Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A freestanding fridge freezer where the fridge is on top of the freezer. The freezer part of this fridge freezer holds 85 litres and you get, among other things, multi air flow tec
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Hisense RB327N4BBE is £319.00. This is currently the cheapest offer among 14 stores.
This is a freestanding fridge freezer from Hisense. If you don't need a full-seized fridge or freezer, then this is a good option. This model is the most common type with the fridge on top of the freezer. This is a somewhat more compact fridge with a volume of 171 litres. This might not be one of the most energy-efficient models on the market, with an E energy class.
If you're sound sensitive, then we can tell you that this fridge freezer has a measured noise level of 41 decibels. For comparison, a normal speaking level is usually about 60 decibels and an average vacuum cleaner has an 80-decibel noise level. For further info, the sound is about ten times higher for every tenth decibel.
Should you suffer a power outage you can calm yourself knowing that this model can keep cold for up to 13 hours without power. So no need to worry about your food spoiling right away.
The freezer defrosts automatically, conveniently enough. So you never again have to wait for the weather to be cold enough for you to be able to put your frozen food outside and then let the freezer defrost for several hours. The future is here and it's called automatic defrosting.
Above mentioned features are just some of the advantages with Hisense Hisense RB327N4BBE Black, Silver. In the category fridge freezers this is at the moment one of the most popular models on PriceRunner and today the lowest price is £319. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hisense RB327N4BBE |
| Brand | Hisense |
Product Properties | |
| Noise Level Class | C |
| Features | LED Lightning, NoFrost, Multi Air Flow, Light Fridge, Glass Shelves, Dynamic Cooling System, Bottle Rack, Height Adjustable Feets |
| Fridge Volume | 171.0 L |
| Energy Class | E |
| Placement | Freestanding |
| Noise Level | 41 dB |
| Freezer Volume | 85.0 L |
| Climate Class | SN, ST |
| Energy Consumption (kWh/year) | 226.0 |
| Colour | Black |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-17 |
Design | |
|---|---|
| Rehingable Door | Yes |
| Door Opening | Rehingeable |
| Composition | Fridge above Freezer |
| Fridge Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Freezer Shelves/Boxes | 4 pcs |
| Fridge Door Shelves | 3 pcs |
Technical Specifications | |
| Freezer Star Rating | 4 |
| Power Failure Autonomy | 13.0 h |
Measures | |
| Width | 55.0 cm |
| Depth | 56.2 cm |
| Height | 182.4 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .