Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for TCL 50P638 is £261.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
From TCL comes this eye-catching LED TV with a size of 50 inches and a 3,840x2160 (4K Ultra HD) resolution. HDR support which gives colours and light a seldom seen depth. With Android TV you get hundreds of apps, support for connection to smart devices through Google Assistant and a built-in Chromecast for easy sharing of images and videos.
TCL 50P638 has an LED display, which is still the most proven and most popular technology on the market. Having a TV with an LED display has many advantages. Since this technology is so well-grounded in the TV industry, it's always a safe purchase. LED displays can also achieve amazing brightness and incredible colours.
For your gaming console or media players, such as Apple TV or Chromecast, you have two HDMI ports to connect to. If you want to stream pictures, movies, or audio from external hard drives, or just charge your phone, you have two USB ports.
With this TV, TCL has used image enhancement technology to use the TV's potential to the fullest. Even older movies and media which doesn't have a 3,840x2160 (4K Ultra HD) resolution will get a facelift and look better than ever.
Aforementioned features are just some of the advantages to TCL 50P638. Right now, the lowest price on this product on PriceRunner is £261, but make sure to compare different merchants to find the best deal for you. If we compare all TVs on our site, this model has a price below average, so it might be a good purchase if you're on a tight budget.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TCL 50P638 |
| Brand | TCL |
Product Properties | |
| Screen Size | 50.0 " |
| Release Year | 2022 |
| Operating System | Google TV |
| Colour | Black |
Picture | |
| ALLM | No |
| Backlit LED | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| ARC | No |
| Features | HbbTV Support |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 4096x2160 (4K) |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 1 pcs |
| MHL | No |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, HDMI |
| CEC | No |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Design | |
| Screen design | Flat |
Tuner | |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Built-in speakers | Stereo |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Smart Home System | Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Measures | |
| Height (including legs) | 70.1 cm |
| Height (without legs) | 64.7 cm |
| Depth (including legs) | 26.4 cm |
| Width | 111.2 cm |
| Depth (without legs) | 8.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-08-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .