Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A heart rate monitor is a great tool for optimizing your workouts. The model is waterproof and works just as well in rainy weather.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Garmin Premium Heart Rate Monitor, so the data shown are historical prices.
If you like to do intense workouts to optimise your results, then a heart rate monitor is a good investment. Adapt your workout according to your pulse to get fast results.
.
As of today, you can buy this model for £, but make sure to compare a few different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Garmin Premium Heart Rate Monitor |
| Brand | Garmin |
| Type | Chest Strap Heart Rate Monitors |
Type | |
| For Kids | No |
| Series | Others |
Features | |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 3 ATM (30m) |
Connections | |
| USB | No |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Incl. Chest Strap |
Design | |
| Colour (Strap) | Black |
Wireless | |
|---|---|
| Wireless Communication | ANT+ |
| NFC | No |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
| Type of Battery | Built-in Battery |
Measures | |
| Height | 33.02 mm |
| Weight | 45.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-05-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .