Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Snap pictures with double cameras in up to 12 Mp resolution and shoot videos in 4K. This model is equipped with an octa core processor to be able to handle all the heavy apps.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy S9+ 128GB is £200.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Samsung Samsung Galaxy S9+ 128GB came out in 2018 and packs two rear cameras (up to 12 Mp), one 8 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.2-inch OLED display and a water-resistant casing, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
Samsung Galaxy S9+ 128GB comes with built-in shock resistance. The phone is equipped with an internal storage of 128GB, so there's space for both pictures and apps. This model lets you use your wired headphones without any hassle.
Samsung Galaxy S9+ 128GB has a compact 6.2-inch OLED screen with a 1440x2960 resolution and awesome colours. Under the hood, you'll find a Qualcomm Snapdragon 845 chip running at 2.7 GHz. Thanks to this powerful hardware, your apps will run smoothly.
Today the lowest price on Samsung Galaxy S9+ 128GB is £200. For that price, you get a new model with a 6.2-inch screen from one of the major brands. This phone has a review average of 4.5 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy S9+ 128GB |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy S9 |
Product Properties | |
| Colour | Orange, Blue, Black, Purple |
| Screen Size | 6.2 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2018 |
| Android Version | Android 8.0 Oreo |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | Yes |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 960fps |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | FM Radio, ANT+, Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Heart Rate Monitor, Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Iris Scanner, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | OLED |
| Screen Resolution | 1440x2960 |
| Pixel Density (PPI) | 529 |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 845 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3500 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI, PMA |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 189.0 g |
| Height | 158.1 mm |
| Width | 74.0 mm |
| Depth | 9.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-03-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .