• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Fragrances

Discover the enchanting world of fragrances with PriceRunner. Whether you're searching for a signature scent or a thoughtful gift, we guide you to find the right fragrance for every occasion. Our extensive listing includes millions of products from thousands of brands and retailers. Use our category filters to refine your options by brand, price, or fragrance type—making it easier for you to find what suits your style and budget. Compare prices on a wide range of perfumes and colognes to ensure you get the best deal possible. Rely on user reviews to make a well-thought-out decision and find a fragrance that resonates with you. Ready to explore a variety of scents and find your next favourite fragrance? Begin here and let PriceRunner help you uncover the perfect match for your preferences and needs.

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Parfum
  • Gift Boxes
  • Eau de Cologne
  • Body Mists
Product Properties

1000+ products

Show as table
Fragrances Cuba Cuba Clothing Womens Paris My Love Edp Spray 100ml
Cuba Cuba Clothing Womens Paris My Love Edp Spray 100ml
Eau de Parfum, Female, 100ml
£12.13
£121.30/L
1 store
Fragrances Alain Delon Samurai Woman One Love Edt Spray Perfume 40ml
Alain Delon Samurai Woman One Love Edt Spray Perfume 40ml
Eau De Toilette, Woman, 40ml
£46.24
£1,156.00/L
1 store
Fragrances Mukhatib Artisan Eau De Parfum 100ml
Mukhatib Artisan Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£22.99
£229.90/L
1 store
Fragrances ABOOFAN 4Pcs Heel Perfume For Women 50 Ml 50ml
ABOOFAN 4Pcs Heel Perfume For Women 50 Ml 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£35.07
£701.40/L
1 store
Fragrances Zara Cherry Watermelon Ice Eau De Parfum 60 Ml 60ml
Zara Cherry Watermelon Ice Eau De Parfum 60 Ml 60ml
Eau de Parfum, Female, 60ml
£150.84
£2,514.00/L
1 store
Fragrances Fragrance World Elysia Vanilla Perfume Sample EDP 2ml
Fragrance World Elysia Vanilla Perfume Sample EDP 2ml
Eau de Parfum, Woman, 2ml
£3.99
£1,995.00/L
1 store
Fragrances FM 827 Pure Perfume 50ml
FM 827 Pure Perfume 50ml
Parfum, Woman, 50ml
£14.95
£299.00/L
1 store
Fragrances Yodeyma L'eau Berlue Female Fragrance Eau De Parfum 50ml
Yodeyma L'eau Berlue Female Fragrance Eau De Parfum 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£19.85
£397.00/L
1 store
Extratime A Day Comotú Eau De Parfum 100ml
Extratime A Day Comotú Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£55.01
£550.10/L
1 store
Guerlain L'Art La Matière Eau De Cashmere 100ml
Trending
Guerlain L'Art La Matière Eau De Cashmere 100ml
Eau De Toilette, Woman, 100ml
£190
£1,900.00/L
1 store
Houdini Extrait De Parfum 100ml
Houdini Extrait De Parfum 100ml
Parfum, Man, 100ml
£49.99
£499.90/L
1 store
Fragrance World Allure Couture Perfume EDP 100ml
Fragrance World Allure Couture Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£19.99
£199.90/L
1 store
Michael Kors Gorgeous! EDP 100ml
Michael Kors Gorgeous! EDP 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£58
£580.00/L
Sisterland Red Rose Eau De Toilette Spray 80ml
Sisterland Red Rose Eau De Toilette Spray 80ml
Eau De Toilette, Woman, 80ml
£49.20
£615.00/L
1 store
Perris Monte Carlo Oud Imperial 50 ml EdP 50ml
Perris Monte Carlo Oud Imperial 50 ml EdP 50ml
Eau de Parfum, 50ml
£83.33
£1,666.60/L
1 store
Marc Jacobs Perfect Elixir Eau De Parfum 100ml
Trending
Marc Jacobs Perfect Elixir Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Female, 100ml
£93.83
£938.30/L
1 store
Nemat 96 Hina Attar Perfume Oil 2.5ml
Nemat 96 Hina Attar Perfume Oil 2.5ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Unisex, 2.5ml
£8.56
£3,424.00/L
1 store
Inspired Extrait De Parfum 100ml
Inspired Extrait De Parfum 100ml
Parfum, Man, 100ml
£24.99
£249.90/L
1 store
Chloé Atelier des Fleurs Vert Soleil Eau de Parfum 50ml
Chloé Atelier des Fleurs Vert Soleil Eau de Parfum 50ml
Eau de Parfum, Unisex, 50ml
£92
£1,840.00/L
1 store
Maison Alhambra Jean Lowe Summer Vibes Perfume EDP 100ml
Maison Alhambra Jean Lowe Summer Vibes Perfume EDP 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£29.99
£299.90/L
1 store
Fragrance World Lumiere Elle French Eau De Parfum 100 Ml 100ml
Fragrance World Lumiere Elle French Eau De Parfum 100 Ml 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£52.81
£528.10/L
1 store
Milton-Lloyd Colour Me Femme Red Eau De Parfum 100ml
Milton-Lloyd Colour Me Femme Red Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£17.65
£176.50/L
1 store
Refillable Perfume Bottle 5ml
Refillable Perfume Bottle 5ml
Atomizer, 5ml
£2.23
£446.00/L
1 store
Versace Womens Eros Eau De Parfum 100ml Body Lotion Shower Gel
Versace Womens Eros Eau De Parfum 100ml Body Lotion Shower Gel
Gift Box, Woman
£91.77
1 store
Flavia Dominant Coll The One Eau De Parfum 100ml
Flavia Dominant Coll The One Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£18.90
£189.00/L
1 store
Hilde Soliani Avatar Eau de Parfum 100 ml Unisex Sweet 100ml
Hilde Soliani Avatar Eau de Parfum 100 ml Unisex Sweet 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£137.60
£1,376.00/L
1 store
HUGO BOSS Alive Intense Eau De Parfum 30ml
HUGO BOSS Alive Intense Eau De Parfum 30ml
Eau de Parfum, Woman, 30ml
£29.55
£985.00/L
1 store
Artibetter 15 Ml Golden Perfume Bottle Travel Elegant Vintage Oil Container 15ml
Artibetter 15 Ml Golden Perfume Bottle Travel Elegant Vintage Oil Container 15ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 15ml
£15.26
£1,017.33/L
1 store
Al Nuaim Dark Tempt Concentrated Perfume Oil 100 Ml 100ml
Al Nuaim Dark Tempt Concentrated Perfume Oil 100 Ml 100ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Unisex, 100ml
£25.79
£257.90/L
1 store
adidas Ice Dive Eau De Toilette Spray
adidas
adidas Ice Dive Eau De Toilette Spray
Eau De Toilette
£7
1 store
Hilde Soliani Loggione Eau de Parfum 100 ml 100ml
Hilde Soliani Loggione Eau de Parfum 100 ml 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£137.60
£1,376.00/L
1 store
Lattafa Mallow Madness Eau de Parfum 75 ml 75ml
Lattafa Mallow Madness Eau de Parfum 75 ml 75ml
Eau de Parfum, Woman, 75ml
£36.98
£493.07/L
1 store
Floral Street Enchanted Masquerade Edp 50 Ml 50ml
Floral Street Enchanted Masquerade Edp 50 Ml 50ml
Eau de Parfum, 50ml
£79.99
£1,599.80/L
1 store
Beverly Hills Love In Miami Tempting Peony Fragrance Body Mist 250ml
Beverly Hills Love In Miami Tempting Peony Fragrance Body Mist 250ml
Body Mist, 250ml
£4.95
£19.80/L
1 store
Tom Ford Womens Black Orchid Parfum Spray 50ml
Tom Ford Womens Black Orchid Parfum Spray 50ml
Parfum, Woman, 50ml
£97.49
£1,949.80/L
1 store
Attar Collection Womens Areej Edp Spray 100ml
Attar Collection Womens Areej Edp Spray 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£79.53
£795.30/L
1 store
Lasa Kamasutra Natural Perfume Spray 30 Ml 30ml
Lasa Kamasutra Natural Perfume Spray 30 Ml 30ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Unisex, 30ml
£12.84
£428.00/L
1 store
Vitae Aqua Royale Eau de Toilette 200ml
Vitae Aqua Royale Eau de Toilette 200ml
Eau De Toilette, Man, 200ml
£57.27
£286.35/L
1 store
Le Labo Women's Eucalyptus Eau De Parfum 100ml
Le Labo Women's Eucalyptus Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£219.60
£2,196.00/L
Out of stock
Tom Ford F* Fabulous EDP Black 50ml
Tom Ford F* Fabulous EDP Black 50ml
Eau de Parfum, 50ml
£290
£5,800.00/L
1 store
Juicy Couture Womens Edp Spray 30ml
Juicy Couture Womens Edp Spray 30ml
Eau de Parfum, Woman, 30ml
£26.96
£898.67/L
1 store
FM 995 Pure Royal Unisex Perfume 50ml
FM 995 Pure Royal Unisex Perfume 50ml
Parfum, Unisex, 50ml
£19.90
£398.00/L
1 store
FM 850 Pure Royal Perfume 50ml
FM 850 Pure Royal Perfume 50ml
Parfum, Woman, 50ml
£19.90
£398.00/L
1 store
Maison Alhambra Eau De Parfum 100ml
Maison Alhambra Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£14.99
£149.90/L
1 store
Attracione Men Pheromone Perfume 25ml
Attracione Men Pheromone Perfume 25ml
Parfum, Man, 25ml
£85.73
£3,429.20/L
1 store
Paris Corner Cherry Cola Cola Edp Eau De Parfum 75 Ml 75ml
Paris Corner Cherry Cola Cola Edp Eau De Parfum 75 Ml 75ml
Eau de Parfum, Unisex, 75ml
£43.92
£585.60/L
1 store
Ajmal Khususi Amaathil High Quality Fragrance Oil 12 Ml 12ml
Ajmal Khususi Amaathil High Quality Fragrance Oil 12 Ml 12ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Unisex, 12ml
£36.65
£3,054.17/L
1 store
Al Nuaim Attar Perfume Oil 20 Ml 20ml
Al Nuaim Attar Perfume Oil 20 Ml 20ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, 20ml
£15.11
£755.50/L
1 store

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

FRAGRANCES

FAQ

Fragrances are scented products used to give a pleasant smell to the body. They include perfumes, colognes, and body sprays. Choosing the right fragrance depends on personal preference, occasion, and season. Consider the scent family—floral, woody, fresh, or oriental—to find one that suits you.

Fragrances are personal choices that reflect your style and mood. Test different scents on your skin to see how they develop over time. Consider factors like longevity, concentration (e.g., Eau de Parfum vs. Eau de Toilette), and the occasion for which you need it.

Fragrances are classified by concentration levels. Eau de Parfum contains a higher concentration of fragrance oils than Eau de Toilette, making it last longer. Typically, Eau de Parfum is more intense and suitable for evening wear, while Eau de Toilette is lighter and ideal for daytime.

You’ve viewed 48 out of 78279 products
1

...

491

...

981

983

985

...

1274

...

1563
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Find the right scent: Guide to fragrances

Choosing the right scent can transform your day. Fragrances have a unique ability to evoke memories and emotions. Whether you prefer a subtle hint or a bold statement, there's a scent for everyone. Let's explore the different types and how they can suit your style.

Understanding fragrance types

Fragrances come in various forms, each with a different concentration of oils. This affects how long the scent lasts and its intensity.

Eau de parfum

Eau de parfum is a popular choice for those seeking a long-lasting scent. It contains a high concentration of fragrance oils, typically between 15% and 20%. This makes it ideal for evening wear or special occasions. Its rich aroma can linger for up to eight hours, ensuring you smell great throughout the day.

Eau de toilette

For a lighter option, consider eau de toilette. With a lower concentration of oils, around 5% to 15%, it offers a refreshing scent perfect for daily use. Eau de toilette is often favoured for its subtlety and versatility, making it a great choice for work or casual outings.

Parfum

Parfum is the most concentrated form, with up to 40% fragrance oils. This results in a potent aroma that can last all day. It's a luxurious option for those who want a long-lasting and intense scent. Due to its concentration, a little goes a long way.

Choosing the right fragrance for you

When selecting a fragrance, consider your personal preferences and lifestyle. Different scents can complement various occasions and moods.

For men

Men often prefer scents with woody or spicy notes. These fragrances exude a sense of warmth and sophistication. Fresh and aquatic scents are also popular, offering a crisp and invigorating aroma. Consider your daily routine and choose a fragrance that aligns with your activities.

For women

Women have a wide range of options, from floral and fruity to oriental and gourmand. Floral scents are timeless and elegant, while fruity fragrances add a playful touch. Oriental scents offer a mysterious and exotic allure, perfect for evening wear.

Unisex fragrances

Unisex fragrances are becoming increasingly popular. They blend notes that appeal to all genders, offering versatility and inclusivity. These scents often feature citrus, green, or aromatic notes, providing a fresh and clean aroma suitable for any occasion.

Tips for applying fragrances

To make the most of your fragrance, apply it to pulse points such as the wrists, neck, and behind the ears. These areas generate heat, helping to diffuse the scent throughout the day. Avoid rubbing your wrists together, as this can break down the fragrance molecules and alter the scent.

Remember, finding the right scent is a personal journey. Use PriceRunner to compare prices and find the best deal on your favourite fragrance.

Shop smarter with PriceRunner

Find the best option with the help of our handy tools. Compare prices, apply smart filters, read user reviews, and explore price history—all in one place.

Filter and sort

Searching for something particular? Filter by everything from price and brand to material or colour to see only the products relevant to you. Since delivery options and shipping costs can vary between shops, you can easily find your perfect match by filtering based on these criteria as well.

Reviews: See what other users think

Reviews from other users can provide valuable insights into the product's features and durability. Product ratings help you quickly assess popularity and customer satisfaction.

Price history: Find real deals

To ensure that you've found a good deal, you can view the product's price history. Select a time period and whether you wish to include international prices. Price history for the past three months is shown by default, but you can also look into a longer time period. If you want to determine if a deal from a specific shop is as good as it seems you can click on "Choose store" above the price graph to show an individual shop's pricing history.

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.