Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Toshiba 43UF3D53DB is £472.32. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
From Toshiba comes this great LED TV with a size of 43 inches and a 3,840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Support for HDR that brings amazing colours and depth in the image. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff.
On the back of the TV, you have an optical out. So if you have a soundbar you can just connect it with an optical cable to get really great sound.
This TV has an LED display, which is the most common and proven technology. Some of the advantages of LED displays are their ability to achieve great brightness and also very natural colours. They are also very energy efficient, which means you are doing something for both the environment and your wallet.
The support for High Dynamic Range (HDR) gives your favourite movies and games a facelift you would never have thought possible. HDR shows the colours on a deeper spectrum and gives greater contrast between the light and dark parts of the image. The picture gets a whole new depth with more natural details and gleaming colours. Once you've tried HDR, it will be hard to go back.
As you can tell, there are many good things to say about Toshiba 43UF3D53DB. This model has a price below average for TVs. If it also has the features you want, this might be a good purchase for you. If you compare prices on Toshiba 43UF3D53DB on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £472. It is also one of the most popular TVs.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Toshiba 43UF3D53DB |
| Brand | Toshiba |
Product Properties | |
| Screen Size | 43.0 " |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | F |
| Brightness (Nits) | 350.0 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Colour | Black |
Picture | |
| ALLM | No |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265 |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
| Backlit LED | Yes |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Connections | |
|---|---|
| MHL | No |
| Connections | 3.5 mm Jack, HDMI, Optical S/PDIF, RJ45 (LAN) |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | No |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Design | |
| Screen design | Flat |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Speaker output (total) | 20 W |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | Miracast |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart Home System | Amazon Alexa |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 24.9 cm |
| Weight (without legs) | 7.5 kg |
| Height (without legs) | 8.1 cm |
| Width | 97.3 cm |
| Depth (without legs) | 56.7 cm |
| Depth (including legs) | 60.2 cm |
| Weight (including legs) | 9.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-31 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .