Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for TCL 58P638K is £499.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This model from TCL with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution has a screen size of 58 inches and a neat LED display. Colours and light get an amazing depth thanks to the support for HDR. Thanks to this TV's image enhancement technology, even older movies will look sharp.
For your gaming console or media players, such as Apple TV or Chromecast, you have three HDMI ports to connect to. If you want to stream pictures, movies, or audio from external hard drives, or just charge your phone, you have two USB ports.
Apart from a 4K resolution you also have HDR - High Dynamic Range. HDR is a technology that displays the colours on a deeper spectrum with greater and clearer contrast between the darker and lighter parts of the image. This gives great depth and details to the visuals which give you the sense of looking out a window rather than watching TV.
You won't get much closer to a cinema experience than this in your own home, thanks to the TV's support for Dolby sound and image technology. The idea of Dolby Vision is to present the image as the director intended, even in your living room. Dolby's image format makes you feel like the movie is taking place around you.
As you can tell, there are many good things to say about 58P638K. It is one of the highest ranked models in terms of popularity on PriceRunner right now and currently has a lowest price of £500. This model has a price below average for TVs. If it also has the features you want, this might be a good purchase for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TCL 58P638K |
| Brand | TCL |
Product Properties | |
| Screen Size | 58.0 " |
| Release Year | 2022 |
| Operating System | Android |
| Colour | Black |
| Brightness (Nits) | 330.0 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | Yes |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| Supported picture files | JPEG/JPG, BMP, PNG |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10 Pro, HDR10, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, TS, Matroska (MKV), AVI, VP9, AVC/H.264, WMV |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC |
| Features | HbbTV Support |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.29 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x200 mm |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | Yes |
| HDCP Version | 2.3 |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI+, CI/CA |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| CI+ version | 1.4 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Miracast, Chromecast, DLNA |
| Smart Home System | Google Home, Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 3 (802.11g) |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, Dolby AC-4 |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
| Audio File Formats | MP3, WMA, MP4 |
Measures | |
| Height (including legs) | 80.6 cm |
| Height (without legs) | 74.4 cm |
| Depth (including legs) | 26.862 cm |
| Width | 122.6 cm |
| Depth (without legs) | 7.8 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-02-01 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .