• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Lea Shaving Accessories

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Shaving Accessories
  • Beard Care
  • Razors & Razor Blades
  • Shaving Foams & Shaving Creams
  • Shaver Cleaners

16 products

Show as table
Lea Shaving Accessories Lea Normal Shaving Cream 100g
Trending
Lea Normal Shaving Cream 100g
Shaving Cream, 100ml
£4.25
£42.50/L
1 store
Lea Shaving Accessories Lea Sensitive Skin Lea After Shave Balm 3 in 1 125ml
-44%
Lea Sensitive Skin Lea After Shave Balm 3 in 1 125ml
After Shave, 125ml, Moisturizing
£5.24
£41.92/L
2 stores
Lea Shaving Accessories Lea Shaving Foam 250ml
-45%
Lea Shaving Foam 250ml
250ml
£2.93
£11.72/L
1 store
Lea Shaving Accessories Lea Sensitive Skin Shaving Gel 200ml
Lea Sensitive Skin Shaving Gel 200ml
Shaving Gel, 200ml
£5.50
£27.50/L
1 store
Lea Shaving Accessories Lea 3 In 1 After Shave Balm 75ml
Lea 3 In 1 After Shave Balm 75ml
After Shave, 75ml, Scented, Vitamins, Aloe Vera, Soothing, Moisturizing
£2.57
£34.27/L
1 store
Lea Shaving Accessories Lea Women Comfort Women Shaving Mousse 100 ml
Lea Women Comfort Women Shaving Mousse 100 ml
100ml, Moisturizing
£2.57
£25.70/L
1 store
Lea Shaving Accessories Lea Traditionelle DE-Barberblade (10 stk)
Lea Traditionelle DE-Barberblade (10 stk)
Razor Blade
£3.46
1 store
Lea Shaving Accessories Lea Sensitive Shaving Cream 100ml
Lea Sensitive Shaving Cream 100ml
£3.46
1 store
Lea After Shave Lotion 200ml
Lea After Shave Lotion 200ml
200ml
£4.44
£22.20/L
1 store
Lea Shaving Gel 200ml
Lea Shaving Gel 200ml
Shaving Gel, 200ml
£5.24
£26.20/L
1 store
Lea Sensitive Skin Shaving Foam 250ml
Lea Sensitive Skin Shaving Foam 250ml
250ml
£5.24
£20.96/L
1 store
Lea After Shave Refreshing Lotion 125ml
Lea After Shave Refreshing Lotion 125ml
£5.33
1 store
Lea Sensitive Skin Shaving Foam 100ml
Lea Sensitive Skin Shaving Foam 100ml
Shaving Foam, 100ml
£7.87
£78.70/L
1 store
Lea Women Soft 5 Sensitive Razor
-18%
Lea Women Soft 5 Sensitive Razor
£7.90
£9.68
1 store
Lea Disposable Razor Bikini (3 uds)
Lea Disposable Razor Bikini (3 uds)
Disposable Razor, 3pcs
£14.79
1 store
Lea Classic jabón de afeitar en bowl de madera 100 ml
Lea Classic jabón de afeitar en bowl de madera 100 ml
Shaving Soap, 100ml, Scented
£29.99
£299.90/L
1 store

Shaving Accessories: 3 things to consider before buying

When choosing shaving accessories, it's crucial to consider your skin type. If you have sensitive skin, opt for products labeled as hypoallergenic or designed for sensitive skin to minimize irritation. For oily skin, look for accessories that help control oil and prevent breakouts. Understanding your skin type helps you select the right razors, creams, and aftershaves that will enhance your shaving experience while keeping your skin healthy.

The type of blade you choose can significantly impact your shaving routine. Safety razors offer a close shave and are cost-effective in the long run, but they require some skill to use. Cartridge razors are user-friendly and convenient for quick shaves. Electric shavers provide speed and comfort with minimal risk of cuts. Determine which blade suits your lifestyle and shaving habits best to ensure a smooth and efficient shave.

Investing in quality maintenance products is just as important as choosing the right razor. A good shaving brush helps lift hair and exfoliate the skin, enhancing the effectiveness of your shave. Pre-shave oils can soften hair and protect the skin, reducing friction during shaving. Post-shave balms or lotions soothe the skin and prevent irritation. By incorporating these products into your routine, you improve both the quality of your shave and the health of your skin.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.