Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding and integrated Indesit fridge freezer has an energy class of F. It is 54 centimetres wide. It has, among other things, a frost-free system.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Indesit EIB15050A1D is £405.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This is a combined fridge and freezer from Indesit that should cover all your needs. With a fridge freezer you save space compared to two full-sized units, all while having ample space for all your groceries. The fridge has a 154-litre capacity, good enough for a two-person household. This model has been given an F energy rating.
Before you put your spending pants on you should check if this model will fit in your kitchen. Make sure to measure properly, preferably twice. Indesit Indesit EIB15050A1D.UK1 White measures 177 cm in height, 54 cm in width and 54 cm in depth.
If you're sound sensitive, then we can tell you that this fridge freezer has a measured noise level of 35 decibels. For comparison, a normal speaking level is usually about 60 decibels and an average vacuum cleaner has an 80-decibel noise level. For further info, the sound is about ten times higher for every tenth decibel.
The fridge has a volume of 154 litres. A rule of thumb with fridges is that you need about 100 litres per person. So this would be good for a single-person household, or maybe for two people if you're good at sharing.
In summary there are many great things about Indesit Indesit EIB15050A1D.UK1 White. If you compare prices on this fridge freezer on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £405. It is also one of the most popular fridge freezers. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Indesit EIB15050A1D.UK1 White a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Indesit EIB15050A1D |
| Brand | Indesit |
Product Properties | |
| Features | NoFrost, Light Fridge, Glass Shelves, Egg Rack |
| Fridge Volume | 154.0 L |
| Energy Class | F |
| Placement | Freestanding, Integrated |
| Noise Level | 35 dB |
| Freezer Volume | 109.0 L |
| Ice/Water Dispenser | None |
| Colour | White |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-27 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Right |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 3 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Measures | |
| Width | 54.0 cm |
| Depth | 54.3 cm |
| Height | 177.0 cm |
| Weight | 50.0 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .