilette is lighter and ideal for daytime.

You’ve viewed 48 out of 80808 products
1

...

240

...

479

481

483

...

1023

...

1563
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Find the right scent: Guide to fragrances

Choosing the right scent can transform your day. Fragrances have a unique ability to evoke memories and emotions. Whether you prefer a subtle hint or a bold statement, there's a scent for everyone. Let's explore the different types and how they can suit your style.

Understanding fragrance types

Fragrances come in various forms, each with a different concentration of oils. This affects how long the scent lasts and its intensity.

Eau de parfum

Eau de parfum is a popular choice for those seeking a long-lasting scent. It contains a high concentration of fragrance oils, typically between 15% and 20%. This makes it ideal for evening wear or special occasions. Its rich aroma can linger for up to eight hours, ensuring you smell great throughout the day.

Eau de toilette

For a lighter option, consider eau de toilette. With a lower concentration of oils, around 5% to 15%, it offers a refreshing scent perfect for daily use. Eau de toilette is often favoured for its subtlety and versatility, making it a great choice for work or casual outings.

Parfum

Parfum is the most concentrated form, with up to 40% fragrance oils. This results in a potent aroma that can last all day. It's a luxurious option for those who want a long-lasting and intense scent. Due to its concentration, a little goes a long way.

Choosing the right fragrance for you

When selecting a fragrance, consider your personal preferences and lifestyle. Different scents can complement various occasions and moods.

For men

Men often prefer scents with woody or spicy notes. These fragrances exude a sense of warmth and sophistication. Fresh and aquatic scents are also popular, offering a crisp and invigorating aroma. Consider your daily routine and choose a fragrance that aligns with your activities.

For women

Women have a wide range of options, from floral and fruity to oriental and gourmand. Floral scents are timeless and elegant, while fruity fragrances add a playful touch. Oriental scents offer a mysterious and exotic allure, perfect for evening wear.

Unisex fragrances

Unisex fragrances are becoming increasingly popular. They blend notes that appeal to all genders, offering versatility and inclusivity. These scents often feature citrus, green, or aromatic notes, providing a fresh and clean aroma suitable for any occasion.

Tips for applying fragrances

To make the most of your fragrance, apply it to pulse points such as the wrists, neck, and behind the ears. These areas generate heat, helping to diffuse the scent throughout the day. Avoid rubbing your wrists together, as this can break down the fragrance molecules and alter the scent.

Remember, finding the right scent is a personal journey. Use PriceRunner to compare prices and find the best deal on your favourite fragrance.

Shop smarter with PriceRunner

Find the best option with the help of our handy tools. Compare prices, apply smart filters, read user reviews, and explore price history—all in one place.

Filter and sort

Searching for something particular? Filter by everything from price and brand to material or colour to see only the products relevant to you. Since delivery options and shipping costs can vary between shops, you can easily find your perfect match by filtering based on these criteria as well.

Reviews: See what other users think

Reviews from other users can provide valuable insights into the product's features and durability. Product ratings help you quickly assess popularity and customer satisfaction.

Price history: Find real deals

To ensure that you've found a good deal, you can view the product's price history. Select a time period and whether you wish to include international prices. Price history for the past three months is shown by default, but you can also look into a longer time period. If you want to determine if a deal from a specific shop is as good as it seems you can click on "Choose store" above the price graph to show an individual shop's pricing history.

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.