Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for UleFone Armor 21 256GB is £254.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | UleFone Armor 21 256GB |
| Brand | UleFone |
Series | |
| Series | UleFone Armor |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Screen Size | 6.58 " |
| IP-Class | IP69K, IP68 |
| Senior Phone | No |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 64.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 30fps |
| Camera Resolution (front) | 16.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Features | |
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | FM Radio |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Face Scanner |
Connections | |
|---|---|
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 1080x2408 |
| Pixel Density (PPI) | 401 |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 9600 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 400.0 g |
| Height | 176.0 mm |
| Width | 81.6 mm |
| Depth | 18.1 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .