Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Ego offers this self-propelled lawn mower that has a collection box that can hold up to 70 litres.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Ego LM2120E-SP Solo Battery Powered Mower is £499.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Mowing gets so much easier with a great lawn mower, just as this one from Ego LM2120E-SP Battery Powered Mower from Ego. The lawn mower is battery-powered and fits perfectly in both small and medium-sized gardens. You will never have to think about buying petrol, just press a button and start mowing.
The mower is equipped with a large collector of 70 litres, so you don't have to empty it that often. The battery power not only makes this lawn mower environmentally friendly but also gives you freedom of use, as you don't have to consider a cord.
This mower is self-propelled, which means that it's easier to maneuver and handle than many other models. It has a minimum cutting height of 25 mm, great if you prefer a shorter lawn.
The price is below average for the category, which makes this lawn mower an affordable purchase. In the category of lawn mowers, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £499.
Product | |
|---|---|
| Product name | Ego LM2120E-SP Solo Battery Powered Mower |
| Brand | Ego |
| Type | Battery Powered Mowers |
Power Source | |
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | 7.5 Ah |
| Battery Life | 50 min |
| Voltage | 56.0 V |
Measures | |
| Weight | 28.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-04-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutting Height (max) | 90.0 mm |
| Cutting Technology | Rotor Mower |
| Noise Level | 98 dB |
| Speed Limit (max) | 5.0 km/h |
| Cutting Width (max) | 52.0 cm |
| Features | Self-propelled, Foldable handle, Adjustable Handle Height, Adjustable Speed |
| Mulching | With Mulching |
| Cutting Height (min) | 25.0 mm |
| Collection Box Capacity | 70.0 L |
| Cutting Width (min) | 52.0 cm |
| Grass Collection Box | With Collection Box |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .