Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

CS 1482DW4/1-80 White is a classic front-loaded model from Candy. 60 cm width is great for smaller areas and it's a freestanding model that is easy to install.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Candy CS 1482DW4/1-80 White is £249.00. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Candy is a great choice. This is a front-loaded model, which is the most common type of washing machine.
This washing machine is suitable for larger households, as it can hold up to eight kg of laundry. This model has an energy class of B, which makes it an energy-efficient washing machine.
Thanks to the delayed start function you can scheduled when you want the machine to start. You can for example set the timer so it's finished when you come home from work. Thanks to its' freestanding design, installation of this machine is very simple.
If you compare the price of this washing machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £249, and it's one of the most popular models. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Candy CS 1482DW4/1-80 White |
| Brand | Candy |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | B |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Placement | Freestanding |
| Colour | White |
| Wash Capacity | 8.0 kg |
Features | |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Features | Delayed Start |
Power Source | |
|---|---|
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 85.0 cm |
| Depth | 53.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
| Weight | 67.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-03-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .