Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a freestanding fridge freezer that is good for both the environment and your wallet. Fridge and freezer has a combined volume of 287 litres and it has several features, inc
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch KGV33VLEAG is £536.00. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
If you don't need a bulky, full-sized fridge and freezer, then this could suit you well. It is a freestanding fridge freezer from Bosch that will save space but still does the job. It has the fridge mounted on top of the freezer, as is most common. The fridge has a 193 litre capacity, good enough for a two-person household. This model is very environmentally friendly and economical with its A++ energy rating.
The fridge has built-in lighting, so you'll easily find all the condiments when you sneak up to make a sandwich in the middle of the night.
The freezer has a 94-litre volume, so it's averagely sized. You'll have ample space for all the necessities, such as bread, leftovers and other groceries.
In the fridge, you'll find five shelves and boxes to store your groceries in. Some of the shelves are made from glass, so the entire fridge is lit up and easily overviewed. If you spill something you can just take the shelf out and wipe it off.
Above mentioned features are just some of the advantages with Bosch KGV33VLEAG. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £536. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch KGV33VLEAG |
| Brand | Bosch |
Product Properties | |
| Features | Manual Defrosting, Fast Freeze, Temperature Warning, Light Fridge, Bottle Rack, Egg Rack |
| Fridge Volume | 193.0 L |
| Energy Class | E |
| Placement | Freestanding |
| Freezer Volume | 94.0 L |
| Energy Consumption (kWh/year) | 219.0 |
| Colour | Stainless Steel |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 23.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-01-20 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 5 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Depth | 65.0 cm |
| Height | 176.0 cm |
| Cord Length | 2.4 m |
| Weight | 74.11 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .