Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A freestanding fridge freezer that has an energy class of E. In total, this fridge freezer has a volume of 256 litres. It has LED lighting.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hisense RB327N4BWE is £299.00. This is currently the cheapest offer among 25 stores.
This is a combined fridge and freezer from Hisense that will cover all your needs. This is a freestanding, classic fridge freezer with the fridge on top of the freezer. With a fridge freezer you'll save space compared to two full-sized units, while still having plenty of space for your groceries. This might not be one of the most energy-efficient models on the market, with an E energy class. The fridge has a volume of 171 litres, which would do fine for a smaller household.
The fridge has quite a good capacity with a 171-litre volume. The average person needs about 100 litres of fridge space, so this is a good model for a two-person household. But it would of course work just as well in a single-person household.
The measurements of this fridge freezer are 182 cm high, 55 cm wide and 56 cm deep. So before you open up your wallet and decide on a fridge freezer, you might want to measure your kitchen to make sure it fits.
The freezer has an 85-litre volume, so it's averagely sized. You'll have ample space for all the necessities, such as bread, leftovers and other groceries.
All-in-all is Hisense RB327N4BWE White from Hisense an excellent fridge freezer with great features. If you compare prices on this fridge freezer on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £299. It is also a top-ranked model in terms of popularity. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hisense RB327N4BWE |
| Brand | Hisense |
Product Properties | |
| Noise Level Class | C |
| Features | Quick Cooling, LED Lightning, Display, NoFrost, Multi Air Flow, Light Fridge, Glass Shelves, Natural Gas Cooling, Bottle Rack, Height Adjustable Feets, Egg Rack |
| Fridge Volume | 171.0 L |
| Energy Class | E |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 37 dB |
| Freezer Volume | 85.0 L |
| Climate Class | SN, ST, N |
| Energy Consumption (kWh/year) | 226.0 |
| Colour | White |
Technical Specifications | |
| Power Failure Autonomy | 13.0 h |
| Number of Compressors | 1 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 55.0 cm |
| Depth | 55.7 cm |
| Height | 182.4 cm |
| Weight | 53.0 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .