Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This freestanding fridge freezer is somewhat energy efficient. The width is 59.7 centimetres. It has, among other things, a frost-free system.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Liebherr CND5704 is £599.00. This is currently the cheapest offer among 9 stores.
If you don't need a bulky, full-sized fridge and freezer, then this could suit you well. It is a freestanding fridge freezer from Liebherr that will save space but still does the job. It has the fridge mounted on top of the freezer, as is most common. This might not be one of the most energy-efficient models on the market, with a D energy class. It will be more than enough for most families with its volume of 359 litres.
The fridge is quite a big one with a volume of 359 litres. This puts in the larger size range. An average person needs about 100 litres of space, so this model would do well for at least three people. But of course, this works for a single-person household as well.
Liebherr Liebherr CND5704 White emits a noise measured at 36 decibels. For every tenth decibel, the sound is ten times higher. Compare this to a normal speaking level at about 60 decibels and a vacuum cleaner at 80 decibels.
Is there anything duller than defrosting the freezer? It could take up almost a full day and it's a bunch of work that you would rather not have done. With this model, you won't have to since it has automatic defrosting.
As you can see, Liebherr Liebherr CND5704 White is a very nice fridge freezer with many handy features. If you compare prices on this fridge freezer on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £599. It is also a top-ranked model in terms of popularity. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes Liebherr CND5704 White a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Liebherr CND5704 |
| Brand | Liebherr |
Product Properties | |
| Features | NoFrost, Light Fridge, Bottle Rack, Egg Rack |
| Fridge Volume | 359.0 L |
| Energy Class | D |
| Placement | Freestanding |
| Climate Class | SN, T |
| Colour | White |
Power Supply | |
| Max Power (Input) | 183 W |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Composition | Fridge above Freezer |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 59.7 cm |
| Depth | 67.5 cm |
| Height | 201.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-28 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .