Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Let no moment be forgotten with a 64 Mp camera and 1080p video recording. This phone from UleFone telefon has a large 6.58-inch touchscreen.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for UleFone Armor 22 256GB is £176.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Armor 22 256GB was launched in 2023 and gives you a powerful octa core processor, one 8 MP front camera and two rear cameras (up to 64 Mp). With a 6.58-inch LCD screen and a water-resistant casing, this is a phone that delivers as advertised
Armor 22 256GB has a generous 6.58-inch LCD display with a 1080x2408 resolution. Under the hood, you'll find a MediaTek Helio G96 chip running at 2.05 GHz. Thanks to this powerful hardware, your apps will run smoothly.
Equipped with two cameras with a 64 Mp resolution, Armor 22 256GB is a good choice for you if you like to take pictures while out and about. The front camera makes it very easy for you to take selfies or groupies. It also lets you shoot videos at 30fps with 1080p resolution.
Today the lowest price on Armor 22 256GB is £177. For that price, you get a mobile telephone with a big screen.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | UleFone Armor 22 256GB |
| Brand | UleFone |
Series | |
| Series | UleFone Armor |
Product Properties | |
| Colour | Green, Black |
| Screen Size | 6.58 " |
| IP-Class | IP69K, IP68 |
| Senior Phone | No |
| Release Year | 2023 |
| Android Version | Android 13 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 64.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 30fps |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Features | |
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | FM Radio, IR |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Face Scanner |
Connections | |
|---|---|
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | LCD |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 1080x2408 |
| Pixel Density (PPI) | 401 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 256GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth Version | 5.2 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | MediaTek Helio G96 |
| Processor Speed | 2.05 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 6600 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 324.0 g |
| Height | 176.8 mm |
| Width | 84.9 mm |
| Depth | 15.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-10-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .