Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding Fridgemaster fridge freezer is somewhat energy efficient. The volume of the fridge is 92 litres and among its features you will find an egg rack.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Fridgemaster MTM48120MFB is £229.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This is a freestanding fridge freezer from Fridgemaster with the freezer mounted above the fridge. This would work well if you use the freezer a lot and want it to be more accessible. This fridge might be good for a single-person household or if you just need a smaller extra fridge, with its capacity of 92 litres. This model has been given an F energy rating.
The fridge has a volume of 92 litres, which puts it in the smaller size range. It's good if you tend to shop daily rather than weekly since you don't have a lot of space to work with.
The freezer has a volume of 29 litres, so it's on the smaller side. But there is still space for the bare essentials, such as bread, leftovers, ice cream and of course ice.
This particular fridge freezer has energy class F and uses about 208 kWh of electricity per year. To keep costs and energy consumption down there are a couple of things you can consider. One thing is to let your food cool properly before putting it in the fridge, this way the fridge won't have to work as hard and will consume less energy.
All-in-all is Fridgemaster MTM48120MFB Black from Fridgemaster a very nice fridge freezer with great features. This is a top-ranked model in terms of popularity on PriceRunner right now and has a current lowest price of £229. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Fridgemaster MTM48120MFB Black a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Fridgemaster MTM48120MFB |
| Brand | Fridgemaster |
Product Properties | |
| Noise Level Class | C |
| Features | Manual Defrosting, LED Lightning, Light Fridge, Height Adjustable Feets |
| Fridge Volume | 92.0 L |
| Energy Class | F |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 40 dB |
| Freezer Volume | 29.0 L |
| Climate Class | ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 208.0 |
| Colour | Black |
Design | |
|---|---|
| Door Opening | Right |
| Composition | Freezer above Fridge |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 1 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
Measures | |
| Width | 48.1 cm |
| Depth | 51.0 cm |
| Height | 118.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-09-06 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .