Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

iPhone 16 512GB features a 6.1" display, two 48 MP cameras, and a massive 512GB of storage. It also features a hexa core processor for optimal performance.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPhone 16, 512GB Black is £1,532.29. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
The iPhone 16, 512GB delivers a seamless user experience. With a massive 512GB of internal storage, you have ample room for all your media, apps, and files. The 48 MP main camera and spatial video recording capabilities ensure every moment you capture is in stunning detail.
iPhone 16 512GB has a durable battery so you can power through your day. The model runs on a GHz Apple A18 processor. With this hardware, your apps will load without any lag.
The iPhone 16 Plus 512GB sets itself apart from previous models with the camera control that gives you quick access to your camera as well as acts as a sliding touch bar for you zoom function. Making taking pictures more intuitive than previous models.
The Apple iPhone 16 512GB is a powerful device that offers a massive amount of storage, a stunning camera, and efficient performance. The lowest price on PriceRunner is currently £1532.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPhone 16, 512GB Black |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPhone 16 |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
| Screen Size | 6.1 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | iOS |
| Energy Class | B |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | mmWave, Sub-6 GHz |
| SAR Value | 1.41 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 48.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Storage | |
| Internal Memory Size | 512GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Face Scanner |
Connections | |
| Connections | DisplayPort, USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | OLED |
| Screen Resolution | 1179x2556 |
| Pixel Density (PPI) | 461 |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Processor | |
| Processor Cores | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A18 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3561 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 170.0 g |
| Height | 147.6 mm |
| Width | 71.6 mm |
| Depth | 7.8 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-09-09 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .