Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for TCL 43P638 is £289.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This model from TCL is a 43-incher and has a well-built LED-display. To get surround sound you can connect an optical cable between the TV and a home theatre system, for example. With Android TV you get hundreds of apps, support for connection to smart devices through Google Assistant and a built-in Chromecast for easy sharing of images and videos.
Thanks to the support for HDR your television viewing will climb to a whole new level. Together with the 3,840x2160 (4K Ultra HD) resolution, HDR brings you a seldom-seen depth and richness in detail. HDR stands for High Dynamic Range och the technology makes it possible to enhance dark and light areas of the image. This gives greater depth and you get the sense of looking out a window, as opposed to watching TV.
Even if the movie you're watching doesn't have a 3,840x2160 (4K Ultra HD) resolution, it will still look great thanks to the clever image enhancement technology from TCL.
On the back of the TV, you have an optical out. So if you have a home theatre system you can just connect it with an optical cable to get really great sound.
Aforementioned features are just some of the advantages to TCL 43P638. This model has a price below average for TVs. If it also has the features you want, this might be a good purchase for you. In our listing, you can see different prices at different merchants and right now TCL 43P638 costs £290.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TCL 43P638 |
| Brand | TCL |
Product Properties | |
| Screen Size | 43.0 " |
| Operating System | Google TV |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | F |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | No |
| HFR | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| Supported picture files | JPEG/JPG, BMP, PNG |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, TS, Matroska (MKV), AVI, VP9, AVC/H.264, WMV |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| Features | HbbTV Support |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.29 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x200 mm |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 1 pcs |
| MHL | No |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | Yes |
| HDCP Version | 2.3 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Chromecast, DLNA |
| Smart Home System | Google Home, Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 3 (802.11g) |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby AC-4 |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
| Audio File Formats | MP3, WMA, MP4 |
Tuner | |
| Receiver | Analog |
| CI/CA | CI+, CI/CA |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| CI+ version | 1.4 |
Measures | |
| Height (including legs) | 61.0 cm |
| Height (without legs) | 56.0 cm |
| Depth (including legs) | 25.1 cm |
| Width | 95.8 cm |
| Depth (without legs) | 7.9 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-08-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .