Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Toshiba 50UF3D53DB is £399.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This model from Toshiba is a 50-incher and has a great LED-display. Toshiba 50UF3D53DB has an optical out, so you can connect an optical cable to your soundbar to get multi-channel sound.
Toshiba 50UF3D53DB supports HDR - High Dynamic Range. Experience colour and light in a whole new way. With HDR you will see details in the lightest and darkest part of the image that you otherwise would have missed out on. Nowadays, many older movies and video games have been updated with HDR so that you can experience them anew and see details you missed the first time.
Toshiba 50UF3D53DB has an LED display, which is still the most proven and most popular technology on the market. Having a TV with an LED display has many advantages. Since this technology is so well-grounded in the TV industry, it's always a safe purchase. LED displays can also achieve incredible colours and amazing brightness.
If you have a soundbar, you can use the optical out on the TV to get great sound with an optical cable.
Aforementioned features are just some of the advantages to Toshiba 50UF3D53DB. As far as TVs go, this is one of the highest ranked TVs in terms of popularity on PriceRunner right now and the current lowest price is £400. This model has a price below average for TVs. If it also has the features you want, this might be a good purchase for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Toshiba 50UF3D53DB |
| Brand | Toshiba |
Product Properties | |
| Screen Size | 50.0 " |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | F |
| Brightness (Nits) | 350.0 cd/m2 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Black |
Picture | |
| ALLM | No |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265 |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
| Backlit LED | Yes |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Connections | |
|---|---|
| MHL | No |
| Connections | 3.5 mm Jack, HDMI, Optical S/PDIF, RJ45 (LAN) |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | No |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Design | |
| Screen design | Flat |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Audio File Formats | WMA |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | Miracast |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Smart Home System | Amazon Alexa |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 200x200 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 69.1 cm |
| Weight (without legs) | 10.0 kg |
| Height (without legs) | 65.5 cm |
| Width | 112.9 cm |
| Depth (without legs) | 8.1 cm |
| Depth (including legs) | 24.9 cm |
| Weight (including legs) | 12.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-31 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .