Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding Amica fridge freezer has the fridge on top of the freezer. The width is 50 centimetres and it has .
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Amica FK197.4 is £299.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
To have fridge and freezer bundles together can be very convenient. This is a fridge freezer from Amica which should cover your needs well enough. It is freestanding and has the fridge on top of the freezer. The fridge has a volume of 118 litres, which would do fine for a smaller household. It has a width of 50 centimetres.
The fridge counts as a small to medium-sized model with its volume of 118 litres. It would work well if you live alone and want to fit all your weekly groceries, or maybe for two people if you tend to not fill up the fridge too often.
Amica Amica FK197.4 White emits a noise measured at 40 decibels. For every tenth decibel, the sound is ten times higher. Compare this to a normal speaking level at about 60 decibels and a vacuum cleaner at 80 decibels.
The measurements of this fridge freezer are 141 cm high, 50 cm wide and 58 cm deep. So before you open up your wallet and decide on a fridge freezer, you might want to measure your kitchen to make sure it fits.
In summary there are many great things about Amica Amica FK197.4 White. If you compare prices on this fridge freezer on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £299. It is also a top-ranked model in terms of popularity. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Amica FK197.4 White a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Amica FK197.4 |
| Brand | Amica |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 3.0 kg |
| Features | Light Fridge, Glass Shelves |
| Fridge Volume | 118.0 L |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 40 dB |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Energy Consumption (kWh/year) | 215.0 |
| Colour | White |
Design | |
|---|---|
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
Measures | |
| Width | 50.0 cm |
| Depth | 57.8 cm |
| Height | 140.9 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2012-10-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .