Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding fridge freezer is somewhat energy efficient. The volume of the freezer is 63 litres and it has, among other things, fast freeze.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Montpellier MAB346K is £429.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
The fridge freezer Montpellier MAB346K Black from Montpellier is a freestanding model. A fridge freezer of this type, with the freezer on top of the fridge, would work well if you don't need too much space in the fridge. The fridge is somewhat large with a 242-litre volume, which would do well for two to three people. This model has been given an F energy rating.
Montpellier Montpellier MAB346K Black emits a noise measured at 42 decibels. For every tenth decibel, the sound is ten times higher. Compare this to a normal speaking level at about 60 decibels and a vacuum cleaner at 80 decibels.
With older freezers, a buildup of frost is a common and boring problem. Who has the time or the energy to spend a whole day defrosting the freezer? With this model you won't have to, since it has automatic defrosting.
You'll have plenty of space for all the essentials in the freezer, such as bread, leftovers and other groceries. It has a volume of 63 litres, which is about average for freezers.
As you can see, Montpellier Montpellier MAB346K Black is a highly practical fridge freezer with many handy features. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £429. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Montpellier MAB346K Black a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Montpellier MAB346K |
| Brand | Montpellier |
Product Properties | |
| Features | LED Lightning, Fast Freeze, NoFrost, Light Fridge, Glass Shelves |
| Fridge Volume | 242.0 L |
| Energy Class | F |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 42 dB |
| Freezer Volume | 63.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Energy Consumption (kWh/year) | 249.0 |
| Colour | Black |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
Design | |
|---|---|
| Door Opening | Right |
| Composition | Freezer above Fridge |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 2 pcs |
Measures | |
| Width | 59.5 cm |
| Niche Width | 60.0 cm |
| Depth | 59.8 cm |
| Height | 175.0 cm |
| Weight | 64.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-07-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .