• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Fragrances

Discover the enchanting world of fragrances with PriceRunner. Whether you're searching for a signature scent or a thoughtful gift, we guide you to find the right fragrance for every occasion. Our extensive listing includes millions of products from thousands of brands and retailers. Use our category filters to refine your options by brand, price, or fragrance type—making it easier for you to find what suits your style and budget. Compare prices on a wide range of perfumes and colognes to ensure you get the best deal possible. Rely on user reviews to make a well-thought-out decision and find a fragrance that resonates with you. Ready to explore a variety of scents and find your next favourite fragrance? Begin here and let PriceRunner help you uncover the perfect match for your preferences and needs.

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Fragrances
  • Eau de Parfum
  • Eau de Toilette
  • Parfum
  • Gift Boxes
  • Eau de Cologne
  • Body Mists
Product Properties

1000+ products

Show as table
Fragrances Rabanne Invictus Eau de Toilette Spray Gift Set 100ml
Rabanne Invictus Eau de Toilette Spray Gift Set 100ml
Gift Box
£65.52
1 store
Fragrances Acqua Di Parma Colonia Eau De Cologne 100ml
Acqua Di Parma Colonia Eau De Cologne 100ml
Eau de Cologne, 100ml
£69.99
£699.90/L
1 store
Fragrances Lasa Natural Essential Perfume Oil Citronella 10 Ml 10ml
Lasa Natural Essential Perfume Oil Citronella 10 Ml 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Unisex, 10ml
£17.47
£1,747.00/L
1 store
Fragrances VASSO Evolution Crimson Love Face Fresh Eau De Cologne 370ml
VASSO Evolution Crimson Love Face Fresh Eau De Cologne 370ml
Eau de Cologne, Man, 370ml
£7.95
£21.49/L
1 store
Fragrances Guess Womens Seductive Body Mist 125ml
Guess Womens Seductive Body Mist 125ml
Body Mist, Woman, 125ml
£15.58
£124.64/L
1 store
Fragrances Engage W2 Perfume Spray 120 Ml 120ml
Engage W2 Perfume Spray 120 Ml 120ml
Eau de Parfum, Woman, 120ml
£15.08
£125.67/L
1 store
Fragrances Fuerza For Him Como Tu Eau De Parfum Men 100ml
Fuerza For Him Como Tu Eau De Parfum Men 100ml
Eau de Parfum, Man, 100ml
£55.01
£550.10/L
1 store
Fragrances Viktor & Rolf Fortune Elixir Intense Eau De Parfum Spray 50 Ml 50ml
Viktor & Rolf Fortune Elixir Intense Eau De Parfum Spray 50 Ml 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£81.57
£1,631.40/L
1 store
Notino Travel Collection Perfume Atomiser 5ml
Notino Travel Collection Perfume Atomiser 5ml
Atomizer, 5ml
£5.68
£1,136.00/L
1 store
Viktor & Rolf Flowerbomb Eau de Parfum 100ml
Viktor & Rolf Flowerbomb Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£135
£1,350.00/L
1 store
Issey Miyake Eau D'Issey Pour Homme Intense Men's Black
Issey Miyake Eau D'Issey Pour Homme Intense Men's Black
Eau De Toilette, Man
£29.99
1 store
Giorgio Beverly Hills Womens Wings Edt Spray 30ml
Giorgio Beverly Hills Womens Wings Edt Spray 30ml
Eau De Toilette, Woman, 30ml
£16.10
£536.67/L
1 store
Crabtree & Evelyn Rose Water Pink Pepper Eau De Toilette 100 ml 100ml
Crabtree & Evelyn Rose Water Pink Pepper Eau De Toilette 100 ml 100ml
Eau De Toilette, Woman, 100ml
£57
£570.00/L
Perfume Depot Depot's Honey Oudh 50gm Agarwood Fragrance Oil 50ml
Perfume Depot Depot's Honey Oudh 50gm Agarwood Fragrance Oil 50ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Unisex, 50ml
£25.80
£516.00/L
1 store
Azha Amira Women Eau de Parfum 100ml
Azha Amira Women Eau de Parfum 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£13.85
£138.50/L
1 store
Amouage Silver Man Official Spray Edp 2ml
Amouage Silver Man Official Spray Edp 2ml
Eau de Parfum, 2ml
£12.99
£6,495.00/L
1 store
Diptyque Eau De Toilette Tam Dao 100ml
Diptyque Eau De Toilette Tam Dao 100ml
Eau De Toilette, 100ml
£145
£1,450.00/L
1 store
Loewe Earth Elixir Eau De Parfum 100ml
Loewe Earth Elixir Eau De Parfum 100ml
Eau de Parfum, 100ml
£215
£2,150.00/L
1 store
DKNY Be Tempted Eau De Parfum Spray 50ml
DKNY Be Tempted Eau De Parfum Spray 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£24.45
£489.00/L
1 store
FM 20F Pheromone Perfume 50ml
FM 20F Pheromone Perfume 50ml
Parfum, Woman, 50ml
£15.95
£319.00/L
1 store
FM 957 Pure Royal Unisex Perfume 50ml
FM 957 Pure Royal Unisex Perfume 50ml
Parfum, Unisex, 50ml
£19.90
£398.00/L
1 store
Perfume Depot Exclusive Premium Blend Fragrance Oil 100 Gm 100ml
Perfume Depot Exclusive Premium Blend Fragrance Oil 100 Gm 100ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Unisex, 100ml
£33.42
£334.20/L
1 store
FM 806 Pure Royal Perfume 50ml
FM 806 Pure Royal Perfume 50ml
Parfum, Woman, 50ml
£19.90
£398.00/L
1 store
FM 110F Pheromone Perfume 50ml
FM 110F Pheromone Perfume 50ml
Parfum, Man, 50ml
£15.95
£319.00/L
1 store
FM 16 Pure Perfume 50ml
FM 16 Pure Perfume 50ml
Parfum, Woman, 50ml
£14.95
£299.00/L
1 store
Ajmal Royal Misk Rijali Attar Oil 10ml
Ajmal Royal Misk Rijali Attar Oil 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Unisex, 10ml
£27.29
£2,729.00/L
1 store
Davidoff Hotwater EDT 110ml
Davidoff Hotwater EDT 110ml
Eau De Toilette, Woman, 110ml
£26
£236.36/L
1 store
Molton Brown Orange Bergamot Eau De Toilette 50 ml 50ml
Molton Brown Orange Bergamot Eau De Toilette 50 ml 50ml
Eau De Toilette, Unisex, 50ml
£84
£1,680.00/L
JBS Luxury Blue Mediterranean Unisex Perfume 50ml
JBS Luxury Blue Mediterranean Unisex Perfume 50ml
Eau De Toilette, Unisex, 50ml
£7.35
£147.00/L
1 store
Paris Corner Pendora Rouge Perfume 100 Ml 100ml
Paris Corner Pendora Rouge Perfume 100 Ml 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£40.80
£408.00/L
1 store
Ahmed al maghribi Malyoon Edp Eau De Parfum 100 Ml 100ml
Ahmed al maghribi Malyoon Edp Eau De Parfum 100 Ml 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£44.51
£445.10/L
1 store
Ariana Grande Sweet Like Candy Body Mist Spray 8 oz 237ml
Ariana Grande Sweet Like Candy Body Mist Spray 8 oz 237ml
Body Mist, Woman, 237ml
£17.60
£74.26/L
1 store
Elizabeth Arden 5th Avenue Nyc Edp Spray 75ml
Elizabeth Arden 5th Avenue Nyc Edp Spray 75ml
Eau de Parfum, Woman, 75ml
£19.35
£258.00/L
1 store
Ahmed al maghribi Unisex Eau De Parfum 60ml
Ahmed al maghribi Unisex Eau De Parfum 60ml
Eau de Parfum, Unisex, 60ml
£163.98
£2,733.00/L
1 store
Franck Olivier Sun Java White Woman Edp Spray 75ml
Franck Olivier Sun Java White Woman Edp Spray 75ml
Eau de Parfum, Woman, 75ml
£23.57
£314.27/L
1 store
Michael Kors Wonderlust EDP Spray 30ml
Michael Kors Wonderlust EDP Spray 30ml
Eau de Parfum, 30ml
£39
£1,300.00/L
1 store
Britney Spears Fantasy Midnight Eau De Parfum Spray 3.4 oz
Britney Spears Fantasy Midnight Eau De Parfum Spray 3.4 oz
Eau de Parfum
£28.94
£300.24/kg
1 store
Calvin Klein Escape Edt Eau De Toilette 100ml
Calvin Klein Escape Edt Eau De Toilette 100ml
Eau De Toilette, Man, 100ml
£28.90
£289.00/L
1 store
New Brand Together Day For Her Edp Spray 100ml
New Brand Together Day For Her Edp Spray 100ml
Eau de Parfum, Woman, 100ml
£15.98
£159.80/L
1 store
Lancôme Les Parfums Grands Crus Travel Set Gold White
Lancôme Les Parfums Grands Crus Travel Set Gold White
Gift Box, Unisex
£94.14
1 store
Lomani Paris Pour Homme Cologne 100 Ml 100ml
Lomani Paris Pour Homme Cologne 100 Ml 100ml
Eau de Cologne, Man, 100ml
£26.62
£266.20/L
1 store
Vyrao Mamajuju Eau de Parfum 30ml
Vyrao Mamajuju Eau de Parfum 30ml
Eau de Parfum, Woman, 30ml
£115
£3,833.33/L
1 store
Ajmal Aurum Edp Spray Cirtus Floral Musk 2ml
Ajmal Aurum Edp Spray Cirtus Floral Musk 2ml
Eau de Parfum, Unisex, 2ml
£9.50
£4,750.00/L
1 store
Women's Midnight Blossom Eau de Parfum 50ml
Women's Midnight Blossom Eau de Parfum 50ml
Eau de Parfum, Woman, 50ml
£16
£320.00/L
1 store
Creed Aventus Cologne 100ml
Creed Aventus Cologne 100ml
Eau de Cologne, 100ml
£382.22
£3,822.20/L
1 store
Guerlain La Petite Robe Noire EDT 100ml
Guerlain La Petite Robe Noire EDT 100ml
Eau De Toilette, 100ml
£72
£720.00/L
Lasa White Musk Fragrance Scented Perfume Oil 10 Ml 10ml
Lasa White Musk Fragrance Scented Perfume Oil 10 Ml 10ml
Perfume Oil & Roll-On Perfume, Unisex, 10ml
£12.02
£1,202.00/L
1 store
Paris Corner Ophidian Black Cherry Eau de Parfum 100 ml 100ml
Paris Corner Ophidian Black Cherry Eau de Parfum 100 ml 100ml
Eau de Parfum, Unisex, 100ml
£33
£330.00/L

Fragrances: 3 things to consider before buying

Fragrances are composed of different layers known as notes: top, middle, and base. Each note plays a crucial role in the overall scent profile. Top notes are what you smell immediately after applying a fragrance, but they dissipate quickly. Middle notes, or heart notes, emerge next and form the core of the fragrance, lasting longer than top notes. Finally, base notes provide depth and longevity to the scent. When choosing fragrances, consider how these notes evolve over time and select ones that align with your personal preferences.

It's essential to test fragrances on your skin before making a purchase. Body chemistry can affect how a fragrance smells, so what works for someone else might not work for you. Visit a store and apply a small amount of the fragrance on your wrist or inner elbow. Allow it to develop over several hours to experience its full evolution. If shopping online, look for samples or travel sizes first to ensure it's the right fit for you.

Different fragrances suit different seasons and occasions. Light floral or citrus fragrances are ideal for spring and summer as they complement warm weather with their fresh and airy profiles. In contrast, rich woody or spicy fragrances are perfect for autumn and winter due to their warm and enveloping qualities. Additionally, consider the occasion: subtle scents work well for everyday wear or professional settings, while more intense fragrances can be reserved for special events or evenings out.

FRAGRANCES

FAQ

Fragrances are scented products used to give a pleasant smell to the body. They include perfumes, colognes, and body sprays. Choosing the right fragrance depends on personal preference, occasion, and season. Consider the scent family—floral, woody, fresh, or oriental—to find one that suits you.

Fragrances are personal choices that reflect your style and mood. Test different scents on your skin to see how they develop over time. Consider factors like longevity, concentration (e.g., Eau de Parfum vs. Eau de Toilette), and the occasion for which you need it.

Fragrances are classified by concentration levels. Eau de Parfum contains a higher concentration of fragrance oils than Eau de Toilette, making it last longer. Typically, Eau de Parfum is more intense and suitable for evening wear, while Eau de Toilette is lighter and ideal for daytime.

You’ve viewed 48 out of 80585 products
1

...

497

...

994

996

998

...

1281

...

1563
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Find the right scent: Guide to fragrances

Choosing the right scent can transform your day. Fragrances have a unique ability to evoke memories and emotions. Whether you prefer a subtle hint or a bold statement, there's a scent for everyone. Let's explore the different types and how they can suit your style.

Understanding fragrance types

Fragrances come in various forms, each with a different concentration of oils. This affects how long the scent lasts and its intensity.

Eau de parfum

Eau de parfum is a popular choice for those seeking a long-lasting scent. It contains a high concentration of fragrance oils, typically between 15% and 20%. This makes it ideal for evening wear or special occasions. Its rich aroma can linger for up to eight hours, ensuring you smell great throughout the day.

Eau de toilette

For a lighter option, consider eau de toilette. With a lower concentration of oils, around 5% to 15%, it offers a refreshing scent perfect for daily use. Eau de toilette is often favoured for its subtlety and versatility, making it a great choice for work or casual outings.

Parfum

Parfum is the most concentrated form, with up to 40% fragrance oils. This results in a potent aroma that can last all day. It's a luxurious option for those who want a long-lasting and intense scent. Due to its concentration, a little goes a long way.

Choosing the right fragrance for you

When selecting a fragrance, consider your personal preferences and lifestyle. Different scents can complement various occasions and moods.

For men

Men often prefer scents with woody or spicy notes. These fragrances exude a sense of warmth and sophistication. Fresh and aquatic scents are also popular, offering a crisp and invigorating aroma. Consider your daily routine and choose a fragrance that aligns with your activities.

For women

Women have a wide range of options, from floral and fruity to oriental and gourmand. Floral scents are timeless and elegant, while fruity fragrances add a playful touch. Oriental scents offer a mysterious and exotic allure, perfect for evening wear.

Unisex fragrances

Unisex fragrances are becoming increasingly popular. They blend notes that appeal to all genders, offering versatility and inclusivity. These scents often feature citrus, green, or aromatic notes, providing a fresh and clean aroma suitable for any occasion.

Tips for applying fragrances

To make the most of your fragrance, apply it to pulse points such as the wrists, neck, and behind the ears. These areas generate heat, helping to diffuse the scent throughout the day. Avoid rubbing your wrists together, as this can break down the fragrance molecules and alter the scent.

Remember, finding the right scent is a personal journey. Use PriceRunner to compare prices and find the best deal on your favourite fragrance.

Shop smarter with PriceRunner

Find the best option with the help of our handy tools. Compare prices, apply smart filters, read user reviews, and explore price history—all in one place.

Filter and sort

Searching for something particular? Filter by everything from price and brand to material or colour to see only the products relevant to you. Since delivery options and shipping costs can vary between shops, you can easily find your perfect match by filtering based on these criteria as well.

Reviews: See what other users think

Reviews from other users can provide valuable insights into the product's features and durability. Product ratings help you quickly assess popularity and customer satisfaction.

Price history: Find real deals

To ensure that you've found a good deal, you can view the product's price history. Select a time period and whether you wish to include international prices. Price history for the past three months is shown by default, but you can also look into a longer time period. If you want to determine if a deal from a specific shop is as good as it seems you can click on "Choose store" above the price graph to show an individual shop's pricing history.

Inspiration

Gift Guide: Perfumes for Women

Gift Guide: Perfumes for Women

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.