Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This integrated fridge freezer has a very high energy class. In total this fridge freezer has a volume of 266 litres. Among its features you will find lighting in the fridge.
It's a good time to buy! Prices are currently £360 less than average.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Fisher & Paykel RB60V18 is £765.00. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
If you want a uniform feel to your kitchen then you might want to consider this integrated RB60V18 from Fisher & Paykel. It is built into your kitchen and fitted with a front to match the rest of your cabinets. If you want to be kind to the environment and your wallet you might want to consider this A++ energy rated model. The fridge has a volume of 186 litres, which would do fine for a smaller household.
When hunger strikes in the middle of the night this fridge will be your best friend. It has built-in lighting so that you can easily find all the condiments for your sandwich.
This particular fridge freezer has energy class A++ and uses about 237 kWh of electricity per year. To keep costs and energy consumption down there are a couple of things you can consider. One thing is to let your food cool properly before putting it in the fridge, this way the fridge won't have to work as hard and will consume less energy.
This is recommended for two-person households since it has a capacity of 186 litres. One rule of thumb many go by is that you need about 100 litres of fridge space per person to fit all of your groceries.
As you can see, Fisher & Paykel RB60V18 is a very reliable fridge freezer with many handy features. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £765. If you compare the price of this model with the rest of the category, it is more expensive than most other models, but given its features, you'll be getting a premium product for your money.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fisher & Paykel RB60V18 |
| Brand | Fisher & Paykel |
Product Properties | |
| Features | Fast Freeze, Open Door Alarm, NoFrost, Light Fridge, Glass Shelves |
| Fridge Volume | 186.0 L |
| Placement | Freestanding, Integrated |
| Freezer Volume | 80.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Energy Consumption (kWh/year) | 237.0 |
| Colour | White |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2014-03-13 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Right |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 6 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
Measures | |
| Width | 55.5 cm |
| Depth | 54.4 cm |
| Height | 177.3 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .