Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPhone 11, 128GB Purple is £288.52. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
Apple Apple iPhone 11 128GB was launched in 2019 and is equipped with two rear cameras (up to 12 Mp), one 12 MP front camera and a powerful hexa core processor. With a 6.1-inch Retina screen and a water-resistant casing, this is the phone for those who want something that will work just as well every day
Apple iPhone 11 128GB has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. This phone runs on a 2.65 GHz Apple A13 processor. With this hardware, your apps will load without any lag.
Equipped with two cameras with a 12-megapixel resolution, this smartphone is a perfect phone for those who want to capture the moment. With the camera on the front of the phone you can easily take groupies. You can also record video at 240fps and at 4K resolution.
Today the lowest price on Apple iPhone 11 128GB is £289. For that price, you get a new model with a 6.1-inch screen from one of the major brands. This model is one of the most popular phones right now and has a review average of 4.7 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPhone 11, 128GB Purple |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPhone 11 |
Product Properties | |
| Colour | Purple |
| Manufacturer Colour | Purple |
| Screen Size | 6.1 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2019 |
| Operating System | iOS |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | No |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 2 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | Lightning |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | Retina |
| Screen Resolution | 828x1792 |
| Pixel Density (PPI) | 326 |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Processor | |
| Processor Cores | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A13 |
| Processor Speed | 2.65 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3110 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 194.0 g |
| Height | 150.9 mm |
| Width | 75.7 mm |
| Depth | 8.3 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-09-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .