Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

An activity tracker is a useful tool for you to keep track of your workout. This one is a great choice if you are looking for a lightweight model.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Xiaomi Mi Band 8, so the data shown are historical prices.
An activity tracker isn't just a great tool to optimise your workout but is also useful in your everyday life. You can, among other things, keep track of your steps and be reminded when it's time to move about a bit.
Thanks to this model's built-in pedometer you can easily keep track of how many steps you've taken during the day. Use the built-in heart rate monitor to keep track of your workout progress.
If you are interested in buying this model from Xiaomi you'd be interested to know that you can currently buy it for £.
Product | |
|---|---|
| Product name | Xiaomi Mi Band 8 |
| Brand | Xiaomi |
| Type | Activity Trackers |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Multisport, Fitness |
| Series | Xiaomi Mi Band |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.62 " |
Features | |
| Features | Gyroscope, Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 5 ATM (50m) |
Connections | |
| USB | No |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | AMOLED |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, iPhone |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 8 MB |
Design | |
| Material (Watch) | Plastic |
| Material (Strap) | Silicone |
| Colour (Watch) | Black, White |
| Colour (Strap) | White, Black |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wireless Communication | Bluetooth |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.1 |
Power Source | |
| Battery Capacity | 190 mAh |
Measures | |
| Weight | 27.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-07-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .