Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Panasonic TX-65MX650B is £549.95. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A 65-inch LED TV from Panasonic with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff. Support for High Dynamic Range which gives colours and light an amazing depth.
If the home theatre system has ARC (Audio Return Channel) it can be connected to the ARC on this TV, and in this way, you can transmit the audio from the TV back to the home theatre system without the use of any other cables.
TX-65MX650B has a crystal clear 4K resolution that will drop some jaws. To put that into perspective, it's four times the resolution of a normal high-definition TV. If you haven't experienced 4K yet, now is the time.
You won't get much closer to a cinema experience than this in your own home, thanks to the TV's support for Dolby sound and image technology. The idea of Dolby Vision is to present the image as the director intended, even in your living room. Dolby's image format makes you feel like the movie is taking place around you.
To summarize there are many good features to TX-65MX650B. If you compare prices on TX-65MX650B on PriceRunner, you will see that the current lowest price is £550. It is also one of the most popular models. If we compare all TVs on our site, this model has a price below average, so it might be a good purchase if you're on a tight budget.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Panasonic TX-65MX650B |
| Brand | Panasonic |
Product Properties | |
| Screen Size | 65.0 " |
| Operating System | Android TV |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Energy Class | E |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Black |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, VP9 |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
| Backlit LED | Yes |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Connections | |
|---|---|
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | 3.5 mm Jack, HDMI, Optical S/PDIF, RJ45 (LAN) |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | No |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Speaker output (total) | 24 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Tuner | |
| Digital Tuner | DVB-S2, DVB-T2 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wireless & Streaming | Chromecast |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 400x200 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 83.6 cm |
| Weight (without legs) | 19.5 kg |
| Height (without legs) | 89.0 cm |
| Width | 145.2 cm |
| Depth (without legs) | 7.2 cm |
| Depth (including legs) | 25.1 cm |
| Weight (including legs) | 24.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .