Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This phone from Samsung has a 4,000 mAh battery. A perfect phone for the kids, or to be used as an extra phone.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy Note 9 128GB SM-N960F is £220.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This is a phone from Samsung which was released in 2018 and gives you a powerful octa core processor, one 8 MP front camera and two rear cameras (up to 12 Mp). With a 6.4-inch AMOLED screen and a water-resistant casing, this is a good choice for those who want a solid phone that can meet all your needs
Galaxy Note 9 128GB SM-N960F has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. This phone runs on a 2.7 GHz Samsung Exynos 9810 processor. With this hardware, your apps will run without any lag.
Equipped with two cameras with a 12 Mp resolution, this model is a perfect phone for those who want to capture the moment. The front camera makes it very easy for you to take selfies or groupies. You can also record video at 60fps and at 2160p (4K) resolution.
Today the lowest price on Galaxy Note 9 128GB SM-N960F is £220. For that price, you get a new model with a 6.4-inch screen from one of the major brands. This phone has a review average of 4.7 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Note 9 128GB SM-N960F |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Note 9 |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Black, Purple |
| Screen Size | 6.4 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2018 |
| Android Version | Android 8.0 Oreo |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SAR Value | 1.51 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | No |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 60fps |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Memory | |
| RAM | 6 GB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-08-22 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | ANT+, IR, Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Heart Rate Monitor, Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 1440x2960 |
| Pixel Density (PPI) | 516 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Samsung Exynos 9810 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI, PMA |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 201.0 g |
| Height | 161.9 mm |
| Width | 76.4 mm |
| Depth | 8.8 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .