Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A freestanding fridge freezer from Bosch with the fridge on top of the freezer. The fridge can hold 218 litres. The doors hang on the right.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch KGN362WDFG is £679.00. This is currently the cheapest offer among 29 stores.
This freestanding Bosch KGN362WDFG White, Black from Bosch could be perfect for those who need both a fridge and a freezer but are short on space. It has the most common composition with the fridge on top of the freezer. The fridge has a volume of 218 litres, which makes it a mid-sized fridge. This might not be one of the most energy-efficient models on the market, with a D energy class.
If an accident occurs and you're out of power, then no need to panic right away. This fridge freezer can hold its temperature for 14 hours, provided you don't open and close it too much.
Before you put your spending pants on you should check if this model will fit in your kitchen. Make sure to measure properly, preferably twice. Bosch Bosch KGN362WDFG White, Black measures 186 cm in height, 60 cm in width and 67 cm in depth.
Are you one of those people to like to stock up on food and freeze as much as possible? Then this fridge freezer will most likely make you happy. The freezer has a volume of 103 litres, so it's quite large. Meat, vegetables, ice cream or leftovers, you'll have plenty of space for anything you can think of.
All-in-all is Bosch KGN362WDFG White, Black from Bosch a very good fridge freezer with great features. If you compare prices on this fridge freezer on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £679. It is also one of the most popular fridge freezers. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch KGN362WDFG |
| Brand | Bosch |
Product Properties | |
| Freeze Capacity | 9.5 kg |
| Noise Level Class | B |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, Open Door Alarm, Display, NoFrost, Temperature Warning, Glass Shelves, Height Adjustable Feets |
| Fridge Volume | 218.0 L |
| Energy Class | D |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 35 dB |
| Freezer Volume | 103.0 L |
| Climate Class | SN, T |
| Energy Consumption (kWh/year) | 199.0 |
| Colour | White, Black |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-08 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Right |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 14.0 h |
| Number of Compressors | 1 |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Depth | 67.0 cm |
| Height | 186.0 cm |
| Weight | 65.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .