Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding Montpellier fridge freezer has an energy class of F. The volume of the freezer is 98 litres. It has, among other things, fast freeze.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Montpellier MFF165K is £339.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
If you don't need a bulky, full-sized fridge and freezer, then this could suit you well. It is a freestanding fridge freezer from Montpellier that will save space but still does the job. It has the fridge mounted on top of the freezer, as is most common. This might not be one of the most energy-efficient models on the market, with an F energy class. The fridge has a volume of 142 litres, which would do fine for a smaller household.
If you're sound sensitive, then we can tell you that this fridge freezer has a measured noise level of 42 decibels. For comparison, a normal speaking level is usually about 60 decibels and an average vacuum cleaner has an 80-decibel noise level. For further info, the sound is about ten times higher for every tenth decibel.
This particular fridge freezer has energy class F and uses about 285 kWh of electricity per year. To keep costs and energy consumption down there are a couple of things you can consider. One thing is to let your food cool properly before putting it in the fridge, this way the fridge won't have to work as hard and will consume less energy.
The fridge counts as a small to medium-sized model with its volume of 142 litres. It would work well if you live alone and want to fit all your weekly groceries, or maybe for two people if you tend to not fill up the fridge too often.
As you can see, Montpellier Montpellier MFF165K Black is a very good fridge freezer with many handy features. In the category fridge freezers this is currently a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner and today the lowest price is £340. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Montpellier MFF165K Black a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Montpellier MFF165K |
| Brand | Montpellier |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 4.6 kg |
| Features | LED Lightning, Fast Freeze, Display, NoFrost, Light Fridge, Glass Shelves, Egg Rack |
| Fridge Volume | 142.0 L |
| Energy Class | F |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 42 dB |
| Freezer Volume | 98.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Climate Class | T, ST |
| Energy Consumption (kWh/year) | 285.0 |
| Colour | Black |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Right |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 2 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 4 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
Measures | |
| Width | 54.0 cm |
| Depth | 59.5 cm |
| Height | 166.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-09-28 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .