• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Fragrances

Discover the enchanting world of fragrances with PriceRunner. Whether you're searching for a signature scent or a thoughtful gift, we guide you to find the right fragrance for every occasion. Our extensive listing includes millions of products from thousands of brands and retailers. Use our category filters to refine your options by brand, price, or fragrance type—making it easier for you to find what suits your style and budget. Compare prices on a wide range of perfumes and colognes to ensure you get the best deal possible. Rely on user reviews to make a well-thought-out decision and find a fragrance that resonates with you. Ready to explore a variety of scents and find your next favourite fragrance? Begin here and let PriceRunner help you uncover the perfect match for your preferences and needs.

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Parfum
  • Gift Boxes
  • Eau de Cologne
  • Body Mists
Product Properties

1000+ products

Show as table
Fragrances Maison Alhambra Man Black Edition 30 Ml Eau De Parfum 30ml
Maison Alhambra Man Black Edition 30 Ml Eau De Parfum 30ml
Eau de Parfum, Man, 30ml
£41.16
£1,372.00/L
1 store
Fragrances Le Chameau Arabia Heroes Edp Eau De Parfum Unisex 100ml
Le Chameau Arabia Heroes Edp Eau De Parfum Unisex 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£33.48
£334.80/L
1 store
Fragrances Nishane Hacivat 100 ml Perfume Man Trasparent 100ml
Nishane Hacivat 100 ml Perfume Man Trasparent 100ml
Parfum, Man, 100ml
£327.16
£3,271.60/L
1 store
Fragrances Ajmal Kyros Edp Spicy Oriental Woody Musky Perfume Spray 100ml
Ajmal Kyros Edp Spicy Oriental Woody Musky Perfume Spray 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£26.33
£263.30/L
1 store
Fragrances Creation Lamis Diable Bleu Eue De Toilette 100ml
Creation Lamis Diable Bleu Eue De Toilette 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£30.95
£309.50/L
1 store
Fragrances Paris Corner Ophidian Black Cherry Unisex Edp 100ml
Paris Corner Ophidian Black Cherry Unisex Edp 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£68.98
£689.80/L
1 store
Fragrances Creation Lamis Diable Bleu Eue De Toilette 100ml
Creation Lamis Diable Bleu Eue De Toilette 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£24.56
£245.60/L
1 store
Fragrances Diesel Only The Brave Tattoo Eau De Toilette
Diesel Only The Brave Tattoo Eau De Toilette
Eau De Toilette, Man
£39.45
1 store
Rose Arabian Concentrated Perfume Oil Attar 12ml
Rose Arabian Concentrated Perfume Oil Attar 12ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Unisex, 12ml
£22.50
£1,875.00/L
1 store
Yardley Lily of the Valley EDT Spray 125ml
Yardley Lily of the Valley EDT Spray 125ml
Eau De Toilette, 125ml
£12.06
£96.48/L
1 store
Philipp Plein The Kull Eau de Parfum Spray 125ml
Philipp Plein The Kull Eau de Parfum Spray 125ml
Eau de Parfum, Unisex, 125ml
£306.89
£2,455.12/L
1 store
Lattafa Jasoor Edp 3.4 Oz 100ml
Lattafa Jasoor Edp 3.4 Oz 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£39.78
£397.80/L
1 store
Jenny Glow s Trove Eau De Parfum Spray 100ml
Jenny Glow s Trove Eau De Parfum Spray 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£49.99
£499.90/L
1 store
Narciso Rodriguez Cristal Eau de Parfum Spray 50ml
Narciso Rodriguez Cristal Eau de Parfum Spray 50ml
Eau de Parfum, 50ml
£77.99
£1,559.80/L
1 store
TJC Gelding Sirocco EDP 100ml
TJC Gelding Sirocco EDP 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£69.99
£699.90/L
1 store
Mexx City Breeze for Her Eau de Toilette Spray 30ml
Mexx City Breeze for Her Eau de Toilette Spray 30ml
Eau De Toilette, Woman, 30ml
£16.99
£566.33/L
1 store
Lalique Elegant Eau de Parfum Spray 3.3 oz
Lalique Elegant Eau de Parfum Spray 3.3 oz
Eau de Parfum, Woman
£24.15
£258.14/kg
1 store
Narciso Rodriguez All of Me Eau de Parfum Spray Mini 30 ml 30ml
Narciso Rodriguez All of Me Eau de Parfum Spray Mini 30 ml 30ml
Eau de Parfum, 30ml
£33.23
£1,107.67/L
1 store
Chanel Eau de Parfum Sample 1.5ml 4ml
Chanel Eau de Parfum Sample 1.5ml 4ml
Eau de Parfum
£104
1 store
Carolina Herrera Good Girl EDP 150ml
Carolina Herrera Good Girl EDP 150ml
Eau de Parfum, Woman, 150ml
£137
£913.33/L
1 store
Giorgio Armani Si Eau de Parfum Spray 3.4 oz 100ml
Giorgio Armani Si Eau de Parfum Spray 3.4 oz 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£102.62
£1,026.20/L
1 store
Elizabeth Arden True Love Eau De Parfum
Elizabeth Arden True Love Eau De Parfum
Eau de Parfum, Woman
£24.60
1 store
Fragrance World Perfume Sample EDP 2ml
Fragrance World Perfume Sample EDP 2ml
Eau de Parfum, 2ml
£3.99
£1,995.00/L
1 store
Cotton Candy Fragrance Oil Spray 30ml
Cotton Candy Fragrance Oil Spray 30ml
£49.99
1 store
Fragrance World Proud Of You Sandalo Edp Eau De Parfum 100 Ml 100ml
Fragrance World Proud Of You Sandalo Edp Eau De Parfum 100 Ml 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£47.22
£472.20/L
1 store
Ellen Tracy Floral 2 x Body Mist Gift Set Pink Purple
Ellen Tracy Floral 2 x Body Mist Gift Set Pink Purple
Body Mist
£10.59
1 store
Lorenzo Pazzaglia Gin Fusion Extrait de Parfum 2ml
Lorenzo Pazzaglia Gin Fusion Extrait de Parfum 2ml
Parfum, 2ml
£9.07
£4,535.00/L
1 store
Amouage Lustre Essence De Parfum 100ml
Amouage Lustre Essence De Parfum 100ml
Parfum, 100ml
£375
£3,750.00/L
1 store
Viktor & Rolf Spicebomb Dark Leather Eau de Parfum Spray Mini 0.34 oz 10 mL 10ml
Viktor & Rolf Spicebomb Dark Leather Eau de Parfum Spray Mini 0.34 oz 10 mL 10ml
Eau de Parfum, 10ml
£11.94
£1,194.00/L
1 store
Al Haramain Pure Oudh Concentrated Perfume Oil 3/6/12ml 3ml
Al Haramain Pure Oudh Concentrated Perfume Oil 3/6/12ml 3ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Unisex, 3ml
£12.50
£4,166.67/L
1 store
Carolina Herrera Bad Boy EDT Spray 3.4 oz 100ml
Carolina Herrera Bad Boy EDT Spray 3.4 oz 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£76.96
£769.60/L
1 store
Abercrombie & Fitch Authentic Night EDP Two Black 100ml
Abercrombie & Fitch Authentic Night EDP Two Black 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£55.99
£559.90/L
1 store
Perfume Depot Portrait Of Lady 100 Gm 3.4 Fl.oz Premium Fragrance Oil
Perfume Depot Portrait Of Lady 100 Gm 3.4 Fl.oz Premium Fragrance Oil
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Woman
£44.38
£460.43/kg
1 store
Etat Libre d'Orange Secretions Magnifiques 50 ml EdP Ol 50ml
Etat Libre d'Orange Secretions Magnifiques 50 ml EdP Ol 50ml
Eau de Parfum, 50ml
£110
£2,200.00/L
1 store
Nina Ricci Fleur Eau de Toilette 50ml Spray
Nina Ricci Fleur Eau de Toilette 50ml Spray
Eau De Toilette, Woman
£51.99
1 store
Nishane Thorns Become Roses Extrait de Parfum 100ml
Nishane Thorns Become Roses Extrait de Parfum 100ml
Parfum, Unisex, 100ml
£280
£2,800.00/L
1 store
Perris Monte Carlo Rose de Taif 100 ml EdP 100ml
Perris Monte Carlo Rose de Taif 100 ml EdP 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£128.33
£1,283.30/L
1 store
Bentley Elegant EDT Spray 3.4 Oz
Bentley Elegant EDT Spray 3.4 Oz
Eau De Toilette, Man
£18.11
£187.89/kg
1 store
Viktor & Rolf Spicebomb Eau de Toilette Spray 90ml
Viktor & Rolf Spicebomb Eau de Toilette Spray 90ml
Eau De Toilette, Man, 90ml
£47.30
£525.56/L
1 store
Etat Libre d'Orange Me Paraissait Une Ombre 100 ml 100ml
Etat Libre d'Orange Me Paraissait Une Ombre 100 ml 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£150
£1,500.00/L
1 store
TJC Elysian Fields Blush 100ml
TJC Elysian Fields Blush 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£14.99
£149.90/L
1 store
Versace Elegant Eros Eau de Toilette Spray 3.4 oz
Versace Elegant Eros Eau de Toilette Spray 3.4 oz
Eau De Toilette, Woman
£47.58
£493.63/kg
1 store
Zara Elegantly Tokyo Elixir For Men Perfume 100 Ml 100ml
Zara Elegantly Tokyo Elixir For Men Perfume 100 Ml 100ml
Parfum, Man, 100ml
£59.99
£599.90/L
1 store
Rabanne Mini Olympea Perfume Spray 1.7 oz
Rabanne Mini Olympea Perfume Spray 1.7 oz
Eau de Parfum, Woman
£61.22
£1,270.28/kg
1 store
Fragrance World Aqua De Classic Profumo Edp Men's Perfume 80ml
Fragrance World Aqua De Classic Profumo Edp Men's Perfume 80ml
Eau de Parfum, Man, 80ml
£36.23
£452.88/L
1 store
Versace Dylan Eau de Toilette Spray 3.4 oz 100 mL 100ml
Versace Dylan Eau de Toilette Spray 3.4 oz 100 mL 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£53.62
£536.20/L
1 store
Rabanne Ultraviolet Man Eau de Toilette Spray Mini 100 ml 100ml
Rabanne Ultraviolet Man Eau de Toilette Spray Mini 100 ml 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£29.12
£291.20/L
1 store
Zara Sunrise On The Red Sand Dunes Edp 100 Ml 100ml
Zara Sunrise On The Red Sand Dunes Edp 100 Ml 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£49.99
£499.90/L
1 store

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

FRAGRANCES

FAQ

Fragrances are scented products used to give a pleasant smell to the body. They include perfumes, colognes, and body sprays. Choosing the right fragrance depends on personal preference, occasion, and season. Consider the scent family—floral, woody, fresh, or oriental—to find one that suits you.

Fragrances are personal choices that reflect your style and mood. Test different scents on your skin to see how they develop over time. Consider factors like longevity, concentration (e.g., Eau de Parfum vs. Eau de Toilette), and the occasion for which you need it.

Fragrances are classified by concentration levels. Eau de Parfum contains a higher concentration of fragrance oils than Eau de Toilette, making it last longer. Typically, Eau de Parfum is more intense and suitable for evening wear, while Eau de Toilette is lighter and ideal for daytime.

You’ve viewed 48 out of 78287 products
1

...

315

...

630

632

634

...

1099

...

1563
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Find the right scent: Guide to fragrances

Choosing the right scent can transform your day. Fragrances have a unique ability to evoke memories and emotions. Whether you prefer a subtle hint or a bold statement, there's a scent for everyone. Let's explore the different types and how they can suit your style.

Understanding fragrance types

Fragrances come in various forms, each with a different concentration of oils. This affects how long the scent lasts and its intensity.

Eau de parfum

Eau de parfum is a popular choice for those seeking a long-lasting scent. It contains a high concentration of fragrance oils, typically between 15% and 20%. This makes it ideal for evening wear or special occasions. Its rich aroma can linger for up to eight hours, ensuring you smell great throughout the day.

Eau de toilette

For a lighter option, consider eau de toilette. With a lower concentration of oils, around 5% to 15%, it offers a refreshing scent perfect for daily use. Eau de toilette is often favoured for its subtlety and versatility, making it a great choice for work or casual outings.

Parfum

Parfum is the most concentrated form, with up to 40% fragrance oils. This results in a potent aroma that can last all day. It's a luxurious option for those who want a long-lasting and intense scent. Due to its concentration, a little goes a long way.

Choosing the right fragrance for you

When selecting a fragrance, consider your personal preferences and lifestyle. Different scents can complement various occasions and moods.

For men

Men often prefer scents with woody or spicy notes. These fragrances exude a sense of warmth and sophistication. Fresh and aquatic scents are also popular, offering a crisp and invigorating aroma. Consider your daily routine and choose a fragrance that aligns with your activities.

For women

Women have a wide range of options, from floral and fruity to oriental and gourmand. Floral scents are timeless and elegant, while fruity fragrances add a playful touch. Oriental scents offer a mysterious and exotic allure, perfect for evening wear.

Unisex fragrances

Unisex fragrances are becoming increasingly popular. They blend notes that appeal to all genders, offering versatility and inclusivity. These scents often feature citrus, green, or aromatic notes, providing a fresh and clean aroma suitable for any occasion.

Tips for applying fragrances

To make the most of your fragrance, apply it to pulse points such as the wrists, neck, and behind the ears. These areas generate heat, helping to diffuse the scent throughout the day. Avoid rubbing your wrists together, as this can break down the fragrance molecules and alter the scent.

Remember, finding the right scent is a personal journey. Use PriceRunner to compare prices and find the best deal on your favourite fragrance.

Shop smarter with PriceRunner

Find the best option with the help of our handy tools. Compare prices, apply smart filters, read user reviews, and explore price history—all in one place.

Filter and sort

Searching for something particular? Filter by everything from price and brand to material or colour to see only the products relevant to you. Since delivery options and shipping costs can vary between shops, you can easily find your perfect match by filtering based on these criteria as well.

Reviews: See what other users think

Reviews from other users can provide valuable insights into the product's features and durability. Product ratings help you quickly assess popularity and customer satisfaction.

Price history: Find real deals

To ensure that you've found a good deal, you can view the product's price history. Select a time period and whether you wish to include international prices. Price history for the past three months is shown by default, but you can also look into a longer time period. If you want to determine if a deal from a specific shop is as good as it seems you can click on "Choose store" above the price graph to show an individual shop's pricing history.

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.