Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Apple iPhone 11 is a smartphone equipped with the A13 Bionic-chip and 64 GB storage. It offers great performance, battery life and has an excellent camera.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPhone 11, 64GB Yellow is £264.82. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
The iPhone 11 64 GB, was Apple's flagship phone upon its release in 2019. The iPhone 11's camera is a significant improvement when compared to its predecessors with; two rear cameras, a wide lens, and an ultra-wide lens that kan capture up to four times as much as the standard lens.
The Apple iPhone 11 design is sleek and resilient. The back and front is made from tempered glass, that has been welded together with a solid aluminum frame. The iPhone 11 colours are also stunning, ranging from a bold red to pastel purples and greens. There are also several great iPhone 11 phones cases and screen protectors that are both stylish and functional.
The iPhone 11 has a 6.1-inch Retina HD display and a water-resistant casing. Since this smartphone has an IP 68 rating, it can handle a bit of water and dust. The phone is equipped with an internal storage of 64 GB, so there's space for pictures, apps and music.
This phone has a battery life that will last the entire day. You will be able to stream videos for up to 17 hours, surf online for up to 10 hours or even listen to music for up to 65 hours! On top of all of that the iPhone 11 comes equipped with the fast charge, meaning that you will be able to get to a 50% charge in only 30 minutes.
The iPhone 11 has a front facing camera with 12 megapixels, and an improved portrait function, ensuring that your selfies are crisp and visually impactful. The front facing camera can also record videos in 4K up to 60 frames per second. The camera is also used for Face ID, which registers your face so no except you can have access to your phone and your accounts. Face ID is also used to pay safely with Apple Pay or to make purchases in the App-store.
iPhone 11 64GB has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. Under the hood you'll find an Apple A13 chip running on a 2,6 GHz hexa core processor. Thanks to this powerful hardware, your apps will run smoothly.
Today the lowest price on iPhone 11 64GB is 265. For that price you get a model with a large display from a major brand.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPhone 11, 64GB Yellow |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPhone 11 |
Product Properties | |
| Colour | Yellow |
| Manufacturer Colour | Yellow |
| Screen Size | 6.1 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2019 |
| Operating System | iOS |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | No |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | Lightning |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Internal Memory Size | 64GB |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | Retina |
| Screen Resolution | 828x1792 |
| Pixel Density (PPI) | 326 |
Processor | |
| Processor Cores | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A13 |
| Processor Speed | 2.65 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3110 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 194.0 g |
| Height | 150.9 mm |
| Width | 75.7 mm |
| Depth | 8.3 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-07-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .