Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Plunge cut saws have one advantage in that it can start cutting anywhere on the wood. The saw has a voltage of 18 volts and is a sturdy machine weighing in at 15.7 kg.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Makita DLW140Z Solo is £462.71. This is currently the cheapest offer among 13 stores.
Thanks to its construction, a plunge cut saw can start cutting in the middle of a surface and not just from the edge. The voltage in this saw amounts to 18 volts and it weighs in at a whopping 15.7 kg. This saw includes two batteries. Since you have more than one battery, you can just keep on working, so long as the other one's been charged.
Makita DLW140Z Solo is a cordless plunge cut saw with a weight of 15.7 kilograms. Battery-powered saws become more popular for every year that passes. No cord to worry about and if the battery is strong enough you get some impressive performance.
Above mentioned features are just some of the advantages with Makita DLW140Z Solo. On our price listing, you can see the prices at various merchants and right now the lowest price of Makita DLW140Z Solo is £463. If you compare the price of this model with the category as a whole, you'll find that it's below average, which makes it a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Makita DLW140Z Solo |
| Brand | Makita |
| Type | Plunge Cut Saw |
Product Properties | |
| No Load Speed | 3800 rpm |
Features | |
| Dust bag | No |
| Blade Bore | 25.4 mm |
| Bevel Capacity | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-04-23 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 537.0 mm |
| Height | 640.0 mm |
| Weight | 17.6 kg |
| Width | 290.0 mm |
| Blade Diameter | 355.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .